Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cukání jsem neměl. Skikrosař Kraus má za sebou premiéry v nových rolích

Bývalý skikrosař Tomáš Kraus je poradcem nadějné Andrey Zemanové, která vyznává stejnou disciplínu. | foto: archiv Tomáše Krause

15 2015
Jsou za ním dva víkendy v úplně nových rolích. Nejprve coby poradce či guru přihlížel v rakouském Montafonu snažení skikrosařky Andrey Zemanové, a před třemi dny už jako manažer snowboardkrosařky Evy Samkové ve stejném středisku smutnil, neboť olympijská vítězka si na startu prvního závodu sezony vyhodila rameno a byl konec.

„Byly to hodně odlišné víkendy,“ přikyvuje legenda světového skikrosu Tomáš Kraus, který nedávno ukončil kariéru. „Andree jsem se snažil trošičku pomáhat trenérsky, zatímco s Evkou jsem byl vedle trati a sledoval závod zpovzdálí.“

Nadějná skikrosařka Zemanová, dcera někdejšího úspěšného sjezdaře Bohumíra Zemana, dosáhla sedmým místem svého třetího nejlepšího výsledku ve Světovém poháru. „Podala pěkný výkon, to se mi líbilo. Navíc to bylo v ohromné konkurenci, začátek sezony je vždycky hodně nabitý. A měla i na velké finále nejlepší čtyřky,“ hodnotí výkon svěřenkyně Luďka Strejčka.

Zato při sobotním čtvrtfinálovém závodě Evy Samkové se trápil. „Evka měla angínu a uzdravila se těsně před víkendem. Ta angína zřejmě měla vliv i na její rameno, se kterým má chronické potíže - v kvalifikaci sice skončila druhá, ale hned po startu, jak zabrala, jí rameno vypadlo a musela vybočit z trati. Přitom bylo jasné, že má na finále i na výhru, takže to bylo trošku smutné,“ líčí Kraus.

„Na druhou stranu jsem obdivoval, jak všechno zvládala. Po pár vteřinách si rameno vrátila a odpovídala na otázky novinářů - klobouk dolů,“ dodává.

Při „skikrosovém“ víkendu dvojnásobný mistr světa, který čtyřikrát ovládl seriál Světového poháru, potkával bývalé soupeře. „Ano, opravdu jsem skončil,“ odpovídal na jejich otázky. Cukání znovu nazout přezkáče a lyže prý neměl.

„Sledovat na facebooku kolegy, kteří závodí a obsazují stupně vítězů, bylo trochu zvláštní, ale já byl v pohodě. Noha mě do závodů opravdu nepustí, takže mě to nijak netáhlo,“ tvrdí 41letý rodák z Děčína a připomíná únorový pád ve švýcarské Arose, kde si zlomil stehenní kost.

V pozici manažera Samkové má hodně nové práce. „S kolegou Jirkou Tichým, s nímž máme firmu SnowNomads, jsme se teď v Montafonu starali o její sponzory a novináře. Kromě toho hledáme nová spojení, protože Eva je velká osobnost - denně absolvujeme několik schůzek, uzavíráme smlouvy, sledujeme fotografie, které jdou do časopisů, dohlížíme. Třeba i na takové „maličkosti“, aby Eva měla na závodním oblečení zobrazené partnery,“ přibližuje.

Kraus přiznává, že jeho jméno při jednáních občas pomůže. „Někdy ano, ale vždycky je to o tom, jestli daná firma má chuť spojit se s olympijskou vítězkou, nebo ne. A když převládá nerozhodnost, může pomoct moje jméno,“ upřesňuje.Najdete na iDNES.czmobilní verze