Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tomáš bude muset Nadala vystřílet, říká Berdychův trenér Krupa

Berdychovi pomocníci. Trenér Tomáš Krupa (vpravo) a kondiční trenér David Vydra. | foto: Martin Moravec, MF DNES

26 2010
Londýn (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Jednou z kurtu utíkali co nejdřív, jindy se na něm mořili pět hodin denně. Tenisový trenér Tomáš Krupa zkoušel několik měsíců vyvést Berdycha z krize. Až středeční výhra nad Roddickem ji snad ukončila.

V poslední době ho doma moc neviděli. Kouč Krupa putoval s Berdychem po turnajích a marně vyhlížel velký triumf, na nějž česká jednička čekala od Wimbledonu. Až po návratu do Londýna to přišlo. Berdych ve středu porazil Roddicka a dnes se s Nadalem utká o postup do semifinále.

"Na konci sezony může Tom hrát s prvním hráčem na světě, v téhle parádní hale. Je to prostě pohádka. Pro celý náš tým," říkal štíhlý chlapík. Mluvilo z něj nadšení, ale i vyčerpání. I pro trenéry je sezona dlouhá.

Jak jste nesl období, kdy Tomáš najednou přestal vyhrávat?
Samozřejmě to nebylo snadné. Byl jsem zvyklý, že Tom hraje turnaje až do víkendu. Najednou jsme měli v pondělí v úterý hotovo. Ten čas jsme museli vyplnit prací. Taky nám oběma ubývalo sil. Už jsme neměli tolik energie jako na jaře.

Co jste s Tomášem zkoušel provést, když na něj padla ta krize?
Zkoušeli jsme hrát jen hodinu denně. To nezabralo. Tak jsme byli na kurtu pět hodin a ještě dělali kondici. Vybavovali jsme si starší zápasy, díval jsem se na záznamy, sledoval jsem pohyb, důležité balony... Na kurtu si ale Tomáš stejně musí poradit sám.

Jak moc pro něj bylo důležité vítězství nad Roddickem?
Je to hlavně povzbuzení do nové sezony. Kdyby končil tak, jak hrál poslední dva měsíce, nebylo by to úplně veselé. Člověk pak nechodí do práce s takovou chutí.

Už jste ho zase poznával?
Potřeboval se chytnout, už se v těch porážkách trochu plácal. Po delší době odvrátil brejkboly, ujistil se, že to půjde. Ve druhém setu už hrál jako dřív.

Měl jste před zápasem s Roddickem tušení, že to konečně vyjde?
Šancí bylo spousta. V tenise má člověk každý týden možnost začít znova. Ale že by to mělo klapnout zrovna ve středu, to jsem netušil. Někdy se Tom cítí mizerně a vyhraje. Jindy je mu fajn a prohraje.

Zápas s Nadalem na Masters je výjimečná záležitost. Ale dá se tu porazit? A jak?
Včera jsem ho zase viděl proti Djokovičovi a musím říct, že tomu frajerovi skoro nejde zabít balon. Je to neuvěřitelné. Má fantastické nohy. Berďa ho ve výměnách neporazí, musí ho zkusit vystřílet.

Berdych dřív s Nadalem trénoval. Potkáte se ještě na kurtu?
Už ani ne. I proto, že Berďa nemá moc zájem. V tréninku do toho Rafa pálí mnohem víc než v zápase, tak o 20 kilometrů za hodinu. Dělá hodně chyb. Člověk si s ním moc nezahraje. V zápase míč mnohem víc podrží.

Tomáš po turnaji letí na soustředění na Tenerife. Pojedete s ním?
Ne ne. Taky se někdy musím ukázat doma. Zkontroluju kluka, hraje v Přerově hokej za Zubry. Ostatní otcové chodí na každý zápas a já nic. Musím ho taky trochu podpořit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze