Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Strašně těžké rozhodnutí, řekl kouč basketbalistů o vyřazení kanonýra

Ronen Ginzburg | foto: ČBF / Václav Mudra

30 2016
Měla to být spíš formalita, ale nakonec se nominace českých basketbalistů pro olympijskou kvalifikaci v Bělehradu proměnila v dost nečekanou věc. „A posledním je... David Jelínek,“ pronesl kouč Ronen Ginzburg. Doma tak zůstane jeden z nejtalentovanějších členů kádru.

Několikrát zopakoval: „Rozhodování bylo opravdu těžké, velmi těžké.“ Izraelský trenér Ginzburg, jenž českou reprezentaci povede v boji o Rio, podle očekávání při zužování kádru ukázal na mladíky Tomáše Kyzlinka a Martina Peterku.

Ale třetí jméno? Velmi, velmi nečekané. „Každý víme, že je David Jelínek velmi dobrý hráč,“ uznal kouč. Jenže Jelínkovi uškodilo, že v průběhu přípravy opustil tým a zkoušel bojovat v Dallasu o místo v Letní lize NBA. „Nebyl s námi většinu času.“

Co dál rozhodlo?
Na Davidově pozici máme více možností. Situace je taková, že bychom mu nemohli slíbit tolik minut, na kolik je zvyklý z klubu. On potřebuje hrát hodně, jen pak může ukázat, co umí. Rozhodli jsme se, že v týmu nebude.

Nominace basketbalistů

kvalifikace o Rio

Rozehrávači: Tomáš Satoranský (Barcelona/Šp.), Jakub Šiřina (Opava), Jiří Welsch (Nymburk).

Křídla: Pavel Pumprla (Estudiantes/Šp.), Vojtěch Hruban, Martin Kříž (oba Nymburk), Lukáš Palyza (Prostějov), Blake Schilb (Galatasaray/Tur.).

Pivoti: Petr Benda, Pavel Houška (oba Nymburk), Jan Veselý (Fenerbahce/Tur.), Patrik Auda (Manresa/Šp.).

Jelínek zářil v polské lize. Proti Mexiku dal nejvíce bodů, to vám nestačilo?
Záleží, jak to myslíte. V přípravě jsme odehráli hodně zápasů, tenhle nebyl absolutní měřítko. Jsou tady Satoranský, Welsch, Hruban, Schilb, Pumprla, všichni budou hrát... David je dobrý basketbalista, někdy zahrál lépe, jindy hůře. Mluvili jsme spolu a on to necítí stejně. Ale rozhodl jsem se takto.

Jak na to reagoval?
Mluvím s hráči přímo, nic netajím. Už loni na Eurobasketu nebyl se situací příliš spokojený, ale my hráli dobře a on poslední dva zápasy taky. Budu se opakovat, je to dobrý hráč – jenže taky místo něj neberu někoho druhotřídního, beru jen dobré hráče. Jasně, může se stát, že se pak někdo bude ptát, kde je David, když se nebude dařit. Ale to je moje volba. Tohle je život trenéra.

Blíží se historická šance, jak silný je podle vás teď tým?
Řekl jsem hráčům v šatně, že kdybychom se společně připravovali o dva týdny déle, mohli bychom porazit každého, nebál bych se žádného protivníka. Lepšíme se, to jistě. Ale Lotyšsko je sehrané, mají za sebou dobrou přípravu, Japonci pak vůbec ze všech nejlepší. Prohráli s Francií po částečně vyrovnaném duelu. Náš tým určitě může být ještě lepší.

Vaše motto zní: Rvi se jako lev.
A se srdcem lva do toho můžeme přinést něco extra. Nejde jen o taktiku, někdy je vůle vítězit a obětovat se důležitější. Věřím, že jsem vybral dobré hráče. Nejsme v nejlepší situaci, ale musíme tomu čelit. Každý den je to lepší a lepší. S velkým srdcem a Satym (Tomášem Satoranským) a Janem (Veselým) můžeme turnaj zvládnout a uspět. Stát se může cokoli.

Do hry jdete až v úterý, o den později než Lotyško a Japonsko. Je výhoda mít o den tréninku navíc?
Je, ale na druhou stranu pro nás los není ideální. Bez ohledu na to, co se stane na úvod proti Lotyšsku, totiž proti Japonsku půjde o všechno. Budeme je muset porazit tak jako tak. Pro mě je to klíčový duel a takové zápasy musíte umět vyhrávat. Snad tedy vyhrajeme oba.Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Opravdu skvělá rychlovka, pokud se snažíte držet linii.

Najdete na iDNES.czmobilní verze