Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Řecká premiéra ve Světovém poháru? Kubíček skončil devátý

Jan Kubíček | foto: archiv Jana Kubíčka

12 2016
Devátým místem na Světovém poháru Xterra v Řecku před pár dny skvěle otevřel triatlonovou sezonu karlovarský Jan Kubíček. „Mám umístění v Top ten a za to jsem rád,“ pochvaluje si svůj první start. Další evropskou zastávku, portugalskou Golegu, vynechává, dál bude pokračovat v přípravě. „Mám na čem pracovat, sezona bude ještě dlouhá,“ vysvětluje.

Deváté místo na Světovém poháru Xterra v Řecku. Jan Kubíček dal světové špičce také letos na samém začátku sezony vědět, že s karlovarským triatletem má stále počítat. Po přípravě strávené v Česku to byl přitom pro Kubíčka první ostrý test.

„I po těch patnácti letech jsem byl lehce nervozní. Samozřejmě jsem si vybral zrovna závod, kde se sešli snad úplně všichni,“ připomíná řeckou účast trojnásobného mistra světa Rubena Ruzafy z let 2007, 13 a 14.

Ani ten však o víkendu na tratích vystavěných kolem řeckého městečka Vouliagmeni nestačil na letos fantastickou formu svého kolegy ze španělské reprezentace Rogera Serrana a jeho brutální nástup do stoupání ve druhém kole běžecké části závodu. Aktuální vládce evropské túry Serrano vyhrál otvírák xterrácké sezony už minulý měsíc na Maltě a teď si vyšlápl při účasti Ruzafy také na jeho fantastickou šňůru třinácti vítězství, která se táhla až do roku 2013. Pro Ruzafu to byla zároveň třetí porážka v Evropě.

Podobně jako Serranovi se k velké radosti českého fanouška xterra triatlonu ve Vouliagmeni vedlo Heleně Erbenové, která takhle na běhu smázla Brigittu Poorovou a sebrala jí tak řecký titul.

Úspěšný den to byl i pro řecké pořadatele, kteří navzdory celoevropskému tématu uprchlických vln přitáhli do svého šampionátu na pět stovek triatletů z třiadvaceti zemí a dá se čekat, že tak výtečně uspořádaný podnik bude rychle vyprodaný i v příštím roce.

„Řecku jsem se předtím vzhledem k té mediální masáži tak trochu vyhýbal, ale pořadatelé mě velice rychle vyvedli z omylu. Precizní organizace, skvělá lokalita, výtečné moře... prostě parádní xterra,“ chválí svou premiéru na řecké půdě Kubíček.

Z vody po plavecké části vylézal s přibližně minutovou ztrátou na prvního mistra světa, společně s Ruzafou a znovu také s Belgičanem Krisem Coddensem - řeckým šampionem z loňského roku. „To není úplně špatné,“ pochvaloval si Kubíček první část závodu. Bylo vidět, že sezona v Evropě teprve začíná, byť se závodilo v Řecku, mělo moře teplotu stále jen kolem osmnácti stupňů a neopreny byly proto povinné. Lehký seběh k cyklistickému depu, schody a pak už vzhůru do sedel.

Tady se ale Kubíčkovi tentokrát Coddens už utrhl (v závodě skončil nakonec šestý). „Za boha jsem ho nemohl docvaknout, asi to pořád na kole úplně není ono,“ přemítal po zimní přípravě a než se nechat takhle vycukat, raději zvolil o něco opatrnější taktiku. Hravá trať na svých patnácti kilometrech byla naskládaná ve dvou okruzích a vedla většinou pod písečným podložím a přes kameny, takže si beztak musel dávat velký pozor, aby závod pro něj neskončil předčasně.

„Zase jsem ale nemohl jet úplně pomalu, abych se dál držel na dostřel pátého až sedmého místa,“ vysvětluje taktiku pro bikovou část Kubíček. Běh bývá tradičně už léta jeho nejsilnější disciplínou a možná i proto se na závěrečný úsek řeckého šampionátu nějak speciálně nepřipravoval.

„Kolo jsem si před závodem projel, ale dál jsem už raději šetřil síly,“ vysvětluje. Běžeckou část proto jen probral s reprezentační kolegyní Erbenovou, která si trať s dvěma dominantními kopci sama proběhla. „Tam bylo skoro jedno, jestli se běží nebo jde, výsledek byl stejný,“ přibližuje s úsměvem Kubíček obě strmá stoupání.

Ztrátu nabranou v cyklistické části na sedmé místo sice seběhl, pro závodníky před ním ale znamenal ve finiši na odkryté pláži tak vysokou motivaci, že dál se už polem závodníků neprobil.

„S devátým místem jsem ale nakonec spokojený, mám umístění v Top ten a za to jsem rád,“ pochvaluje si Kubíček svůj první start v letošním ročníku Světového poháru.

S šestatřiceti body a vynechaném SP na Maltě se drží na šestnáctém místě průběžného pořadí, s maximálním možným ziskem 150 bodů vede seriál suverén letošní sezony Serrano. Další evropskou zastávkou SP je příští sobotu portugalská Golega, sem se ovšem Kubíček podle svých slov nechystá.

„Mám dál na čem pracovat,“ vysvětluje, proč dá přednost pokračující přípravě na hlavní část sezony v xterra triatlonu. „Sezona bude ještě dlouhá.“Najdete na iDNES.czmobilní verze