Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenisté postupují, teď čekají Spojené státy

7 2000
O s t r a v a - Po čtyřech letech zažil český tenis v Davisově poháru mimořádně povznášející chvíle. Bez světové hvězdy, ale s vůdčí osobností, v niž rostl každým zápasem Jiří Novák, porazil tým i na antuce nebezpečného soupeře z Británie, opírajícího se o sebevědomého wimbledonského semifinalistu Tima Henmana.

Postup z prvního kola do čtvrtfinále Světové skupiny, které se bude hrát 7.-9. dubna proti favorizovaným USA zřejmě v Los Angeles, připomněl slavnou cestu do semifinále v roce 1996 právě přes Spojené státy.

"Je to ohromný úspěch, ovšem nejen Novákův, ale celého týmu," radoval se nehrající kapitán Jan Kukal.

Třemi vítěznými utkáními za sebou zvrátil Novák stav 0:1 po úvodní pětisetové prohře Ctislava Doseděla s Henmanem. V pátek zvládl povinnost vyhrát nad britskou dvojkou Jamiem Delgadem, po boku Davida Rikla ukočíroval k vítězství sobotní čtyřhru, pro postup zřejmě nejdůležitější, a včera ohromně zlikvidoval Henmana bez ztráty setu. Pustil jen osm gamů. Tak přesvědčivě vyřídit soupeřův trumf, to se v Davisově poháru nevidí.

"Co se postupu týče, byl jsem pesimistou, myslel jsem, že Britové vyhrají 3:2," tvrdil Novák, který z deseti střetnutí v této soutěži prohrál jediné. "Nejvíc mi pomohla čtyřhra. Po ní jsem šel proti Henmanovi uvolněný, s vědomím, že za stavu 2:1 pro nás musí vyhrát on, kdežto já to mohu jenom zkusit."

Kromě tie-breaku třetího setu vládl sobotní čtyřhře sehraný domácí pár, který před bouřící halou v Porubě triumfoval bez šesti minut za tři hodiny. Novák, který se trochu bál ztuhlých zad, tím chytil mimořádnou formu.

Jeho na pohled ležérní tenis se s prvními údery proti zavilému Henmanovi dostal do ohromujícího tempa. Držel Brita vzadu a nedovolil mu prosadit se tak jako v pátek proti Dosedělovi. Jedinkrát si Novák za celý zápas prohrál servis, na 3:3 v první sadě, kterou pak pracně zakončoval až při sedmém setbolu.

"Při setbolech jsem měl psychický blok, který vyplýval z klíčovosti prvního setu," vysvětloval Novák.

Sada mu přišila křídla, vylepšil servis a dovoloval si čím dál víc, zato Henman pod tlakem kazil. V závěru Novák už mlel schlíplého Henmana jako kombajn.

Novákovi spoluhráči i doprovodný tým se při mečbolu chytili za ramena, stejně jako hokejisté při penaltách na olympiádě v Naganu. Poté vtrhli na kurt a svého hrdinu radostně vyhazovali do vzduchu.

Česko - Británie 4:1
Doseděl - Henman 7:6 (7:4), 7:5, 1:6, 5:7, 3:6 Novák - Delgado 6:4, 7:6 (7:4), 6:3 Rikl, Novák - Broad, Henman 7:6 (7:4), 6:4, 6:7 (4:7), 6:2 Novák - Henman 6:4, 6:2, 6:2 Ulihrach - Delgado 5:7, 7:5, 6:4

Jiří Novák má v souboji s Henmanem možnost poslat Českou reprezentaci do dalšího kola

Autor:


Témata: čtvrtfinále
Najdete na iDNES.czmobilní verze