Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ton skočil světových 233 centimetrů

21 2006
Hustopeče - Vydařený večer prožil český výškař Svatoslav Ton. V závěrečném závodě Moravského výškařského turné v Hustopečích vítězným skokem přes laťku ve výšce 233 cm předvedl nejlepší letošní světový výkon a zároveň splnil limit ke startu na halovém mistrovství světa v Moskvě.

V závodě žen vybojovala prvenství další česká reprezentantka Iva Straková, která zdolala 193 cm a stejně jako Ton se díky dnešnímu výkonu stala celkovou vítězkou seriálu.

Ton svedl dramatickou bitvu s vítězem Beskydské laťky Rusem Ivanem Uchovem. Oba v základní části soutěže zdolali 231 cm, Ton se pak třikrát pokoušel marně o 235 cm a Uchov po dvou nezdarech na 233 rovněž 235 nezdolal.

Oba výškaři ale měli naprosto stejnou bilanci pokusů, a tak rozhodovalo o vítězi rozskakování na jeden pokus. Výšku 235 cm ani jeden nepřekonal, ale Ton se přenesl přes laťku položenou o dva centimetry níže.

"Chtěl jsem se hlavně v Hustopečích porvat o limit, protože jsem jej až do posledního závodu na rozdíl od Báby a Tomáše Janků ještě neměl. Mým taktickým záměrem bylo skákat relaxovaně a uvolněně na výškách nad 228 cm.

Chtěl jsem šetřit energii, neboť závod byl velmi dlouhý. Musím ocenit nejen výborné publikum ale i perfektní podlahu, která mi pomohla k výkonu 233 cm," řekl po závodě Ton.

O špičkovou kvalitu mítinku se postarali i italští bratři Nicola a Gulio Ciottiovi, kteří si shodně vylepšili své nové osobní rekordy na 231 cm a obsadili třetí a čtvrté místo.

Až pátý skončil vítěz Ostravské laťky Tora Harris, který stejně jako šestý v pořadí Tomáš Janků překonal 224 cm. Na startu chyběl kvůli obnoveným problémům s krční páteří Jaroslav Bába.

Straková, která už v Třinci splnila limit pro start na halovém mistrovství světa, dnes překonala na druhý pokus postupně 187, 190 i vítězných 193 cm. Tuto výšku už nezdolala ani Ruska Glavickichová, která do té doby pouze jednou zaváhala na 187 centimetrech. Na 190 centimetrech skončila i další česká výškařka Barbora Laláková.

"V úvodu závodu jsem si příliš nevěřila. Ale po překonání 190 centimetrů jsem se uklidnila. Výsledku si cením, neboť stále nemám vrcholnou formu," řekla Straková.

Místo na stupních vítězů nezbylo pro favorizované zahraniční závodnice a účastnice loňského finálového závodu na mistrovství světa Maďarku Doru Györffyovou a Ukrajinku Irinu Michalčenkovou stejně jako bronzovou medailistku z olympijských her v Sydney Rumunku Oanu Pantelimonovou. Všechny tři zdolaly 187 cm.

Výsledky

Muži: 1. Ton (ČR) 233, 2. Uchov (Rus.) 231, 3. G. Ciotti (It.) 231, 4. N. Ciotti (It.) 231, 5. Harris (USA) 224, 6. T. Janků (ČR) 224.
Ženy: 1. Straková (ČR) 193, 2. Glavickichová (Rus.) 190, 3. Laláková (ČR) 190, 4. Györffyová (Maď.) 187, 5. Michalčenková (Ukr.) 187, 6. Pantelimonová (Rum.) 187.

Česká výškařka Iva Straková.

Svatoslav Ton si poradil s laťkou ve výšce 233 centimetrů.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze