Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ve stopách Michaela Jordana: také McGrady mění basketbal za baseball

Tracy McGrady jako baseballista | foto: AP

28 2014
"Když jsem vyrůstal, byl jsi pro mě vším. Byl jsi bohem v basketbalovém dresu." Takový obdivný vzkaz prostřednictvím otevřeného dopisu směroval Tracy McGrady svému dětskému vzoru, Michaelu Jordanovi, před třinácti lety, kdy se legendární basketbalista vracel do NBA. Co se týče výkonů a úspěchů, nikdy se svému idolu nevyrovnal. Přesto jde dál v jeho stopách. Po konci basketbalové kariéry se dal na baseball.

McGrady bývá často označován jako další typický příklad promarněného talentu. Není to však úplně férové označení. Šestnáct odehraných sezon v NBA s průměrem takřka 20 bodů na zápas, dva výběry do nejlepší sestavy ligy, sedmkrát účastník utkání hvězd. Ne, McGrady rozhodně nevyhořel.

Přesto mohl dokázat mnohem víc. Získávat ceny pro nejužitečnějšího hráče, bojovat o tituly a zapsat se do historie jako jeden z nejlepších hráčů všech dob. Zkrátka jít ve stopách svého idolu, Michaela Jordana. To se mu však (i vinou četných zranění) nepovedlo.

Dvakrát se stal nejlepším střelcem NBA, většího týmového úspěchu se však nedočkal. Kvůli dlouhodobé neschopnosti přejít přes první kolo play-off se mu fanoušci posmívali. Nakonec se mu to povedlo až loni díky finálové jízdě San Antonia, to však už jen paběrkoval jako náhradník. A vysněného titulu se stejně nedočkal.

Fotogalerie

Přesto se teď dá čtyřiatřicetiletý McGrady označit za "druhého Jordana". Po konci kariéry si totiž vybral stejný sport: chce se věnovat baseballu.

Jordan se na baseballovou dráhu vydal v roce 1993 po šokujícím oznámení ukončení kariéry v pouhých třiceti letech. Chtěl tím naplnit přání svého otce, který byl nedlouho předtím zavražděn. Rok pak působil na farmě Chicaga White Sox, kde však žádnou velkou díru do světa neudělal a po roce a půl se slavně vrátil k Bulls do NBA.

McGrady zamířil ještě níž. Chce prorazit jako nadhazovač v poloprofesionální Atlantic League, konkrétně v týmu Sugar Land Skeeters. A prvního úspěchu už dosáhl. Vybojoval si totiž místo na soupisce.

"Tracy je v týmu," oznámil stručně a jasně Gary Gaetti, generální manažer Skeeters. "Prokázal své schopnosti a pokrok. Uvidíme, jak to půjde dál."

Svůj debut v novém působišti si McGrady odbyl v tréninkovém utkání proti místní univerzitě. Během jedné směny dovolil soupeři tři odpaly a jeden doběh. Ovšem rychlost jeho nadhozu nemohla uniknout nejednomu odborníkovi.

Ve zmíněném otevřeném dopisu McGrady přiznal, že Jordanovu kariéru v Bulls sledoval až s náboženským zaujetím. Zdá se, že podobně postupuje i v mimobasketbalových aktivitách.Najdete na iDNES.czmobilní verze