Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na síť! Berdych útočí. Proti Kyrgiosovi ho čeká vážný test

Tenista Tomáš Berdych v utkání 2. kola s Mirzou Bašičem | foto: AP

21 2016
Melbourne (Od našeho zpravodaje) - Aby se Tomáš Berdych i po třicítce udržel v tenisové špičce a ještě se pokusil dosáhnout na grandslamový titul, snaží se zpestřit svůj styl. Rád by častěji zakončoval výměny na síti. Třeba ve středečním utkání s Bosňanem Bašičem bodoval při 15 ze 17 náběhů. Rovněž v pátek, ve 3. kole proti domácímu dravci Kyrgiosovi, hodlá hrát odvážně: „Musím se držet agresivního pojetí, což znamená víc chodit dopředu.“

Zkracovat výměny, dříve je zakončovat. Je to váš cíl?
Přechod k síti patří mezi zbraně, které se snažíme přidat do mého arzenálu. Míče a kurty jsou pomalejší, takže se hraje hlavně zezadu. Ale když si dokážu vytvořit příhodnou situaci, zatlačit soupeře a dojít si pro snadnější míč, proč bych toho co nejčastěji nevyužil.

Získáváte pro tohle řešení cit? Připadá vám přirozenější?
Ano. Nejvíc stejně záleží na přípravě, která se mi daří líp než dřív. Samotný závěrečný úder patří mezi ty jednodušší.

Takže to je jedna z herních situací, které s trenérem Vallverduem pilujete?
Je. Zatlačím soupeře forhendem do jeho bekhendové strany a vidím, že na míč nedosáhne oběma rukama. Že se zmůže jenom na slice. V tu chvíli se posouvám víc do kurtu a záleží jenom na instinktu, jestli vyrazit dopředu, nebo si ještě počkat na další úder.

Je těžké měnit návyky, které vám přinesly docela dost úspěchů?
Nemůžu si říct: Doteď to fungovalo, nebudu do ničeho sahat. To není správná cesta. Tenista se pořád musí snažit o zlepšení. Ale agresivní styl je na těch pomalejších kurtech náročnější. A nesmíte zapomenout, že se většina hráčů mnohem líp brání než dřív. Líp běhají a prohazují.

Řada bývalých tenistů vám radí, abyste se častěji hrnul dopředu. Co vás napadá, když to slyšíte?
Uznávám je za všechno, co dokázali. Ale já jim taky nevytýkám, že měli například slabší bekhend. Člověk musí žít ve své době a vypořádávat se s ní.

Ono je asi těžší útočit, když se tenis za posledních 30 let tak zásadně zrychlil. Není tolik času na přesun k síti, že?
Odpověděl jste si sám. Není co dodat.

Jak na volejích pracujete? Musíte jich odbouchat tisíce a tisíce, abyste získal jistotu?
Samotný volej vážně není až tak složitý. Pro mě je klíčové nechodit je dopředu chytat a vykrývat, ale hrát. Musím se k nim dostat v co nejvýhodnější situaci.

Dřív jste zakončoval skoro výhradně zezadu. Rivalové od vás náběhy tolik nečekají. Prospívá vám teď moment překvapení?
Nemusím soupeře zrovna úplně zaskočit. Ale můžu mít něco navíc. Aby se mu dostalo do hlavy, že za daného stavu dokážu zahrát i jinou situaci. Začne o tom přemýšlet, stane se to součástí boje. I tak můžete vyhrát. Nejde jenom o forhendy a bekhendy.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze