Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tiňkov se zastal Kreuzigera. A Contador má nakročeno do stáje Trek

Alberto Contador a jeho ekipa Tinkoffu na čele pelotonu během poklidné třetí etapy Tour de France. | foto: AP

9 2016
Po všem, co se odehrálo ve středeční etapě cyklistické Tour a co bylo vzápětí vyřčeno, kolovaly mezi českými fanoušky už i vtipy, jak Roman Kreuziger shání na své kolo zpětné zrcátko. Proto, aby se nemusel neustále ohlížet, kam se mu propadá zraněný lídr Alberto Contador.

S nadsázkou tak pojímali Češi situaci, která ve stáji Tinkoff nastala.

V pátek se před očima Kreuzigera i Contadora zjevily Pyreneje. A nad nimi se vznášely dvě zásadní otázky:

1. Dokázal se Alberto Contador zotavit ze dvou pádů natolik, aby přežil bez větší úhony zdejší obry?

2. Obětují sportovní ředitelé Tinkoffu dobrou pozici Romana Kreuzigera v celkové klasifikaci ve prospěch zaostávajícího lídra stáje?

Průsmyk Col d’Aspin, od roku 1910 náležející do proslulého Okruhu smrti, se už po dvaasedmdesáté ocitl v itineráři Tour. Zatímco většinou býval spíše jakýmsi „sendvičem“ mezi Tourmaletem a Peyresourdem, tentokrát mu organizátoři přiřkli hlavní roli v koncovce etapy.

Měl mnohé napovědět.

Ale neudělal to.

I když... Kreuziger evidentně v pohodě šlapal na Aspinu v popředí početné skupiny favoritů, hned za sestavou týmu Sky, diktující tempo.

Alberto Contador (v popředí) v průběhu šesté etapy Tour de France

BOLÍ TO. Alberto Contador na trati Tour.

Contador jel v této skupině o něco dál a vedle něj coby bodyguard týmový kolega Rafal Majka, který později opět jednou v kopci odpadl.

Kdo čekal, že stáje Sky a Movistar na Aspinu vyšponují tempo natolik, aby odrovnaly Contadora, ten se nedočkal. Španěl se držel.

„Musím být konzervativní. Já vím, je to pro mě atypické. Za jiné situace bych útočil, ale teď se raději držím zpátky,“ sděloval. „Tempo bylo opravdu vysoké, až do mety posledního kilometru. Navíc foukal protivítr. I velké vedro sehrálo svoji roli. Proto jsem se rozhodl raději se držet ve skupině vzadu, kde jsem byl více chráněn před větrem.“

Organizaci tempa si stáje Sky a Movistar před etapou domluvily. Chris Froome existenci takového paktu po etapě přiznal: „Dohodli jsme se, že se o tempo podělíme.“ Před cílem potom vše probral i s Alejandrem Valverdem z Movistaru, načež se vzájemně poplácali po zádech.

„Říkal jsem Alejandrovi, že Movistar nakonec jel přece jen vyšší tempo, než když jsme etapu kontrolovali my,“ prozradil Froome.

Nazvěme to klidem před bouří, dočasným příměřím mezi mocnými. Buďme trpěliví, platilo v pátek. Na likvidační víkend potřebujeme ušetřit spoustu sil.

08.července 2016 v 19:48, příspěvek archivován: 09.července 2016 v 10:42

First big mountain of #TDF2016 done! Feeling good More to come tomorrow... @simongillphototpic.twitter.com/ljwcMjjZ4s4s

Hora si přesto vybrala své oběti. Především Thibauta Pinota z týmu FdJ, třetího muže Tour 2014, jenž ztratil na Aspinu na největší konkurenty tři minuty.

„Prostě jsem neměl nohy. Pro to není omluvy. Už potřetí ve své kariéře jsem selhal právě v Pyrenejích,“ smutně pronášel Francouz, který měl být společně s Romainem Bardetem největší domácí nadějí.

Zato Froome, Quintana, Kreuziger, Contador, Porte, Bardet i mnozí další favorité dorazili do cíle u jezera Payolle pohromadě. Po individuálních útocích Domenika Pozzoviva, Juliana Alaphilippa, Dana Martina či Adama Yatese zavládlo mezi jezdci pro celkové pořadí příměří.

„Z našeho pohledu dobrá etapa,“ komentoval Kreuziger. „Byli jsme ve skupině s Albertem oba, naše spolupráce se zase vrací do starých kolejí. Opravdu jsme si vše vyříkali a atmosféra v týmu je v pohodě.“

Momentka ze sedmé etapy Tour de France
Jede se sedmá etapa Tour de France, ve žlutém je Greg van Avermaet.
Policisté dohlížejí na diváky sedmé etapy Tour de France.

TOUR NA PRAHU PYRENEJÍ. Momentky ze sedmé etapy.

V pohodě nicméně stále nemůže být Contadorovo tělo.

„Má daleko do ideálního stavu,“ podotkl před páteční etapou Sean Yates, sportovní ředitel stáje Tinkoff. „Pokud Alberto říká, že ho levá noha od pádu ve 2 .etapě bolí a že nemůže pořádně šlapat, musí to s ním být vážně zlé.“

Španěl prohlásil, že jde o nejhorší start do Tour za celou jeho kariéru.„Jakmile jdu v kopcích ze sedla, bolí to,“ tvrdil.

Navíc mu krvácí pravé rameno, zraněné v 1. etapě. „Nikdo v pelotonu však není větším tvrďákem než Alberto,“ usoudil Sean Yates. Po přečkání prvního pyrenejského testu Contador oznamoval: „Kopec za kopcem se cítím lépe. Ale vím, že o víkendu to bude komplikované.“

09.července 2016 v 00:29, příspěvek archivován: 09.července 2016 v 10:44

Roman Kreuziger and Alberto Contador issues at Tour de France ‘have been dealt with’ https://t.co/zIkx7ewCH9 pic.twitter.com/irO7WRLCPB

Tiňkov nepodpořil rozhodnutí svých sportovních ředitelů

Že by šéfové týmu dali vedle Contadora přece jen volnou ruku i Kreuzigerovi, o tom zatím nevzešlo z úst sportovních ředitelů De Jongha a Yatese ani slovo. Yates naopak pronesl: „Jsme jen lidi. Všechno jsme si vysvětlili. Pokud přijde příště příkaz čekat na Alberta, už se nestane, že by někdo nepočkal.“

Přesto jakoby se Kreuziger dočkal v týmu zastání, a to u samotného majitele Olega Tiňkova.

Ruský multimilionář nejprve usadil fanoušky, kritizující strategii stáje Tinkoff slovy: „Pokud se vám to nelíbí, našetřete si 20 milionů eur, kupte si vlastní tým a dělejte si vlastní taktiku.“

Vzápětí se ohradil proti titulku serveru cyclingnews.com „Tinkoff v krizi“.

„Cože? Jestliže my jsme v krizi poté, co jsme tu letos vyhráli etapu a několik dní měli žlutý dres, pak nevím, co mají říkat další týmy. Devatenáct týmů by v tom případě mělo vyloženě panikařit.“

Tiňkov všechny ujistil: „Alberto má stále plnou podporu jezdců kolem něj.“

Když se jej však zeptali na středeční etapu, v jejíž koncovce Kreuziger ujížděl před Španělem, tak podotkl: „Neviděl jsem tu situaci. Na youtube jsem ji nenašel. Ale můj názor je, že když je jezdec odpárán na koncovém kopci, potom už ani týmový kolega pro něj nemůže nic moc udělat. Kdyby před nimi byly ještě dva nebo tři kopce a kdyby foukal vítr, bylo by to samozřejmě něco jiného. Ale jak říkám, neviděl jsem tu situaci“

Jinými slovy: Tiňkov nepodpořil rozhodnutí sportovních ředitelů své stáje, kteří Kreuzigera ve středu stahovali ke Contadorovi.

A řekl ještě víc: „Alberto upadl dvakrát a věci teď pro nás jiné a složitější. Uvidíme, co se stane v sobotu a pak se rozhodneme, jestli s ním budeme usilovat o celkovou klasifikaci.“

Contador si už vybral novou stáj?

Situaci každopádně komplikuje, že jezdci týmu Tinkoff, jejíž činnost Oleg Tiňkov po sezoně ukončí, usilují v průběhu Tour také o co nejvýhodnější smlouvy na další sezonu u jiných týmů.

Chtějí se předvést. Chtějí ukázat: Já mohu být přínosem!

Právě rozpad bohatého a mocného Tinkoffu způsobil, že na přestupovém trhu je větší pnutí než v předchozích letech. Luca Guercilena, manažer americké stáje Trek, podotkl: „Příští dny budou z hlediska uzavírání smluv s jezdci kritické. Každý je nyní v tomto směru velmi aktivní.“

Contador byl v posledních dnech opakovaně spojován právě s Trekem a současně i s Astanou, kde by mohl nahradit Vincenza Nibaliho po jeho odchodu do nově vznikajícího bahrajnského týmu.

Astana však údajně dala najevo, že by na něj neměla dost peněz a že si chce podržet v roli lídra týmu na Tour mladého Fabia Arua.

Tak tedy Trek? Už je to dohodnuto, plácli si, jen se to ještě nesmí zveřejnit! Taková zvěst putovala v pátek éterem.

09.července 2016 v 00:00, příspěvek archivován: 09.července 2016 v 10:48

Contador, cada vez más cerca de Trek-Segafredo en 2017: https://t.co/V6UFNK8Xiz #TDF2016 #ciclismo pic.twitter.com/hPFBSotwnx

Contador by zde měl podle nepotvrzených informací dostat plat 2 až 3 miliony eur a měl by si s sebou přivést svého domestika Jesúse Hernandeze, sportovní ředitele Stephena De Jongha a Ivana Bassa a mechanika Faustina Muňoze Cambrona.

Vrátí se tak na kola Trek, na nichž vyhrál Tour při svém předchozím působení ve stájích Discovery Channel a Astana. A v týmu se setká se současným lídrem Bauke Mollemou a patrně i s loňským vítězem Paříž-Roubaix, německým cyklistou Johnem Degenkolbem, letos ještě jezdcem Giantu.

Tajemno je naopak neustále okolo možného vzniku nové stáje Bjärneho Riise (s nímž si dříve výborně rozuměl Kreuziger) a stejně tak nejsou žádné nové informace k samostatnému Contadorovu projektu, na nějž sháněl peníze jeho bratr Fran. Ten se pravděpodobně nepodaří zrealizovat.

Pokud máme věřit blíže nespecifikovanému zdroji britských médií, Contador a Kreuziger určitě nezamíří do stejné stáje. Jméno českého cyklisty bylo v posledních měsících spojováno například i s německou stájí Bora, mířící do první divize, ovšem rozhodně nejde o jedinou možnost.

Do Bory prý míří také Peter Sagan, spekulovalo se též o Rafalu Majkovi a Leopoldu Königovi.

„Nejistá budoucnosti jezdců je nevyhnutelným podtextem této Tour i v našem týmu,“ řekl Sean Yates z Tinkoffu. „S tím se musíme vypořádat.“

Dnes se ovšem musí vypořádat především s Tourmaletem, peyresourdem a dalšími nástrahami osmé etapy.

09.července 2016 v 09:00, příspěvek archivován: 09.července 2016 v 12:02

Stage 8 : Pau > Bagnères-de-Luchon - 184 km ️️> 2⃣ > 1⃣ > #TDF20162pic.twitter.com/jjl8840hXV0hXV

René Andrle: Contador si nevěří a panikaří

O názor na situaci ve stáji Tinkoff jsme v průběhu páteční etapy požádali RENÉ ANDRLEHO, bývalého aktéra Tour v dresu stáje ONCE a znalce španělské cyklistické scény.

„Na Contadorovi je v posledních letech vidět, že si nevěří a jakoby ani nikomu jinému nedůvěřoval. Je vynervovaný, panikaří, má strach, padá,“ soudí současný sportovní ředitel stáje Klein Constantia. „V předchozích etapách této Tour se pořád snažil jet na špici, i když tam ani nemusel být. Kam se pořád žene?“

Andrle hovořil i o dalších problémech ve stáji Tinkoff, jak je vidí on.

O sestavě Tinkoffu na Tour: „Podle mě ji vybrali špatně. Někteří lidé, kteří v ní jsou, na Tour nemají a jsou neviditelní. Pak musí jejich vrchaři tahat i po rovině a zákonitě potom nebudou mít v kopcích tolik sil.“

O kritice sportovních ředitelů, která se po středeční etapě snesla na Romana Kreuzigera: „Ta byla naprosto zbytečná. Roman Contadorovi neskutečně pomohl na Tour 2013, pomáhal mu i letos. Co mu vyčítají? Že když Contador ve středu odpadal ve sjezdu, tak že na něj nepočkal? A kde? V tom komplikovaném točivém sjezdu? Výsledkem by bylo, že by oba ztratili nějakých 25 vteřin. Ale mělo by to cenu? Stejně tak mu nesmyslně nařídili vracet se k Albertovi nějakých 700 metrů před cílem, kde pak Roman naprosto nesmyslně zpomaloval ze čtyřky na dvojku.“

O auře nad Contadorem: „Když dostává tak velký plat a je takovou hvězdou, nikdo z vedení týmu pak neřekne, že by měl být špatný.“

O strategii, jakou by určil v Tinkoffu on: „Měl bych soudnost ohledně Contadorovy formy a také bych po prvních dnech registroval, že Roman formu má. Řekl bych, že pojedeme na dva lidi. Ale někdo na ně taky musí pracovat. Majka pro ně v prvních etapách nedělal nic, jen plýtval ve středu silami v úniku, i když mu v něm odjeli dva lidi a neměl nejmenší šanci je dojet.“

Autor:


Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.czmobilní verze