Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Satoranský v NBA? Je připravený, věří slavný parťák z Barcelony

JAKO EUROLIGOVÍ SOUPEŘI. Carlos Arroyo (vlevo) v dresu Galatasaray uniká Tomáši Satoranskému z Barcelony. | foto: Profimedia.cz

10 2016
Bělehrad (Od našeho zpravodaje) - Tenhle rok je sportovní osud neustále sváděl na společné cesty. Dva rozehrávači, dva kluboví spoluhráči ve slovutné Barceloně, tento týden dva účastníci turnaje, na kterém se v olympijské kvalifikaci hraje o Rio. Jeden Portoričan, druhý Čech.

Carlos Arroyo je pomalu končící legenda: 36 let, devět sezon v NBA, celkem 569 duelů mezi zámořskou elitou a 34 soubojů play-off navrch.

Opravdu velmi dobrá kariéra.

„Ne každému se poštěstí si zahrát NBA,“ uznává slavný Portoričan - a vzácnou cestu moc přeje právě svému letošnímu českému parťákovi, jímž je Tomáš Satoranský. „Protože je skvělý spoluhráč a skvělá osobnost. Hodně ho respektuju a mám za něj velkou radost.“

Oba národy v pátek v Bělehradě bojovaly o olympijský sen. Arroyo uspěl, Satoranský nikoli. Přesto se pro něj rychloturnaj o Rio stal jedním z nejdůležitějších v kariéře, neboť zde v pondělí oznámil uzavření ústní dohody s Washington Wizards.

Fotogalerie

Ještě je třeba dotáhnout formality a absolvovat třeba zdravotní prohlídky, každopádně 24letý rozehrávač míří za historickou štací.

Před ním si NBA zkusili pouze tři Češi: průkopník Jiří Zídek, v zámoří zatím nejlepší krajan Jiří Welsch a naposledy Jan Veselý, který naopak tíhu očekávání úplně neustál, což by teoreticky mohl napravit třeba už letos, protože zájem je také o něj.

Zpětně je každý chytřejší než v danou chvíli, ale s odstupem se zdá, že dlouhán Veselý po šanci skočil snad až moc brzy. A jeho kamarád Satoranský? „Je to pro něj skvělá příležitost. Budu ho sledovat a fandit mu. Říkal jsem mu, že je připravený,“ líčí Arroyo, což je podloženo jeho vlastní kariérou v NBA.

Satoranský je sice pohodář, ale také mimořádně ambiciózní, až sveřepý sportovec. V Bělehradě to měl těžké především kvůli dotlučenosti z dlouhého klubového působení, jeho výkony poznamenávala únava, herní opotřebovanost. V srbské metropoli mu končila sezona, v níž potvrdil, že umí šéfovat špičkovému evropskému klubu.

A že je tím pádem připraven na další krok, jakkoli ten bude ještě těžší, v extrémně drsné konkurenci. „Saty je velmi soutěživý, má skvělý přístup. Navíc je neunavitelný, jako stroj. Věřím, že má před sebou mnoho úspěšných sezon. Proč by nemohl být jedničkou na rozehrávce i v NBA?“ ptá se Arroyo.

Carlos Arroyo z Portorika střílí na koš Lotyšska přes Dairise Bertanse.

Carlos Arroyo z Portorika střílí na koš Lotyšska přes Dairise Bertanse.

Český rozehrávač Tomáš Satoranský (vpravo) zakončuje přes Janise Timmu z...

Český rozehrávač Tomáš Satoranský zakončuje přes Janise Timmu z Lotyšska.

Pokud na to dojde, třeba bude jednou rodák z Prahy vděčný i zkušenému borci z karibského ostrova.

Arroyo se jen usměje, když se jej čeští novináři zeptají na vzájemné tréninkové duely jeden na jednoho: „Kdo vyhrává? Já, samozřejmě. I když mi je 36 let. Ale on porážky nesnáší. Je hladový po úspěchu.“

Čech mezi zámořskou elitou, to je něco samo o sobě. Ovšem Arroyo tvrdí, že se v tom skrývá i past.

„Buď sám sebou. Tvrdě pracuj. Nesmíš se spokojit s tím, že ses dostal do NBA,“ radí parťákovi.

A pro náročnou Satoranského cestu bude každá rada vhodná.Najdete na iDNES.czmobilní verze