Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


1. Contador, 3. Kreuziger. Stáj Tinkoff-Saxo vládne Tirrenu-Adriatiku

Alberto Contador coby vedoucí muž na závodě Tirreno Adriatico. | foto: AP

16 2014
V sobotu "jen" vyhrál. V neděli už španělský cyklista Alberto Contador své největší soupeře deklasoval. Jeho útok v druhé z horských etap Tirrena-Adriatika byl jako úder drtivou pěstí. Španěl si za něj vysloužil suverénní celkové vedení. Skvěle pokračuje v závodě také Roman Kreuziger, je už celkově třetí.

Contador nyní vévodí pořadí s převahou 2:08 minuty před Kolumbijcem Quintanou, lídrem Movistaru, a 2:15 před Kreuzigerem. Nejbližší další kandidát závěrečného pódia, Kolumbijec Arredondo Moreno z Treku, ztrácí na 4. místě 2:39 minuty.

Pondělní etapa je sprinterská, definitivně tak rozhodne až úterní závěrečná časovka na 9 kilometrů v San Benedettu del Tronto. Že po ní bude Contador šampionem Tirrena, letos jednoho z nejlépe obsazených závodů celé sezony, je prakticky jisté.

Ale Roman Kreuziger určitě bude útočit na druhou příčku Quintany. Kolumbijec může být vzhledem ke své malé váze při rovinaté a v těsně blízkosti moře možná i větrné časovce v nevýhodě. Loni zajeli vyrovnaně v horské časovce na Tour, naopak při té rovinaté tam Quintana s Kreuzigerem prohrál o 38 míst.

"V pondělí budeme muset kontrolovat závod, ale počítám, že pojedou i týmy se sprintery, protože je to pro ně poslední šance," uvedl Kreuziger pro svůj web. "No a v časovce se uvidí. Věřím ale, že to dobře dopadne.“

Český cyklista usiluje o vylepšení svého dosavadního maxima z Tirrena. Tím je na tomto podniku World Tour pro něj zatím 3. místo z roku 2012.

Contador útočil už 32 km před cílem

Polák Michael Kwiatkowski z Omegy, po sobotní etapě muž v modrém trikotu lídra závodu, před nedělním dějstvím věštil: "Alberto se na mě dneska pokusí najet co nejvíc sekund."

Španěl dobře věděl, že jeho polský sok skvěle umí časovku, kterou v úterý závod vyvrcholí. Vždyť v boji proti chronometru už Contadora letos porazil na závodě Kolem Algarve.

A tak si Contador nečekaně brzy zavelel: Útok!

Přesto snad nikoho nenapadlo, jak ničivý dopad bude tento útok mít na mladého lídra Omegy.

Do cíle chybělo ještě 32 kilometrů, když při stoupání na Passo Lanciano (1306 m) stáje Movistar a Tinkoff-Saxo neustále stupňovaly tempo. Skupina favoritů se smrskla na 25 cyklistů.

A pak to přišlo. Contador vypálil vpřed a Quintana za ním.

Španěl se s tím nespokojil, vždyť Kolumbijec byl za ním v celkovém pořadí jen 7 vteřin - a tak vzápětí ukázal záda i jemu.

Kwiatkowski nedokázal zareagovat. Ztráta jeho skupiny narůstala. Minuta, dvě, tři, čtyři minuty...

Contador dostihl Australana Hansena a později i další tři muže z předchozího dlouhého úniku, kteří byli z pohledu absolutní klasifikace nezajímaví, a chvíli s nimi pokračoval.

Za nimi se zformovalo kvinteto pronásledovatelů: Quintana, Peraud, Pozzovivo, Nieve a Caruso. Jenže i jejich ztráta stoupala, až takřka na dvě minuty.

V další skupince šlapal Roman Kreuziger, jehož chvíle měly teprve přijít.

 „S těmi, kteří jeli za Albertem, jsem nevydržel," líčil. "Ale vzadu se vytvořila větší skupina, která docela dobře jela a skupinu s Peraudem jsme docvakli tři kilometry před cílem. A začali jsme znovu závodit,“

Na samém konci v Guardiagrele čekala drsná zeď, sice jen 610 metrů dlouhá, ale místy až 30 procentní! Tedy se pokusil poodjet Ted King z Garminu, jeden z původních uprchlíků. Ovšem Contadorova odpověď v úzké uličce mezi fanoušky, kde se mnozí cyklisté jen potáceli, byla nemilosrdná.

Sám přede všemi a už druhý den po sobě projížděl lídr týmu Tinkoff-Saxo vítězně cílem etapy, bil se do prsou, pak se nevěřícně držel za hlavu a ještě chvíli poté ukazoval své pistolerské gesto.

"Tohle bude bez pochybností jeden z nejpamátnějších dnů mé kariéry," říkal Contador. "Na tohle vítězství nikdy nezapomenu. Riskoval jsem, když jsem tak brzy vyrazil vpřed, ale ten risk vyšel."

Kreuziger proťal cíl sedmý s odstupem 1:42 skupiny, ale coby druhý nejlepší z mužů, usilujících o pódium v celkové klasifikaci.

"Kličkoval jsem na té stěně před cílem zprava doleva, bylo to brutální," říkal. "Naštěstí se to pak trošku srovnalo a mně se povedl závěr toho kopce. Ještě jsem přeskočil asi pět lidí."

Až za ním zůstali Quintana, Horner, Scarponi a další hvězdy.

Kwiatkowski byl odrovnán, ztratil 6 minut! Sen polského mladíka, že si po závodě Kolem Algarve a po klasice Strade Bianche připíše na Tirrenu třetí letošní triumf, se rozplynul. Přitom ještě před dvěma dny v Itálii tvrdil: "Proč bych nemohl vyhrát i tady? Mám v zádech skvělý tým."

Tentokrát jej ani parťák Rigoberto Uran nedotlačil do cíle dřív. Špatný den prožila ale také hvězdná stáj Sky. Poté, co už před startem úvodní etapy musel odstoupit kvůli zranění zad Chris Froome, vzdal kvůli nemoci i Richie Porte. Čest týmu tak hájí na 6. místě Mikel Nieve, s nímž se původně počítalo jako s domestikem Frooma a Porta.

Loňská dominance party v dresech týmu Sky se letos zatím neopakuje.

Teď vládne Tinkoff-Saxo. 

Cyklistický závod Tirreno-Adriatico (WorldTour)

5. etapa (192 km)

1. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) 4:54:42, 2. Geschke (Něm./Giant) -6, 3. King (USA/Garmin) -45, 4. Hansen (Austr./Lotto) -1:01, 5. Péraud (Fr./AG2R) -1:26, 6. Caruso (It./Kaťuša) -1:39, 7. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) -1:42.

Průběžné pořadí: 1. Contador 21:01:30, 2. Quintana (Kol./Movistar) -2:08, 3. Kreuziger -2:15, 4. Arredondo (Kol./Trek) -2:39, 5. Péraud -2:40, 6. Nieve (Šp./Sky) -2:50.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze