Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štěpánek podpořil parťáky při Davis Cupu: Ale mé kapitánství není téma

Radek Štěpánek se po příjezdu do Ostravy stal objektem zájmu novinářů. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

6 2015
Mohla to být psychologická zbraň proti Australanům. Před startem daviscupového klání v Ostravě si totiž na kurtu krátce zapinkal i tenista Radek Štěpánek, který kvůli nedoléčenému zranění v českém výběru chybí. „Ale je to větší dřina, než když hraju,“ usmál se v narážce na hektický páteční den.

K týmu se Štěpánek připojil ve čtvrtek odpoledne po rozlosování duelu 1. kola. Podpořil parťáky, kteří se musí obejít po dlouhé době bez něj i bez Tomáše Berdycha.

Hned se přidal k obvyklé kratochvíli českých tenistů a celého realizačního týmu - k sázkám. „No jo, hned jsem zařval už první večer,“ řekl pobavěně zkušený harcovník. „Tipovalo se, kolik budou mladí platit za večeři.“

Daviscupová atmosféra mu pomáhá psychicky při návratu na kurty po téměř půlroční pauze. Štěpánek hrál naposledy loni v září semifinále proti Francii. „Mám to tady rád, můžu tomu dát, co vždycky. A sranda včera byla, to si pište.“

Štěpánek poradil Jágrovi přestup

Radek Štěpánek viděl poslední zápas svého kamaráda Jaromíra Jágra v dresu New Jersey. „Předtím jsme byli na večeři a říkal jsem mu, že by bylo supr, kdyby ho vyměnili vzhledem k jeho věku někam do tepla, že by to jeho tělu prospělo. Tak jsem mu přál, aby vyšla Tampa nebo Florida. Pak jsem odletěl domů a prd - Florida. Transformace z Ďábla na Pantera byla hodně rychlá,“ okomentoval Štěpánek přestup českého hokejového veterána.

Když jste si byl zatrénovat, neměl jste chuť nastoupit?
Jasně, ty emoce - srdce se mi rozmlátilo na plnej plyn, ale já vím, na čem jsem, v tom jsem velice střízlivý. Jsem tu, abych kluky morálně podpořil.

Promouval jste nějak k Lukáši Rosolovi a Jiřímu Veselému před zápasem?
Měli jsme standartní pokřik před zápasem a kluci šli na to. Nějaký postřeh jsem říkal kapitánovi, ale kluci se pak už soustředí na utkání stejně jako my s Berďou.

Berete to jako přípravu na roli kapitána?
To jste přeskočil hodně let, na to nemám hlavu.

Dokážete si to alespoň představit.
Třeba někdy... Ale teď to není téma.

Jaroslav Navrátil tvrdil po losu, že zatím neví, koho nasadí do sobotní čtyřhry. Koho byste nominoval vy?
Tím, že jsem tady nebyl na tréninky a neviděl jsem kluky hrát, tak to musí rozhodnout kapitán. Ale jeví se mi to tak, že by si to kluci měli zahrát ve dvou.

Jaký byl kurt?
Je pomalejší, ale je dělaný tak, aby Australanům vyhovoval co nejmíň, je to dobře zvolené. Teda takhle - když budou tři body po neděli, tak to byl dobře zvolený povrch.

V Ostravě jste právě kvůli Davis Cupu?
Přijel jsem i kvůli Davis Cupu. Ale strávím tady nějakých čtrnáct dní, navštívím rodinu. Dělám fyzičku s Márou Všetíčkem. Všechno se vrací do starých kolejí.

V jaké jste tedy fázi přípravy na návrat?
V začátečnický, což je ve 36 letech nádherný. To znamená, že mám za sebou čtyři pět dnů bez bolesti, nemám limitaci při žádném pohybu. To peklo, co jsem si prožil poslední měsíce, je snad za mnou.

Jaká byla poslední příčina zranění?
Všechno se začalo odvíjet od těch zad. Pak mě začala bolest střílet do kyčle. Byla to nervová věc, hledalo se, kde je ten nerv kousnutý a kde to zlobí. Bylo to strašně těžké určit. Vyšetřetní nervu vám taky neukáže nic, co by bylo v nepořádku. Nebylo se čeho chytit. Atrofovaly mi svaly na celé pravé noze. Když zatnul hýžďovej sval, tak bolest udeřila jako blesk. Pětkrát šestkrát za noc jsem byl vzhůru, když jsem se chtěl otočit.

Jak se teď cítíte?
Na tom těle je to cítit. Pět a půl měsíce to stangovalo, dělalo něco na půl plynu. Herní fyzička je úplně něco jiného. Je rozdíl běžet hodinu v kuse na kurtu, než dělat kruhový trénink, házet medicimbalem. Všechno se musí dělat postupně.

Máte nějaký výhled do budoucna?
Úplně jsem nestál, nebylo to tak, že bych nedělal vůbec nic. Byly chvíle, kdy jsem si mohl na půl hodiny zahrát, ale jednou jsem v půli setu musel kurt opustit, ta bolest byla taková, že jsem prostě nemohl. Dva dny jsem třeba byl schopen na padesát procent, pak jsem zase tři čtyři dny nemohl dělat nic. Ten poslední týden je to snad ok.

Móda superkoučů? Byl jsem první, smál se Štěpánek

V poslední době si spousta špičkových tenistů hledá trenéry z řad bývalých vynikajících hráčů. Také Tomáš Berdych o tom uvažoval. Jeho daviscupový spoluhráč Radek Štěpánek však spolupracuje s Petrem Kordou už od roku 2001. „Byl jsem první, no,“ žertoval Štěpánek na dotaz o módním trendu. „Pamatuju si, jak spousta lidí nazývala Petra přítelem na telefonu a ťukala si na čelo, jak ta spolupráce může fungovat, když se mnou nejezdí po turnajích. Já to nikomu vysvětlovat nebudu, vím moc dobře, co za tím je a myslím, že by za to měl dostat obrovský kredit. Nevím, jestli se to stalo módou, ale kdo jiný vám má líp poradit, než kdo v tom dvacet let žil. Čímkoliv si tenista v kariéře prošel, tak ty věci se pouze a jen opakují - akorát v jiném prostředí, s jiným materiálem. Ale jinak jsou ty věci, které hráče prožívá, v podstatě stejné.“

Korda prý Štěpánkovi nejvíc pomohl v práci mimo kurt. „Ale jinak svou kuchyni neotevírá,“ omluvil se zkušený tenista a bývalý hráč elitní desítky světového žebříčku.

Kdy plánujete naskočit?
Těžko odpovím po třech dnech tréninku. Mám testy, které mi ukážou, jak jsem na tom, když těma testama projdu. Ať jsou to testy na kurtu, co mi dělá Peťan (kouč Korda), nebo co dělám s Márou (kondičním trenérem Všetíčkem). Když jimi projdu, tak dostanu zelenou a můžu se vrátit na turnaje.

Kdy byste se chtěl vrátit?
Dneska odpoledne. Ale to není o chtění, ale o tom, jak na tom budu, nemůžu teď určit, kdy začnu, ale musím být rozumnej, když už v sobě mám půl roku trpělivosti, tak to musím vydržet. Mám v sobě strašidelně moc elánu a motivace, ale musím se vrátit v plný síle.

Využijete chráněný žebříček?
Určitě tu možnost využiju, protože za chvíli uplyne šest měsíců, co jsem nehrál. Za týden čtrnáct dní bych tak mohl fungovat.

Ale nejspíš se zapojíte až do antukové části sezony, že?
Myslím, že to bude antuka. Nevrhnu se po pětiapůlměsíční pauze teď po deseti dnech do turnajů a konfrontace se soupeři. Nevím, jestli bude Monte Carlo. Možná to bude symbolicky Paříž.Najdete na iDNES.czmobilní verze