Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sportem číslo jedna bude o víkendu v Karlových Varech triatlon

Triatlonista Jan Čelůstka. | foto: www.jancelustka.cz

14 2014
Své síly v ulicích Karlových Varů a koupaliště na Rolavě v sobotu a v neděli změří profesionálové i amatérští účastníci 19. ročníku Lázeňského triatlonu, 9. ročníku City triathlonu a 6. Evropského triatlonového poháru.

„Patronem akce je Filip Ospalý, dlouhodobě nejlepší závodník, který kvůli přechodu na delší tratě přijede do Karlových Varů jako významný host a vzor pro dětské sportovce,“ řekl ředitel závodu Vladimír Malý. Upozornil také na kulturní doprovodný program.

Kromě sportování bude čas i na zábavu

V sobotu před lázeňským hotelem Thermal koncertuje od devíti hodin večer kapela Liwid. V neděli mohou zájemci vidět od půl třetí odpoledne taneční vystoupení formace Rappresent. V půl sedmé vystřídá tanečníky kapela T4.

Zlatým hřebem karlovarského triatlonového víkendu bude nedělní ETU Evropský pohár v olympijském triatlonu. V závodě žen je hlavní favoritkou domácí Vendula Frintová, mezi muži patří k nejlepším Přemysl Švarc s Janem Čelůstkou.

Vladimír Malý očekává tlak „karlovarských štamgastů“, Ukrajinců Sapunova a Martinenka. Protože cyklisté celkem sedmkrát pomalu vystoupají na Zámecký vrch, diváci si můžou detailně prohlédnout vybavení závodních strojů.

Mezi novinky největšího triatlonového klání České republiky patří Paratriatlon - závod dvojic pro handicapované. Nejlepším českým závodníkem na startovní listině je Zbyněk Švehla.

V historii karlovarské akce, která se datuje od roku 1994, se na trati poprvé pod hlavičkou Mezinárodního olympijského výboru objeví olympijské naděje - národní reprezentace států Visegradské čtyřky a další závodníci.

Pro děti ve věku 3 až 15 let je tradičně připravený Witte Automotive Baby Duathlon. Závodníci poběží a pojedou na okruhu kolem koupaliště Rolava.

Start je v sobotu v 15 hodin. Ideální je, aby rodiče s dětmi přišli na prezentaci v době od 12.30 do 13.40 hodin. Stačí ale dorazit i hodinu před závodem. Podmínkou je kolo a ochranná přilba. Startovné se neplatí. Organizátoři duatlonu mají radost, že o akci je rok od roku větší zájem.

Amatéři si mohou v neděli zazávodit při supersprintu týmových štafet, které startují na koupališti Rolava od devíti hodin dopoledne. Chybět letos bude kvůli dovolené tradiční závodník, primátor Petr Kulhánek. Hájit barvy magistrátu chce tentokrát první náměstek primátora Petr Bursík. „Jsem dobrý atlet. Když jedu na kole, tak trhám asfalt,“ usmíval se.

Členka pořadatelského týmu Martina Poštová prozradila některé technické detaily. „Na tratě organizátorům i jako kužely dopravíme 5700 PET lahví minerálky. Turisté si je sbírají jako suvenýr, ale nám pak v koridorech chybějí,“ poznamenala Poštová.

Tratě vytyčuje také více než 4 km zábran, což znamená čtyři naložené kamiony, a 15 kilometrů bezpečnostních pásek. Pro závodníky všech kategorií je připraveno celkem 520 kg ovoce, z toho metrák a půl hroznového vína.Najdete na iDNES.czmobilní verze