Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Těšil jsem se jako malé dítě na hračku, přiznal Štěpánek po návratu na kurty

Radek Štěpánek na turnaji v Prostějově. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

1 2010
Od chvíle, kdy Radek Štěpánek ohlásil, že trpí únavovým syndromem a přerušuje kariéru, uplynulo téměř čtvrt roku. Prošel si fází, kdy neměl na tenisovou raketu ani pomyšlení. Po patnáctiminutové procházce musel několik hodin spát.

Chuť do sportu později získával třeba tím, že z hlediště sledoval, jak fotbalový brankář Petr Čech získává s Chelsea anglický titul a čeští hokejisté se stávají světovými šampiony.

A teď je zpátky.

K tenisu se stabilní opora daviscupového týmu vrací na challengeru v Prostějově, kde v pondělí Štěpánek v 1. kole porazil nenasazeného Španěla Alberta Martína 6:3 a 7:6.

"Jsem strašně rád, že jsem zase hrál zápas. Těšil jsem se jako malé dítě na svoji první hračku. Ale nechci to od začátku nějak přepísknout, aby mě to stálo moc energie," říká dvacátý hráč světa.

Jaká ta přestávka od tenisu vlastně byla?
Dlouhá a neplánovaná. Ale na druhou stranu jsem si pořádně odpočinul po náročné loňské sezoně, která trvala skoro patnáct měsíců v kuse na té nejvyšší úrovni. Tělo mi vystavilo stopku a dalo najevo, že potřebuje vydechnout.

Jak jste volný čas prožil?
Je to nemoc, která se nedá léčit. Doopravdy to byl jen odpočinek. Byl ze mě pecivál. Tělo jsem skoro neovládal, a když si řeklo, že je unavené, byl jsem schopný usnout i vsedě a bylo mi jedno kde. První tři týdny jsem se jen potácel, nedělal jsem nic. Pak jsem mohl začít s lehčím pohybem, proběhnout se, zašlapat si na kole.

Na co jste měl čas?
Za tu dobu jsem se mohl vidět s rodinou, s kamarády. Strávil jsem nějaký čas doma, nejen dva tři dny mezi turnaji. Měl jsem čas na věci, na které se zdravý nemám šanci dostat.

Jak se vám spalo před prvním zápasem?
Velice dobře. Samozřejmě jsem teď zase začal cítit to krásné vrnění, které mi dva a půl měsíce chybělo. Návrat k tenisu byl příjemný.

Jak jste se cítil na kurtu fyzicky?
Docela dobře. I když – utkání trvalo hodinu a půl a jsem rád, že jsem nemusel jít do třetího setu. Uvidíme, jestli jsem schopen výkony opakovat, to je teď nejdůležitější.

Sledoval jste při zápase své tělo?
Snažil jsem se co nejvíc koncentrovat na tenis, přece jen jsem se předtím nemusel dva a půl měsíce na nic soustředit. Chtěl jsem jen sbírat bod po bodu, o nic víc mi nešlo, a to se mi dařilo. Ale vím, že do optimální formy to bude ještě trvat. Spokojený budu, až budu ve své formě. Na tom musím denně pracovat. Každé vítězství na té cestě beru jako bonus a krok dopředu.

Proč jste se vlastně rozhodl pro návrat k tenisu právě na prostějovském turnaji?
Já jsem hlavně věděl, že bych v žádném případě neměl výkonnost na Roland Garros. A já nechci dávat svoji kůži lacino. Myslím, že na to mám u hráčů nějaký respekt. Nebylo by fér jet tam nepřipravený a zabírat místo jinému. Tak jsem ještě týden vydržel. Začínám v Prostějově, kde jsem dvakrát vyhrál a mám na tento turnaj skvělé vzpomínky. Hraje se na dva vítězné sety a já můžu postupně zjišťovat, jak na tom jsem.

Už přemýšlíte nad čtvrtfinále Davis Cupu, které bude český tým hrát začátkem července v Chile? Že byste si s Tomášem Berdychem třeba zopakovali loňskou jízdu až do finále?
To je ještě strašně daleko. Záleží, v jaké budu kondici, jestli vydržím hrát na tři vítězné sety. Po Prostějovu mě čeká turnaj na trávě v Halle, po týdenním volnu pak Wimbledon. Mám na Davis Cup ještě pár týdnů. Ale věřím, že se do formy i do kondice dostanu co nejdřív a všechno bude v pořádku.Najdete na iDNES.czmobilní verze