Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenis začne v boji proti dopingu od září využívat biologických pasů

KONTROLA. Dopingoví komisaři mají vše připraveno. | foto: Profimedia.cz

22 2014
Tenis, který v minulosti čelil kritice kvůli liknavosti v boji proti dopingu, zařinčel zbraněmi. Od září začne mezi profesionály naplno fungovat systém biologických pasů, který se bude týkat zhruba padesáti hráčů a hráček ze světové špičky.

Biologické pasy poskytují základní údaje o naměřených hodnotách různých látek v krvi a moči sportovců, jsou průběžně doplňovány a sledují se jejich výkyvy. Pokud některé parametry překročí tolerovanou hranici, kterou stanovuje Mezinárodní antidopingová agentura WADA, hrozí sportovci trest. A to i v případě, že dopingový test na konkrétní substance žádné provinění neukáže.

Ke spolehlivému sledování změn je potřeba, aby každý sportovec postupně odevzdal tři až pět vzorků krve. "I když už je (program biologických pasů) v plném provozu, jeho efektivita se neustále zvyšuje nabíráním dalších vzorků, které jsme shromáždili od každého hráče ve (zkušebním) výběru," vysvětloval šéf antidopingového programu Mezinárodní tenisové federace ITF Stuart Miller.

ITF v minulosti čelila kritice kvůli omezenému testování krevních vzorků. Krevní testy, které jsou považovány za zatím nejefektivnější metodu v boji proti dopingu, tvořily v tenise v roce 2012 jen devět procent ze všech kontrol. Mimosoutěžních odběrů, ať už vzorků krve nebo moči, bylo jen 15 procent. Podle ITF se ale v uplynulém roce situace výrazně zlepšila, což by měla prokázat data, která federace zveřejní v únoru.

Antidopingový program v tenise financuje ITF společně s čtveřicí grandslamových turnajů a hráčskými asociacemi ATP a WTA. V roce 2012 šly na boj s dopingem dva miliony dolarů, pro letošní rok odsouhlasily zúčastněné strany zvýšení příspěvků. Přesná čísla ale zatím nejsou k dispozici.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze