Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Žlutý den skončil v bolestech. Polámaný lídr Tour Martin odstoupil

Tony Martin (ve žlutém) se zranil v cílových pasážích šesté etapy Tour de France, za pásku mu pomáhají týmoví kolegové. | foto: Reuters

9 2015
Už to vypadalo, že své vedení ubrání i do dalšího dne, že potřetí v řadě vyjede Tony Martin ve žlutém dresu. Budoucnost německého cyklisty na Tour de France však byla po etapě nejistá. „Klíční kost je zlomená,“ vzkázal z nemocnice, kam odjel chvíli poté, co převzal na pódiu maillot jaune. „Prodiskutujeme teď další kroky,“ přidal. Dvě hodiny poté jeho tým oznámil: Je konec!

Cyklistická lavina se hrnula do cíle 6. etapy Tour v Le Havru, mírné stoupání začalo dělit spurtery od mužů reálně pomýšlejících na prvenství v etapě, když přišla katastrofa.

Martin zavadil předním kolem o to zadní soupeře z týmu Europcar, těžiště ho poslalo na pravou stranu, kde smetl další dva muže včetně Itala Nibaliho a po saltu skončil na zemi. A na levém rameni.

„Pády v malých rychlostech bývají ty nejhorší,“ říkal později.

Takřka celý tým Etixx-Quick Step se shlukl kolem žlutého krále Tour ležícího na asfaltu, zatímco Zdeněk Štybar letěl za vítězstvím. Muži v modro-černých dresech i mistr světa Kwiatkowski oddaně vyčkávali a když se Martin konečně posadil na kolo a rozjel, do cíle mu tlačením pomáhali Kwiatkowski s Belgičan Vermotem.

Fotogalerie

Pád zabrzdil nebo případně srazil i mnohé favority celkového pořadí: Nibaliho, Quintanu, van Garderena, Frooma. Vzhledem k tomu. že k němu došlo v neutralizované zóně, nebyli časově nijak postiženi.

„Vyvázl jsem jen s drobnou oděrkou na koleni,“ psal Brit Froome, kterého pád rovněž zasáhl, na Twitter. „A doufám, že všichni, hlavně Tony, budou OK.“

Nestalo se.

Smutné zprávy zazněly z nemocnice v přístavním městě. Klíční kost je vejpůl, Martinův start v 7. etapě Tour vyloučený. Tři dny poté, co se v bolestech a se zlomeninami s Tour loučil švýcarský závodník Fabian Cancellara, závod přišel o další velké jméno, přestože Martin zprvu bojovně hlásal: „Chci bojovat, navzdory bolesti a fraktuře.“

„Já doufal, že o něj nepřijdeme, ale kluci si tím byli jistí. Oni umějí posoudit situaci lépe,“ říkal manažer stáje Patrick Lefevere. „Je smutné takto přijít o žlutý dres. Nezapomeňte, že vláček pro Marka Cavendishe přijde o jednoho muže a že Tony byl také jedním z nejsilnějších pro týmovou časovku.“

Německý šampion tak v Livarotu na startu sedmého dne stát nebude a žlutý dres má po něm převzít Chris Froome. Britský závodník však už naznačil, že Tour by na jeden den mohla putovat bez lídra, že by žlutý dres nepřevzal.

Z respektu k padlému králi.

Autor:


Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze