Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tomáš Berdych očima rodičů: Jak Berďa běhal se švihadlem do lesa

Martin a Hana Berdychovi ve Wimbledonu. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

14 2010
On je železničář, ona lékařka. Tenis nikdy vrcholově nehráli, ale přivedli k němu syna. Tomáše Berdycha. Před pár dny na vlastní oči sledovali, jak hrál finále Wimbledonu. Oba dojatí.

Tomáš Berdych je jedináček. A když posloucháte jeho rodiče, musel to být docela hodný jedináček. "Byl absolutně poslušný," říká maminka Hana. "Tedy na věci, které mu nevadí. Jinak se dokáže postavit. Ale trénink mu asi nikdy nevadil."

Byl to otec Martin, který ho k tenisu přivedl. "Začátky byly... no... všelijaké," vzpomíná. "Chtělo se mu, nechtělo... Z tváře jsem viděl, že si občas myslí kdeco. Ale nikdy neodmlouval."

Úlevu neměl Tomáš, ani když byl otec v práci. Zastoupit ho musela manželka. "Vzali jsme švihadlo a běželi s Tomášem do lesa. Tedy já jela na kole, on běžel. V půli cesty jsme zastavili, skákali, já zase jela zpátky a on běžel."

Tomáš Berdych ve finále Wimbledonu

Tomáš Berdych ve finále Wimbledonu...

Rafael Nadal (vlevo) a Tomáš Berdych po finále Wimbledonu

... a s Rafaelem Nadalem (vlevo) po finále.

Naposledy spolu táta a syn hráli, když Tomášovi bylo třináct. Od té doby ne - pak přišli na řadu profesionální trenéři. "Teď už mu rady nedávám, na to má lidi," popisuje Martin. "Jsem takový ten klasický fanda od televize, který ví všechno nejlíp."

Ale v jedné věci má celkem jasno: "Tomáš by měl ubrat, víc odpočívat. Už nemůže hrát tolik turnajů jako dřív."

Se synem jezdí Berdychovi na několik turnajů ročně a nejradši mají US Open. "Jak nemám moc ráda davy lidí, tak New York je výjimka. Tam jezdíme pravidelně," popisuje Hana.

Berdych se králem Wimbledonu nestal

Čtěte také: Nadal českého tenistu přehrál ve třech setech

Když se zeptáte, co má syn po ní, jsou to emoce. Tedy když se jde třeba hádat s rozhodčím. Po otci má klid, tedy to, že se nerozklepe ani před nejlepšími hráči.

"Takový byl Berďa odmala. Mezi malými kluky, se kterými hrál, to byla docela výjimka. Když jeli do ciziny, všichni byli vyjukaní, měli strach, ale on ne." Během celého povídání neřekne ani jednou Tomáš. Jedině Berďa.

V rozhovoru pro Magazín DNES manželé dále popisují, jaké to bylo, když musel syn odejít v jedenácti letech mimo domov. "Dobře mi z toho nebylo," vzpomíná paní Hana.

Čtěte v magazínu DNES

Ilustrační foto

A proč neradi mluví o rituálu, který doma při sledování tenisu mají? Jak je těžké synovi koupit dárek? Co říkali, když si Tomáš jako velmi mladý našel přítelkyni? To všechno se dočtete v rozhovoru s Berdychovými ve čtvrtečním Magazínu DNES.Najdete na iDNES.czmobilní verze