Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tisíc závodníků ve Vltavě? Prahu čeká v červenci triatlonový svátek

Triatlonisté si zaplavou ve Vltavě. | foto: www.challenge-prague.com

20 2017
Poslední červencový víkend ovládnou Prahu triatlonisté. V přihláškách na premiérový ročník FORD CHALLENGEPRAGUE aktuálně figuruje víc než 800 závodníků. V sobotu 29. července absolvují populární trojkombinaci - plavání - jízda na kole - běh v centru české metropole: start plavecké části závodu bude na Střeleckém ostrově, cíl je umístěn do Vítězné ulice.

“Od chvíle, co jsme se rozhodli dělat v Praze velký triatlonový závod, jsme ho chtěli zařadit do světové série. Jednání byla dlouhá, Challenge Family je vybíravá a do své série přijímá jen několik závodů. My jsme jejich náročná kritéria splnili plus se jim zalíbila myšlenka závodu v Praze, za což jsme rádi,” říká předsedkyně České triatlonové asociace Lenka Kovářová. “Největší challenge - výzvou - v rámci FORD CHALLENGEPRAGUE pro nás bylo dostat se do seriálu, takže jednu část máme splněno.”

Tisíc startujících je vysněná meta. “Loni jsme měli zhruba čtyřista účastníků, pro letošní rok plánujeme přes tisíc. Závod vzrostl výrazně. Aktuálně je přihlášeno přes 800 závodníků a doufáme, že počet překročí tisícovku,” řekl ředitel závodu Tomáš Vrzák. “Ale není možné srovnávat triatlon s běžeckými maratony. Vždyť zatímco na start Newyorského maratonu se postaví 50 000 lidí, na startu největšího triatlonu na světě se schází 5500 účastníků. Ale když se v Praze dostaneme při premiéře FORD CHALLENGEPRAGUE na tisíc až tisíc třista účastníků zařadíme se opravdu k velkým závodníkům.”

Připravena je pestrá porce závodů - triatlonový víkend otevře v pátek na Střeleckém ostrově běžecký závod dětí. V sobotu je na programu hlavní závod FORD CHALLENGEPRAGUE, v jehož rámci čeká na triatlonisty porce 1,8 km plavání, 90 km na kole a závěrečný běh na 21,1 km.

Zároveň je připraven CHALLENGETRY-ATHLON. “Je to závod připraven pro ty, kteří si ještě netroufají na dlouhý závod, ale rádi by si triatlon vyzkoušeli. Závodit se bude na trasách desetkrát kratších, než dlouhý triatlon,” vysvětluje Kovářová.

V programu figurují také CHALLENGEPRAGUE ŠTAFETY, v nichž se představí také bývalý mistr Evropy Filip Ospalý. Na start se postaví dokonce dvakrát! “V jedné štafetě s charitativním záměrem absoluje úvodní plaveckou část a v té druhé, která má vítězné ambice, poběží závěrečný úsek,” prozradila Kovářová.

Ke startu vybízela i bronzového olympionika ze Sydney 2000 Jana Řehulu, aktuálně hlavní ho trenéra reprezentace, kterému se myšlenka masivního triatlonového závodu v centru Prahy zamlouvá. “FORD CHALLENGEPRAGUE může mít potenciál stát se jedním z nejlepších závodů celé série a přitáhnout závodníky z celého světa, včetně USA a Asie,” říká.

Přípravy jsou ve finální fázi. Zajistit logisticky závod pro přibližně tisíc účastníků není jednoduché. “Kapacity máme a jediným omezením nám je velikost Mostu legií, kde bude umístěno depo,” vysvětluje ředitel závodu Tomáš Vrzák. Většina plavecké části závodu bude směrovaná po proudu řeky. Na kole čeká účastníky hlavního závodu zpestření v podobě úseku Břežanským údolím. Běžecká část závodu bude výrazně logisticky oddělena od fanoušků resp. turistů na náplavce. “Trasa bude zajímavá jak technicky, tak atmosférou,” dodává Vrzák.

A obsazení startovního pole bude hodně kvalitní. V rámci hlavního závodu se na ni vydá třeba Andreas Dreitz, čtvrtý muž z nedávného mistrovství světa v Šamoríně. Chybět nebude australský olympionik Brad Kahlefeldt se svojí českou manželkou Radkou Vodičkovou, desátou ženou z MS nebo Pieter Heemeryck, šestý z MS a svěřenec českého trenéra Luboše Bílka a český triatlonista Petr Vabroušek.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze