Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Djokovičovi sedí současné podmínky. I proto tak září, tvrdí Berdych

Tomáš Berdych na turnaji v Dauhá. | foto: Reuters

17 2016
Melbourne (Od našeho zpravodaje) - Už do svého padesátého grandslamu vkročí v pondělí v Melbourne český tenista Tomáš Berdych. Na Australian Open se mu v minulých pěti letech náramně dařilo. Po třech postupech do čtvrtfinále následovala dokonce dvě semifinále. V pondělí jej na úvod čeká Ind Yuki Bhambri (95. na žebříčku).

Do sezony 2016 vstoupil třicetiletý Berdych v novém oblečení. Od společnosti H&M přestoupil k Adidasu. Především však letos hodlá znovu zaútočit na svůj první VELKÝ titul.

Stojíte na prahu svého padesátého grandslamu. Co to pro vás znamená?
Nejhezčí na tom je, že jsem zvládl všechny v kuse. Že jsem žádný nevynechal. To je dobrý ukazatel. Doufám, že další budou přibývat.

Nezevšední vám tyhle turnaje?
Ne. To určitě ne. Hlavně kvůli nim tenis hraju. Snažím se na ně co nejlíp nachystat a urvat co nejlepší výsledek. Beru je ale s větším nadhledem. Proplouvám tím vším trochu líp.

V nedávné době jste hrál vyrovnané bitvy s jinak jasným vládcem Djokovičem. Co to pro vás znamená?
Když vezmu předchozí tři zápasy, byly určitě vyrovnané. V tom posledním (v semifinále v Dauhá) jsem šancí měl asi až moc. Když nevyužiju jednu, on se rychle chytne. Musíte na něj hrát hrozně agresivně. Bohužel podmínky tomu nenapomáhají. Kurty jsou pomalé, míče neletí až tak rychlé. Je to s ním opravdu hodně těžké. Každou výměnu si musíte obehrát, bod si sám vzít, nedostanete žádný zadarmo.

Djokovič ve finále v Dauhá smetl Nadala. Chválil ho tu i Federer. Jasně vede v žebříčku. Opravdu teď ostatním tolik utekl?
Asi jo. Loni si vydobyl tu výsostnou pozici. Sešla se řada okolností. Federer je trochu starší, Nadal se vracel po zranění. Dá se to přirovnat k době, kdy Federer všechno vyhrával. Teď je to Djokovič, kdo dominuje a všechny poráží. A jak jsem řekl, podmínky mu sedí dokonale.

Kouč Vallverdu tvrdí, že musíte v klíčových chvílích riskovat, abyste porážel ty nejlepší. Jak je v současnosti těžké hrát na hraně?
Samozřejmě je to obtížné. Ale nemůžu ve třiceti překopat svůj styl. Musím do toho jít agresivně, i když tomu třeba kurty a balony nesvědčí.

Startujete druhou sezonu s novým týmem. Jaké pokroky jste udělal v přípravě?
Největší rozdíl vidím v kondici. Zvládl jsem daleko větší porce a jiné druhy tréninku. Od toho se odvíjí celá práce. Nějakou dobu trvá, než naberu fyzičku. K tomu se načítá objem tenisu, který musím kvalitně odtrénovat. Vybíráme věci, které můžu použít v zápase. Jak říká Dani, je potřeba být agresivní, ať už jde o herní situace nebo snahu dostat se častěji k síti. Ještě víc soupeře tlačit. Jsem zvědav, jak se to v sezoně projeví.

Co víte o Bhambrim, svém soupeři pro první kolo?
Ještě jsem se tím moc nezabýval. Zase jeden mlaďoch. Na mém přístupu není co měnit. Budu se soustředit na sebe. Potřebuju dobře nastartovat, nedostat se zbytečně do těžkých situací. Musím hrát koncentrovaně hned od začátku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze