Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tour de France končí, napsal její ředitel už v roce 1904

Henri Desgrange (vlevo) stál u zrodu Tour de France. | foto: Profimedia.cz

29 2009
Tour de France dojela podruhé do cíle v Paříži a její ředitel Henri Desgrange napsal: "Obávám se, že druhý ročník Tour byl také jejím posledním. Dojeli jsme do cíle a jsme zhnuseni, zklamáni a vystrašeni." Rok 1904 totiž patřil podvodníkům a rozlíceným fanouškům.

Přitom premiérový závod měl takový úspěch. Prodej časopisu L’Auto, jehož šéfredaktorem byl právě Desgrange, narostl z 25 na 65 tisíc výtisků. Cyklistický závod kolem Francie nabíral na popularitě. Jenže právě to ho málem zabilo.

V tom prokletém ročníku 1904 vše začalo už v první etapě. Čtyři maskovaní muži přepadli hlavní favority, Maurice Garina a Luciena Pothiera. Při druhé části jede při stoupání na Col du Grand Bois v úniku Antoine Fauré, místní rodák.

Dvě stě fanoušků zatarasuje cestu ostatním cyklistům, házejí na ně kameny. Spoluzakladatel klání Géo Lefévre bere do ruky pistoli a střílí do vzduchu varovné výstřely. Dav naštěstí ustupuje. "Pokud nebudu zavražděn, tak tuhle Tour vyhraju," prohlašuje průběžný lídr Garin.

Tour de France 2009

Seriál velkých příběhů před sobotním startem cyklistického závodu.  

1. díl: Jak kovář pomáhal na Tour de France falešnému baronovi

Když Tour přijíždí do Nimes, organizátoři diskvalifikují místního oblíbence Ferdinanda Payana. Závodník protestuje, za každou cenu chce startovat. Lefévre je však neoblomný. A na cyklisty letí další sprška kamenů. Garin je zasažen do hlavy, Pothier do ruky, Lefévrův vůz je téměř zničen. Znovu se ozývají výstřely do vzduchu. Jako maličkost pak vypadají hřebíky na silnici.

Přes všechny peripetie Tour dojela do Paříže. A Garin obhájil vítězství. Jenže tahle prokletá Tour ještě nebyla u konce. Což o to, Desgrange byl s výsledky spokojen, vyhrál jeho "kůň" Garin, avšak Francouzská cyklistická unie měla podezření.

Zahájila vyšetřování, vyslechla svědky a v prosinci 1904 rozhodla: diskvalifikováno je 73 z 88 jezdců, včetně všech vítězů etap a prvních čtyř v celkovém pořadí! Vítězem se stává 19letý Henri Cornet. Podvodníci byli přistiženi, jak cestují vlaky, auty nebo sypou špendlíky na silnici.

Chovat se nefér nebyl problém, vždyť dlouhé etapy jeli závodníci často přes noc. A třeba Garinovi s Pothierem pomáhali sami organizátoři! Přesto dal Desgrange svému závodu ještě jednu šanci.

"Musíme pokračovat, abychom očistili celou cyklistiku. A jen Tour de France toho může dosáhnout," řekl Henri Desgrange.

Ta slova mohli rovnou vytesat. Platí totiž i po 105 letech.Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze