Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kvitová před prostějovským derby: Lucka teď zápasy zvládá líp hlavou

STOPROCENTNÍ KONCENTRACE. Užívat si postupu do semifinále? Kdepak. Petra Kvitová se naplno soustředí na další zápas. | foto: Reuters

3 2014
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Jsou fedcupové parťačky a kamarádky, které spolu dřív v Prostějově občas zašly na kafe nebo do kina. Ve čtvrtek se Petra Kvitová postaví proti Lucii Šafářové v bitvě na zeleném londýnském poli. O tři roky mladší Kvitová je favoritkou, nicméně před Šafářovou je ve střehu: „Její grandslamové prokletí je fuč!“

Sedmý měsíc roku 2014, páté vzájemné střetnutí krajanek Kvitové a Šafářové. Je to k neuvěření, nicméně los tenisových turnajů dovede být někdy trochu zlomyslný. Vždyť Tomáš Berdych s Kevinem Andersonem se v poslední době rovněž potkávají neskutečně často.

Kolegyně z prostějovského klubu se zatím letos srazily s následujícími výsledky. V lednu v Sydney: 7:6, 6:2. V únoru v Dauhá: 7:6, 5:7, 6:2. V květnu v Madridu: 6:3, 6:4. V červnu v Eastbourne: 6:1, 5:7, 7:6. Pokaždé triumfovala Kvitová.

Ve čtvrtek seriál pokračuje (podrobnou reportáž můžete sledovat od 14 hodin ZDE). A Kvitová žasne.

Fotogalerie

Kdyby vám někdo na turnaji v Eastbourne řekl, že se v semifinále Wimbledonu zase utkáte s Lucií, co byste si pomyslela?
Že je asi úplný blázen. Vždyť to přece není možné, jak pořád hrajeme spolu. Ale na druhou stranu si myslím, že není špatné potkat se v semifinále grandslamu. Je to lepší než v prvním kole jako v Eastbourne. Každá si z toho posledního zápasu na trávě vezme to, co potřebuje.

Co vám drama v Eastbourne o Lucii napovědělo?
Pro mě to byl první zápas na trávě, pro Lucku druhý. Tolik si z něho zase vzít nejde. Ale každá víme, co na tu druhou platí. Hrajeme víceméně podobným stylem.

Ve Wimbledonu vás po Hlaváčkové a Strýcové čeká třetí krajanka. Už jste na derby vytrénovaná?
Už asi jo, fakt. I ve čtvrtfinále proti Báře mi pomohlo to první kolo s Andreou. S Luckou to je samozřejmě ještě trošku jiné, protože se letos potkáváme popáté.

Jste potřetí v semifinále Wimbledonu. Je to úspěch. Dovedete si ho vychutnat?
Užívat si nic nebudu. Připravuju se na čtvrteční zápas, který bude těžký. Budu potřebovat hodně síly, musím pošetřit energii.

Máte ze závěrečných grandslamových kol zkušenosti. Lucie je při své premiéře v euforii. Co je větší výhoda?
Oboje má svoje pro a proti. Já už přesně vím, do čeho jdu, ty nervy už jsem zažila. Uvědomuju si, co všechno to obnáší. Ale zároveň se pamatuju na svoje první „semi“, kdy jsem byla taky hrozně nadšená. Myslím, že to bude dobrý zápas, Lucka bude uvolněná.

Šafářová: Jestli mám Petru někdy porazit, tak teď

Jak se mění jako tenistka?
Myslím, že zápasy zvládá líp hlavou. Předtím se jí na grandslamech úplně nedařilo, ale teď už Paříž zahrála dobře a teď tady ještě líp. Její grandslamové prokletí už je fuč. Možná je uvolněnější. Někde jsem četla, že už tenis tolik neřeší jako dřív.

Dá se využít toho, že váš kouč Kotyza řadu let Lucii vedl?
Pro Davida to není úplně jednoduché, když mě vede proti své bývalé hráčce. Tady se mu to stane podruhé. Vždyť on dřív trénoval i Báru Strýcovou. Ale už je to nějaká doba, co s Luckou není.

Zdá se, že vyhraje ta, která soupeřku dřív zatlačí. Souhlasíte?
Tohle je jedna z věcí, která platí na každého. Na tom mám založenou hru, od prvního úderu potřebuju mít tlak. Zase do toho půjdu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze