Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Italské dozvuky. Štybarova životní šance, kauza Nibali a Saganovy chlupy

Zdeněk Štybar přijímá gratulace týmových kolegů po výhře ve druhé etapě Tirrena-Adriatica. | foto: Etixx-quickstep.com

17 2016
Kromě prvního použití pravidla o špatném počasí se na Tirrenu-Adriaticu událo ještě plno dalších zajímavých věcí. Zdeněk Štybar promarnil velkou šanci, Vincenzo Nibali byl nazván idiotem, Peter Sagan si konečně oholil nohy a tým Lotto-Jumbo prokázal, že i v dnešním světě peněz existuje fair play. Tady jsou čtyři italské příběhy.

Štybarova životní šance

„Vyhrát Tirreno celkově byla moje životná šance, v takové pozici už nebudu,“ psal Zdeněk Štybar na své webové stránky po dojezdu závěrečné časovky. „Čekal jsem ji mnohem lepší. Dal jsem do ní všechno, ale poslední čtyři kilometry jsem parkoval,“ přiznal.

Do modrého trikotu se dostal ve druhé etapě, kdy nastoupil tři kilometry před cílem v momentě, kdy nikdo další nemohl.

Fotogalerie

V následujících dvou etapách ho v pohodě hájil a pomohl i k triumfu týmového parťáka Gavirii. Před nedělní horskou etapou vyhlašoval: „Modrý trikot nedám zadarmo, budu o něj bojovat.“

Nakonec nemusel, nedělní etapa byla kvůli nepříznivému počasí zrušena. I přesto, že nakonec tak špatné nebylo...

Šance českého cyklisty se tak rapidně zvýšily. Ale v pondělí etapě přišla taktická chyby, jak sám Štybar sebereflexivně uznal.

V úterní časovce nechal vše, na mezičase v polovině desetikilometrového chronometru dokonce na Sagana ztrácel jen dvě sekundy. Pak ale došly síly. „Plánem bylo vyhrát etapu. Modrý trikot už byl nad plán. Formu docela mám, teď už přemýšlím jen o Milán-San Remu,“ řekl po dojezdu.

Uniklá životní šance? Možná.

Fair play Lotta

Tom Leezer není zrovna známý svými časovkářskými kvalitami. Proto bylo zvláštní, když se objevil na pátém místě v závěrečné časovce. Tým Lotto se tak v rámci fair play rozhodl informovat pořadatele, že třicetiletý Nizozemec zajel o padesát sekund horší čas. „Jel jsem za Tomem a viděl jsem, že má o 20 sekund horší čas než Maarten Tjallingii, který skončil 43. Protože chceme, aby byl sport co nejspravedlivější, informovali jsme rozhodčí,“ řekl týmový manažer Tom Boven. Leezer tak ve výsledcích spadl téměř o 100 míst, ale duch fair play zvítězil.

Ale ta, pro kterou přešel na silnici z cyklokrosu, ta která ho nejvíc baví a ta, ve které je jako ryba ve vodě, ho teprve čeká. Za pár týdnů ve Francii...

Kauza Nibali vs. Brammeier

„Nibali, idiota egoista,“ zněl název článku italského webu tuttobiciweb. Jak výstižné.

Vincenzo Nibali v sobotu večer a v neděli ráno kritizoval rozhodnutí organizátorů Tirrena zrušit nedělní etapu kvůli hrozícímu sněžení.

Nebyl jediný, i Simonu Yatesovi se to nelíbilo, stejně jako Tejay van Garderenovi, ale oba zmínění respektovali rozhodnutí organizátorů.

Nibali ne.

Dokonce pohrozil, že by se nemusel ukázat na domácím Giru, protože na jeho trase rovněž hrozí, že některé horské etapy budou kvůli špatnému počasí zrušeny.

Tím spustil lavinu.

„Nejsem naštvaný, kvůli tomu, co Vincenzo řekl. Je skvělým cyklistou a my jsme vždycky rádi, když přijede. Ale musí respektovat zájmy všech, ne jenom ty své,“ řekl ředitel závodu Mauro Vegni.

Tak diplomatický ale nebyl Matt Brammeier z Dimension Data. Nejprve na Twitteru poděkoval organizátorům za tak odvážný tah a pak se pustil do Nibaliho. „Radši zůstaň doma a vynechej celou sezonu, ty úzkoprsý, sobecký idiote,“ nebral si třicetiletý Brit servítky.

„Matte, jsi legenda! Líp bych to neřekl!“ reagoval na Brammeierův twít Tony Martin z Etixxu. Twitterový účet závodu Kolem Rwandy rovnou Italovi poslal pozvánku. „Žádný sníh a spousta hor. Jste zváni s celým italským týmem.“

13.března 2016 v 16:13, příspěvek archivován: 16.března 2016 v 19:28

Better you stay home & skip the whole season you narrow minded, selfish moron. https://t.co/uwZSY8hxBK

13.března 2016 v 20:21, příspěvek archivován: 16.března 2016 v 19:28

Matt, you're a legend! I couldn't say it better! https://t.co/DFvUne6Yep

13.března 2016 v 20:46, příspěvek archivován: 16.března 2016 v 19:29

No snow and lot of mountains in Rwanda @vincenzonibali @AstanaTeam . You’re welcome with Italian national team https://t.co/Am8fnCCWo3

A Nibali?

Oba dva plánuje žalovat. „Obrátil jsem se na právníky,“ tvrdí Ital. Ti teď čekají, zda se dotyční omluví.

Brammeier v úterý večer ještě na Twitter psal: „Proti Nibalimu nic nemám. Jsem jen naštvaný z vyjádření, která kopou do protokolu, který nám má pomoct a cyklistiku posouvat kupředu.“

Konec ságy? Snad.

Saganovy (ne)oholené nohy

Když na Silvestra vyšlo video, kde Peter Sagan hraje se svou novomanželkou Katarínou dvojici z Pomády, všichni si mysleli, že nic bizarnějšího už letos od slovenského cyklisty neuvidí.

Pak ale v lednu začala v Argentině sezona a on přijel s chlupatýma nohama. To v profesionálním pelotonu snad ještě neviděli. Nová aerodynamická teorie? Ptali se reportéři. Ne, on jen neměl čas a chuť si nohy oholit. Znovu potvrdil svůj status rockové hvězdy cyklistiky. A stoletá tradice byla rázem zapomenuta mužem, který nosí duhový trikot mistra světa.

Ta tradice je tak stará, jako cyklistika sama. Má hned několik důvodu - aerodynamika, masáže, lepší regenerace spálené kůže. Nerespektuje snad Peter Sagan základní cyklistická pravidla? Nebo je jen tím jediným, který je může porušovat?

Německý cyklista Simon Geschke ovládl 17. etapu Tour de France.

Němec Simon Geschke se svým vousem taky neprochází přísným Rocheovým měřítkem.

Podle Stephena Roche by neměl. „V jistém smyslu si nemyslím, že je to dobrý příklad. Nosí trikot mistra světa a za to by měl být vděčný, a taky by měl vypadat čistě a reprezentativně. Jistě, řeknete, že tady žádný takový zákon není. Ale proč bychom to sto let dělali? Protože to vypadá dobře,“ řekl bývalý mistr světa nebo vítěz Tour a Gira. Tomu se nelíbí ani vousy některých cyklistů.

Saganovi současní kolegové to zase vidí trochu jinak. Tady jsou nejkomičtější reakce:

„V den, kdy se objeví na startu s oholenýma nohama, všichni ostatní propadnou panice a odejdou zpátky do hotelu.“
Phil Gaimon, Cannondale

„Plně Petera podporuju v tom, že si se svými chlupy dělá, co chce.“
Taylor Phinney, BMC

„Pokud někdo může závodit s chlupatýma nohama, je to on. Legenda.“
Chris Juul-Jensen, Orica

„Je to fakt drsňák! Kdybych vyhrál mistrovství světa, taky bych si neholil nohy.“
Alex Howes, Cannondale.

„Jen ta masáž musí hodně bolet. Musí používat spoustu vodičky.“
Tejay van Garderen, BMC

19.ledna 2016 v 11:26, příspěvek archivován: 16.března 2016 v 19:33

Peter Sagan is definitely an amazing character. Yesterday in Tour de San Luis, with HAIRY LEGS !!! pic.twitter.com/6hIRPBMALJ

Spousta lidí si lámalo hlavy, proč si vlastně Sagan nohy neholí. Jestli kvůli image, nebo lenosti nebo se třeba oholí, až když vyhraje. „V tom případě doufám, že to bude co nejdřív,“ povídal Roche.

Nakonec stačil jeden volný den na Tirrenu a Slovák do světa hlásil, že na nohách nemá ani chlup.Najdete na iDNES.czmobilní verze