Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenisté kritizují míče a povrch

18 2000
M e l b o u r n e - Kritika tenistů se snáší na organizátory Australian Open kvůli nové úpravě povrchu Rebound Ace. Ještě loni byl tento povrch středně rychlý, vyhovoval hráčům s celodvorcovým pojetím hry, ale letos tomu tak není. Dvorce jsou po úpravě extrémně rychlé, prý téměř jako wimbledonská tráva. Organizátoři zbrousili staré hrubší syntetické povrchy a natřeli je novou vrstvou, která kurty výrazně zrychlila. Rovněž zvolili míče na horní hranici povolené tvrdosti.

"Každý turnaj Grand Slamu si udržuje tradiční povrchy, tak nevím, co tady vymýšlejí," řekla Španělka Arantxa Sanchezová- Vicariová.

Světová jednička Martina Hingisová si nestěžovala, ale jasně konstatovala, že rychlost dvorců změnila na Australian Open pojetí hry. "Hráč s tvrdým prvním servisem je nyní ve výhodě, těžko bude o podání přicházet," tvrdí Švýcarka.

Němec Nicolas Kiefer, který hraje hlavně míče od základní čáry, kroutil na novým povrchem hlavou. "Je to rychlé, k tomu fouká silný vítr a míče létají jako projektily," shrnul čtvrtý nasazený.

Podle Kafelnikova jsou hlavním problémem míče. "Povrch je o něco rychlejší než loni, ale ty míče létají vzduchem dost svižně.

Turnaj letos vyhraje hráč s dělovým servisem," řekl Rus. Ke kritice míčů se přidal také Francouz Cedric Pioline. "Ty míče jsou na prd," vztekal se.

S překvapením se po prvním tréninku v minulém týdnu na povrch díval i Američan Pete Sampras. "Říkal jsem si, tady to tedy lítá. To je nejrychlejší povrch jaký tady pamatuji," uvedl a organizátorům radil: "Hodně hráčů si bude na povrch a míče dost stěžovat. Myslím, že by to pro příští rok bylo dobré zase zpomalit."

Překvapivě na změnu povrchu reagoval také Nizozemec Richard Krajicek, kterému rychlejší hra vyhovuje. "Je to rychlejší, a proto diváci moc výměn neuvidí, což je škoda. I když ve hře od základní čáry nevynikám, tak ji mám docela rád," řekl.

S anglickým klidem se na vlastnosti povrchu dívá Tim Henman, jenž v prvním kole nastřílel třicet es, což je na jeden zápas jeho osobní rekord. "Osobně je mi jedno, zda se hraje na pomalém nebo rychlém povrchu, nestarám se o to. Spíš záleží na tom, v jaké jsem formě," onstatoval britský tenista.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze