Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Verner na páteční trénink na led nepřišel. Zůstal radši na suchu

Tomáš Verner | foto: AP

18 2014
Budapešť (Od našeho zpravodaje) - Čtvrteční večer, tisková konference nejlepších mužů po krátkém programu na mistrovství Evropy v krasobruslení. "Budu mít ve své volné jízdě tři čtverné skoky. To by mohlo stačit, ne?" rozesměje auditorium Javier Fernandéz. Obhájce titulu průběžně vede, kráčí za titulem. Sobotní volné jízdy rozhodnou.

Rovněž vedle sedící Tomáš Verner si zjevně užívá, že je opět jednou na tiskovce elitního tria. Hraje si na číšníka a rozlévá konkurentům vodu. Pro tu chvíli jsou všichni uvolnění. Opadl stres z úvodní části šampionátu, v níž se (nejen podle Vernerových slov) závod nedá vyhrát, ale dá se ztratit.

Dalšího dne musí zpět do práce.

Fernandéz se na pátečním tréninku schází s Michalem Březinou, jenž z 5. místa pošilhává ke stupňům vítězů. Březina v bílém triku a černých kalhotách předvede čtverného salchowa, pak druhého, pátého, osmého. Úspěšnost 90 procent dává naději, že i dva pokusy na ostro budou v dnešní volné jízdě na jedničku.

"Žádnou novinku v jejím programu oproti předchozím závodům nechystám," tvrdí. Novinkou by ovšem bylo, kdyby ji poprvé v sezoně zvládl čistě. Tudy vede cesta k medailím.

Fernandéz sice sahá po té zlaté, ale obraz v tréninkové hale tomu nenasvědčuje. Španěl se po čtverných skocích opakovaně natáhne jak široký, tak dlouhý. Když vzápětí skončí na zadku, nějakou dobu jen bruslí kolem mantinelu, aby se vzpamatoval.

Jsou snad na vině nové brusle, na něž sváděl nezdary při seriálu Grand Prix? Ne, ty už vyměnil, vrátil se ke starým. Tentokrát mu nesedí tréninková hala. Mantinel je v menší z budapešťských hal jen modrý, bez záchytných bodů, vše okolo je naopak bílé, tedy pokud pomineme vánoční výzdobu, stále visící ze stropu. "Je tu moc světla, špatná orientace. Neodhadnu, jak jsem při čtveráku vysoko," stěžuje si Fernandéz.

Také Florent Amodio, šampion z roku 2011, leží po čtverném pokusu na ledu. Cholerický kouč Morozov, od nějž loni utekl, by ho možná seřval, ale nová trenérka Folleová tichým hlasem Francouze uklidňuje. Další pokus je zdařilý. Zadovádí si ještě při krokové sekvenci na jihoamerické rytmy a odchází. Odnést si pozitivní myšlenky do závodu, to je cíl tréninku.

"Nyní hudba pro Tomáše Vernera," oznamuje hlasatelka. Jenže Verner nikde. Jako jediný z první desítky oficiální trénink vypouští. "Dal jsem mu volný den od ledu. Trénoval jen na suchu," říká Michael Huth z jeho trenérského dua. Jako by chtěli, aby si výbornou náladu ze čtvrteční jízdy nepokazil žádným pátečním pádem.

"Už loni jsem málem skončil," připomíná Verner. "Ale pak jsem si řekl, že s hořkými pocity neodejdu. A tak jsem tady."

Dnes po 16. hodině bude on i další favorité vědět, pro koho bude Budapešť sladká.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze