Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Satoranský v NBA? Je připravený, věří slavný parťák z Barcelony

JAKO EUROLIGOVÍ SOUPEŘI. Carlos Arroyo (vlevo) v dresu Galatasaray uniká Tomáši Satoranskému z Barcelony. | foto: Profimedia.cz

10 2016
Bělehrad (Od našeho zpravodaje) - Tenhle rok je sportovní osud neustále sváděl na společné cesty. Dva rozehrávači, dva kluboví spoluhráči ve slovutné Barceloně, tento týden dva účastníci turnaje, na kterém se v olympijské kvalifikaci hraje o Rio. Jeden Portoričan, druhý Čech.

Carlos Arroyo je pomalu končící legenda: 36 let, devět sezon v NBA, celkem 569 duelů mezi zámořskou elitou a 34 soubojů play-off navrch.

Opravdu velmi dobrá kariéra.

„Ne každému se poštěstí si zahrát NBA,“ uznává slavný Portoričan - a vzácnou cestu moc přeje právě svému letošnímu českému parťákovi, jímž je Tomáš Satoranský. „Protože je skvělý spoluhráč a skvělá osobnost. Hodně ho respektuju a mám za něj velkou radost.“

Oba národy v pátek v Bělehradě bojovaly o olympijský sen. Arroyo uspěl, Satoranský nikoli. Přesto se pro něj rychloturnaj o Rio stal jedním z nejdůležitějších v kariéře, neboť zde v pondělí oznámil uzavření ústní dohody s Washington Wizards.

Fotogalerie

Ještě je třeba dotáhnout formality a absolvovat třeba zdravotní prohlídky, každopádně 24letý rozehrávač míří za historickou štací.

Před ním si NBA zkusili pouze tři Češi: průkopník Jiří Zídek, v zámoří zatím nejlepší krajan Jiří Welsch a naposledy Jan Veselý, který naopak tíhu očekávání úplně neustál, což by teoreticky mohl napravit třeba už letos, protože zájem je také o něj.

Zpětně je každý chytřejší než v danou chvíli, ale s odstupem se zdá, že dlouhán Veselý po šanci skočil snad až moc brzy. A jeho kamarád Satoranský? „Je to pro něj skvělá příležitost. Budu ho sledovat a fandit mu. Říkal jsem mu, že je připravený,“ líčí Arroyo, což je podloženo jeho vlastní kariérou v NBA.

Satoranský je sice pohodář, ale také mimořádně ambiciózní, až sveřepý sportovec. V Bělehradě to měl těžké především kvůli dotlučenosti z dlouhého klubového působení, jeho výkony poznamenávala únava, herní opotřebovanost. V srbské metropoli mu končila sezona, v níž potvrdil, že umí šéfovat špičkovému evropskému klubu.

A že je tím pádem připraven na další krok, jakkoli ten bude ještě těžší, v extrémně drsné konkurenci. „Saty je velmi soutěživý, má skvělý přístup. Navíc je neunavitelný, jako stroj. Věřím, že má před sebou mnoho úspěšných sezon. Proč by nemohl být jedničkou na rozehrávce i v NBA?“ ptá se Arroyo.

Carlos Arroyo z Portorika střílí na koš Lotyšska přes Dairise Bertanse.

Carlos Arroyo z Portorika střílí na koš Lotyšska přes Dairise Bertanse.

Český rozehrávač Tomáš Satoranský (vpravo) zakončuje přes Janise Timmu z...

Český rozehrávač Tomáš Satoranský zakončuje přes Janise Timmu z Lotyšska.

Pokud na to dojde, třeba bude jednou rodák z Prahy vděčný i zkušenému borci z karibského ostrova.

Arroyo se jen usměje, když se jej čeští novináři zeptají na vzájemné tréninkové duely jeden na jednoho: „Kdo vyhrává? Já, samozřejmě. I když mi je 36 let. Ale on porážky nesnáší. Je hladový po úspěchu.“

Čech mezi zámořskou elitou, to je něco samo o sobě. Ovšem Arroyo tvrdí, že se v tom skrývá i past.

„Buď sám sebou. Tvrdě pracuj. Nesmíš se spokojit s tím, že ses dostal do NBA,“ radí parťákovi.

A pro náročnou Satoranského cestu bude každá rada vhodná.Fiat Ducato 3.0 č.29.
Fiat Ducato 3.0 č.29.

r.v. 2007, naj. 250 000 km, diesel
219 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze