Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dvě různé „bitvy“ na Sommě. I peloton Tour vzpomínal na padlé vojáky

Britští cyklisté Chris Froome (uprostřed) a Peter Kennaugh (druhý zleva) či Christian Prudhomme (druhý zprava), ředitel Tour de France, drží v Arrasu minutu ticha za padlé v první světové válce. | foto: AP

9 2015
Ten den začal na Tour de France úplně jinak, v tichosti a se vzpomínkou. Chris Froome a britský mistr Peter Kennaugh přišli v Arrasu na hřbitov britských a francouzských vojáků padlých v 1. světové válce a položili zde věnce.

Cyklisté australské Oriky si pro změnu vyžádali povolení k výjimce z pravidel, aby mohli své schválené dresy doplnit páskami na rukávech. Těmi uctili památku australských a novozélandských vojáků. Životy 46 tisíc z nich skončily právě tady, na západní frontě.

Už druhým rokem po sobě připomínají organizátoři Tour 100. výročí první světové války. A kdy jindy tak učinit než včera, kdy trať etapy sedmkrát překročila řeku Sommu, místo hrůzných bojů.

Kytice modrých chrp položili činovníci závodu také v Mont Saint Elou, kde zahynul šampion Tour 1909, Lucemburčan Francois Faber. „Je to bůh, který sesedl z nebes na bicykl,“ říkával o něm jeho manažer Baugé.

V tentýž den, kdy Faber na válečném bojišti u Carency obdržel telegram, že se mu narodila dcera, ztratil jeho regiment při útoku 1 950 z 2 900 vojáků. Kaprál Faber se tehdy obětavě snažil odtáhnout z rozstřílené země nikoho kamaráda, když jej zasáhla osudná smrtící kulka.

Poslední „trofejí“, kterou tento sběratel cyklistických pohárů získal, byla medaile Za chrabrost. Obdržel ji In memoriam...

„Události, které se vážou k této éře, by neměly být zapomenuty,“ řekl David Brailsford, manažer týmu Sky. „Když si pamatujeme, co se stalo v minulosti, je to i memento pro budoucnost. Abychom se vyvarovali někdejších chyb a žili v míru.“

Kolem nesčetných válečných hřbitovů vinula se trasa 5. etapy Tour. Na poli podél silnice se skvělo obří plátno s bílou holubicí, velké jako fotbalové hřiště. A organizace pečující o památníky obětí války vyzvala fanoušky z pátého kontinentu, ať vytvoří u tratě „australský koutek“ v obci Villers-Brettoneux, kde nalezli místo posledního odpočinku vojáci čtyř australských divizí, kteří padli v bitvě u Amiens.

Byl to šedivý, pošmourný den v dešti a větru, kdy cyklistika nechutnala a pády se hromadily. Nacer Bouhanni, nejlepší sprinter loňského Gira, si opět potloukl žebra, kyčel a zápěstí, stejně jako při francouzském mistrovství, a musel Tour vzdát.

Na zemi se ocitli Pinot, König, Boasson Hagen a mnozí další. A o potlučeném Australanu Michaelu Matthewsovi, trpícím a bojujícím na konci pole, psali fanoušci na Twitter, že má bojového ducha dávných australských vojáků.

Cyklisté sváděli ve středu u Sommy bolavé, ale JEN sportovní bitvy. Ty krvavé, které braly životy, tu snad zůstanou navždy jen minulostí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze