Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tenisové zlozvyky: zdržování i čichání k míčku

Maria Šarapovová je synonymem pro zlozvyk hlasitého hekání při hře. | foto: Reuters

23 2009
Melbourne (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Vlastně si toho nemůžete nevšimnout. Španělský tenisový ranař Rafael Nadal to totiž dělá pořád. Dokola. Chvíli předtím, než má podávat, natáhne se rukou za sebe a povytáhne si přes šortky své zaříznuté spodní prádlo. Podivné.

Nadal není jedničkou jen ve světovém žebříčku ATP. Ale i v hitparádě nejbizarnějších tenisových zlozvyků.

"Co dělá, to už je moc. Není to dvakrát estetické," souhlasí česká jednička Iveta Benešová. Z Nadalova nešvaru se už stal kult. Ve speciálním tenisovém čísle australského listu The Age tak třeba vyšel fiktivní rozhovor s Nadalovými šortkami. Ale pozor, tenisových zlozvyků existuje více. Daleko více.

Pomalý Nadal i Djokovič

 I některé z těch dalších patří do výbavy světového vládce. Třeba zdržování, uspávání soupeře. Předtím, než Nadal podá, uplyne věčnost.

Čas mezi výměnami je při grandslamech pravidly stanoven maximální délkou 20 vteřin, tuhle lhůtu Španěl překračuje až na 45 vteřin. Upravuje si ponožky, kouká kolem, bouchá si míčkem o zem.

"Moc si tím nepomůže. Když hrajete s Nadalem, tak je to pro vás spíš vítaná pauza," tvrdí Tomáš Berdych. "To už je tak náročný tenis, že je lepší si odpočinout."

Loudá se i Novak Djokovič. Před svým servisem si míčkem o zem bouchne víc než dvacetkrát. Přesto ho mají fanoušci rádi, třeba právě proto, že umí nádherně napodobovat zlozvyky druhých. Když předstírá marnivé kroucení dlouhé lokny, úplně před sebou vidíte Marii Šarapovovou.

K té však patří i jiný zlořád. Vřískot. Šarapovové se už dlouho přezdívá "sibiřská siréna", hlasitost jejího hekání po úderech se prý dá srovnat s hlukem, který nadělá přistávající letadlo. "Nelíbí se mi, že se podobný jekot v ženském tenisu tak rozmáhá," zlobí se bývalý šampion Boris Becker.  "Měl by být zakázán. Zaprvé to podle mého není zdravé, za druhé to až příliš odkazuje k sexu."

Na hekání při tenisu, které mezi elitou zavedla Selešová, není jednoznačný názor. Jsou trenéři, kteří jej tolerují, protože s jeho pomocí z hráčů padá stres. Mezi českými tenisty není takové výskání příliš rozšířené.

V umírněné podobě je snad u Šafářové, která po každém úderu hlesne cosi jako "uuch!" To už však srovnáváme nesrovnatelné. Šafářová je proti Šarapovové hlasitá asi jako cvrček na metalovém koncertu.

Pak jsou zlozvyky, kterých si skoro nevšimnete. Američan Dent se pořád dívá na rychlost svého servisu, která se objevuje na elektronické tabuli u kurtu. Chce se to odnaučit, zatím bezvýsledně. Jeho krajan Roddick si zase po každém svém dělovémpodání povytahuje plandavé triko.

Úplně stejně. Navlas. Serena Williamsová před žádným zápasem nezmění pořadí bot, na kterých si zavazuje tkaničky, před každým prvním podáním si přesně pětkrát poklepe míčkem o zem, před druhým dvakrát.

Hewitt by nevlezl na kurt, pokud by si před zápasem nepustil do uší titulní písničku z filmu Rocky.

Tři míčky do ruky, jeden zpět

"Pěknou úchylku má taky Slovenka Cibulková. Jakmile dostane nové míče, musí si k nim čichnout," prozrazuje Benešová. "Ale já mám co říkat – před prvním podáním si bouchnu míčkem čtyřikrát a před druhým dvakrát. Uklidňuju se tím."

Zvláštní pořádek kdysi zavedl do tenisu Agassi. Všimněte si, jak si tenisté před servisem nechávají od sběrače pravidelně podat tři míčky. Osahají si je a jeden zase vrátí zpět. "Nedělám to proto, abych si mezi nimi vybral," odmítá Berdych.

"Mezi míčky vlastně není rozdíl, jsou ohrané stejně. Spíš chci využít čas mezi výměnami, abych tam jen tak nestál." Ani tak nemá na Němce Kiefera. Z jeho zlozvyků, jako je poklepávání raketou na čáru, sestříhala australská televize legrační klip. Té grotesce se smál i Berdych.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze