Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cummings šokoval, Van Avermaet už vede o 6 minut. Kreuziger neměl potíže

Skupina uprchlíků se žlutým Gregem van Avermaetem míří do cíle sedmé etapy Tour de France. | foto: AP

8 2016
Cyklistická Tour vjela do Pyrenejí a při stoupání na vrchol Aspinu se děly věci. Steven Cummings ze stáje Dimension Data ujel všem. Greg van Avarmaet navýšil náskok na 5:50 minuty. A Roman Kreuziger dojel s největšími favority, celkově zůstává na 18. místě.

Věřte nevěřte, Steven Cummings, někdejší dráhový mistr světa a až 191. cyklista pořadí Tour, vyhrál první pyrenejskou etapu..

Před cílem Brit kroutil hlavou, sám nevěřil.

Pak triumfálně rozpřáhl ruce a divoce zařval.

Etapa on-line

Sledovali jsme v podrobné reportáži

Jeho jihoafrická stáj Dimension Data, nováček v první divizi, už tak má na kontě čtyři výhry ze sedmi etap letošního ročníku, po třech spurtérských výhrách Marka Cavendishe se dočkala i ve velehorách.

Cummings patřil do původní 29členné silné skupiny uprchlíků, kterou peloton pustil 113 kilometrů před cílem do úniku a jejíž nejsilnější jedince už favorité nikdy nedostihli.

Očima Romana Kreuzigera

Stalo se, co se očekávalo, že dnes dojel únik. Z našeho pohledu to byla dobrá etapa, byli jsme tam oba s Albertem, takže spolupráce se zase vrací do starých kolejích. Opravdu jsme si všechno vyříkali a atmosféra v týmu je v pohodě.

Dnes v konci etapy spadla brána posledního kilometru a UCI se později rozhodla, že vezmou do celkového pořadí odstupy na třech kilometrech před cílem, takže rozestupy budou takové, jaké byly tehdy. Závěr byl tím pádem neutralizován, protože nás ta brána samozřejmě omezila, museli jsme zastavit a čekat.

Zítřejší etapa bude hodně těžká, s velkými horami jako Tourmalet a Peyresourde, to už bude ostrý test. A ta nedělní pak bude úplně nejtěžší.

Mezi těmito uprchlíky paradoxně šlapal také Greg van Avermaet, muž ve žlutém trikotu!

Cummings zaútočil na ostatní před úpatím 12kilometrového stoupání na Aspin, byl suverénně první na vrcholu slavného průsmyku, načež v sedmikilometrovém sjezdu do cíle nenechal nikoho na pochybách, kdo bude vítězem dne.

„Náš tým nyní létá v oblacích,“ říkal přešťastný Cummings. „Plánovali jsme, že budeme plánovat vždy jen den dopředu. A teď zažíváme něco neuvěřitelného.“

S odstupem 1:05 minuty za ním dorazil na druhém místě Jihoafričan Daryl Impey ze stáje Orica a umocnil velký africký den, když přespurtoval vrchaře Dannyho Navarra z Cofidisu,

Fotogalerie

Ti dva pod vrcholem Aspinu odpárali Vincenza Nibaliho, který na čtvrté příčce zaostal o 1:58 minuty.

Pátý dorazil po dalším hrdinském výkonu klasikář Greg van Avarmaet s odstupem 3:04 minuty, zatímco skupina největších favoritů za ním zaostala o dalších 40 vteřin.

Jejich původní odstup v cíli byl ještě větší, byli však zbržděni zřícenou nafukovací bránou, označující poslední kilometr. Odstupy proto později jury započetla takové, jaké byly na metě tří kilometrů před cílem.

Brána padla přímo na útočícího Adama Yatese z Oriky, který tudy projel těsně před hlavním polem. Otřesený Brit potom etapu se ztrátou dokončil, zraněný a zakrvácený v obličeji. Po přepočítání časů mu byl přidělen o osm sekund rychlejší čas než zbytku skupiny favoritů a Yates se tím posunul na druhé místo v průběžném pořadí Tour před Francouze Alaphilippa z Etixxu.

Van Avarmaet každopádně navýšil svoji převahu v čele závodu už na 5:50 minuty, největší náskok lídra závodu po sedmi etapách Tour od roku 1947.

Roman Kreuziger projel cílem na dvanácté příčce ve 30členné skupině favoritů, mezi nimiž po stoupání na Aspin zavládlo příměří. Spolu s ním zde byli také Froome, Quintana, Contador, Bardet, Porte, van Garderen a další hvězdy, nikoliv však Thibaut Pinot.

Velká francouzská naděje ztratila na vítěze 6:41 minuty a propadla se v pořadí!

Jak se vše odehrálo

Sagan a Cavendish v čele. Dva soupeři v soutěži o zelený dres se vydali brzy po startu před peloton, následováni dalšími cyklisty. Jenže toto ještě nebyl únik dne a 113 kilometrů před cílem byli pohlceni.

Nejpočetnější únik. Vzápětí se kolem Fabiana Cancellary zformovala nová devítka útočníků, která se postupně rozrostla až na 29 jezdců, jednoznačně nejpočetnější únik tohoto ročníku.

Greg van Avermaet na startu sedmé etapy Tour de France

Greg van Avermaet na startu sedmé etapy Tour de France

Žlutý dres mezi uprchlíky. To, oč během svých žlutých dnů v 5. etapě neúspěšně usiloval Peter Sagan, se povedlo Gregovi van Avarmaetovi. Ve žlutém dresu lídra závodu se jezdec BMC prodral mezi uprchlíky - a peloton proti tomu neprotestoval.

Síla a kvalita. Vůbec to byla mimořádně silná devětadvacítka, vždyť v ní šlapali také mistři světa v časovce Cancellara, T. Martin a Kiryjenka, šampion Gira Nibali, vítězové etap na Tour Bakelants, Vuillermoz, Geschke, Chavanel či Cummings. Stáj Movistar tu měla Izaguirra, naopak Tinkoff nikoho. Náskok vystoupal až k šesti minutám.

Sky režíruje. Osm jezdců týmu Sky a jeden vyslanec Movistaru dlouho na špici řídili tempo pelotonu. Jezdci Tinkoffu včetně Romana Kreuzigera byli skryti za dvěma zatím nejviditelnějšími stájemi.

Bod pro Nibaliho. Vrchařská prémie 4. kategorie Cote de Capvem znamenala vstup do Pyrenejí a přinesla první bod Vincenzovi Nibalimu.

Štěpení úniku. Z početné party vyrazilo 39 kilometrů před cílem vpřed kvarteto Cummings, Navarro, Duchesne a Breschel, za nimi pak další skupinka s van Avarmaetem, do které si později doskočil Nibali.

Úpatí Aspinu. Situační zpráva 19 kilometrů před cílem, před stoupáním na vrchařskou prémii 1. kategorie Col d ́Aspin, zněla: v čele jede samotný Cummings, o 32 vteřin za ním jedenáctičlenná skupina, peloton ztrácí pět minut.

Greg van Avermaet v sedmé etapě Tour de France

Greg van Avermaet v sedmé etapě Tour de France

Nibali stíhá. Vítěz Gira v dresu Astany diktoval tempo jezdců, pronásledujících vedoucího Cummingse, jejichž počet se smrskl na pět mužů. Van Avarmaet byl stále zde, také Howes, Impey a Navarro. Nibali po nich žádal pomoc na špici této skupinky, ale nikomu se moc nechtělo. Howes odpadl, potom i van Avermaet

Změna barev v pelotonu. Na spodních pasážích Aspinu diktovala tempo pelotonu stáj FdJ, zatímco jako první útočil (neúspěšně) Warren Barguil z Giantu.

Cummings zvyšuje náskok! Bylo to neuvěřitelné, ale Cummings na Aspinu ujížděl i Nibaliho trojce, v půli kopce měl na ni už 50 vteřin, zatímco osamocený bojovník van Avarmaet ztrácel 1:40 minuty.

Problémy Pinota. Lídr FdJ se propadl na konec hlavního pole, vzápětí až za něj. A dál ztrácel!

Vrchol Aspinu. Nezničitelný Cummings s minutovou převahou. Za ním Navarro a Impey překvapivě odjeli Nibalimu. Van Avarmaet stále šlapal o minutu před už značně prořídlým hlavním polem, za kterým nyní zaostával i Barguil.

Nástupy v pelotonu. Pozzovivo z AG2R a později Alaphillipe z Etixxu atakovali, ale komando Sky k nim přitáhlo ostatní.

Stephen Cummings coby vítěz sedmé etapy Tour de France

Stephen Cummings coby vítěz sedmé etapy Tour de France

Triumf Cummingse. Ve sjezdu Brit držel náskok, pak se trousili do cíle čtyři zbylí souputníci z úniku, včetně žlutého van Avarmaeta.

Pád „Posledního kilometru“. Nafukovací brána, značící poslední kilometr, se zřítila při průjezdu Adama Yatese a těsně před průjezdem skupiny favoritů, kterou tak zpomalila. Ale tou dobou už mezi nimi dávno zavládlo příměří. Barguil se dotáhl zpět, zato Pinot přijel se ztrátou i se zklamáním v obličeji.

Cyklistický závod Tour de France

7. etapa L'Isle-Jourdain - Lac de Payolle (162,5 km): 1. Cummings (Brit./Dimension Data) 3:48:09, 2. Impey (JAR/Orica), 3. Navarro (Šp./Cofidis) oba -1:04, 4. Nibali (It./Astana) -1:58, 5. Van Avermaet (Belg./BMC) -2:57, 6. Mate (Šp./Cofidis), 7. Thomas (Brit./Sky), 8. Poels (Niz./Sky), 9. G. Izagirre (Šp./Movistar), 10. Valverde (Šp./Movistar), ...12. Kreuziger (ČR/Tinkoff) všichni -3:37, 86. Bárta (ČR/Bora Argon) -11:15, 180. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) -19:28.

Průběžné pořadí: 1. Van Avermaet 34:09:44, 2. Yates (Brit./Orica) -5:50, 3. Alaphilippe (Fr./Etixx-Quick-Step) -5:51, 4. Valverde -5:53, 5. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -5:54, 6. Froome (Brit./Sky), 7. Quintana (Kol./Movistar), 8. Barguil (Fr./Giant), 9. Rolland (Fr./Cannondale), 10. Martin (Ir./Etixx-Quick-Step) všichni -5:57, ...18. Kreuziger -6:08, 104. Bárta -40:37, 171. Vakoč -51:59.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze