Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Moraviaman jako Havaj. Jen lávové pole nahradí hrachové

Petr Vabroušek při závodu Moraviaman | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

23 2017
„Energy Lab“ proslula jako nejzákeřnější část maratonu při kultovním Ironmanu na Havaji. Kombinace brutálního horka a stoupání lávovými poli přiměla nejednoho triatlonistu vzdát. Pořadatelé otrokovického Moraviamanu se jím nechali volně inspirovat a podobný úsek do svého závodu také zařadili. Vytrvalci si ho poprvé vyzkouší v sobotu při letošním 16. ročníku.

„Devadesát procent běžecké trasy bude nových. Chceme se srovnávat se světovými ironmany,“ pronesl ředitel Moraviamanu Jiří Daněk.

Účastníci poběží dva půlmaratony rozdělené do dvou okruhů – kratší měří 8,5 kilometru, delší 12,5 kilometru. Zmíněný „Energy Lab“ se nachází hned po startu maratonu. Po sesednutí z kola čeká závodníky prudký výběh na Skalku, odtud budou klesat mezi hrachovými poli směrem k Tlumačovu.

„Nebude to žádná jednotvárná nuda,“ pousmál se Petr Vabroušek, který je s osmi triumfy rekordmanem Moraviamanu.

Domácímu podniku vládl nepřetržitě od roku 2010, než ho loni z trůnu sesadil Jan Oppolzer, a Vabroušek tak po 18 letech našel na československých ironmanech přemožitele.

„Rád si příští rok zazávodím ze zadních pozic. Pokud mi to sedne, věřím, že můžu všechny zase prohnat,“ sliboval Vabroušek soupeřům bezprostředně po loňském ročníku.

Pozměněná běžecká trasa by mu jako milovníkovi extrémů měla sedět. „Ti, co místo znají, se těší. Hodně závodníků má ale z maratonu obavy,“ přitakává .

Triatleti se ve druhém běžeckém kole vydají mimo jiné na cyklostezku mezi Otrokovicemi a Kvasicemi.

„Po třech letech se nám to konečně povedlo vyjednat. Velkou zásluhu na tom má starosta Kvasic,“ poděkoval šéf Moraviamanu Lubomíru Musilovi.

Ani letos se ale organizátoři nevyhnuli protestům občanů z dotčených obcí, kterým se nelíbí uzávěry cest.

„Každá akce má své nepřátele a český národ je hodně netolerantní. Bere nám to energii, ale chuť ne,“ vzkazuje Daněk. Díky inovacím se spojení Kvasic a Bělova s Otrokovicemi obnoví už v podvečerních hodinách.

V té době se už budou nejrychlejší triatlonisté v cíli na Štěrkovišti, kde v sedm ráno Moraviaman odstartuje plaveckou částí.

Už teď je přitom jisté, že bude mít jiného vítěze než loni. Jan Oppolzer se kvůli náročnému programu předchozích dnů zúčastní jen štafetových závodů.
Pořadatelé očekávají ve všech kategoriích přibližně 900 účastníků.

Autor:


Nejčtenější

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.czmobilní verze