Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenisty štve nabitý wimbledonský program. Wawrinka: Naše tělo tím trpí

PROČ MUSÍM POŘÁD HRÁT? Stanu Wawrinkovi vadí v Londýně nabitý program. | foto: Reuters

1 2014
Déšť a tradice, tedy dvě věci, které patří k tenisovému grandslamu v Londýně, pořádně zkomplikovaly pořadatelům Wimbledonu program. Déšť výrazně zbrzdil program v sobotu a v pondělí. A dle tradice se v neděli nehrálo vůbec. Ve výsledku nyní čeká některé hráče mimořádně náročná kombinace tří zápasů ve třech dnech.

Třeba světová trojka Stan Wawrinka dohrával až v pondělí odložené 3. kolo s Denisem Istominem. Vyhrál, takže ho v úterý čeká odložené osmifinále se Španělem Lópezem. A pokud uspěje, ve středu se představí ve čtvrtfinále. „A to je pro tělo hrozné. Čekal jsem, že pořadatelé posunou zápasy, třeba juniory nebo čtyřhru,“ řekl grandslamový šampion z Austrálie.

Podobný scénář čeká na vítězku duelu Šarapovová - Kerberová. Ten se měl hrát v pondělí, jenže kvůli dešti se tenistky vůbec nedostaly na kurt. V plánu je nyní na úterý, odložené čtvrtfinále by se hrálo ve středu a semifinále ve čtvrtek.

Znovu se ukázalo, jak velkou výhodou je hrát zápas na centrálním dvorci, který má k dispozici zatahovací střechu a dešťové přeháňky tamní program nemohou výrazněji narušit. Díky tomu stihl odehrát svůj zápas 3. kola Rafael Nadal, který však soucítil s těmi, kdo museli na své utkání čekat.

„Moji protihráči mají o dost horší pozici, a to není dobře,“ řekl.

Wimbledon totiž lpí na tradici - a první neděli si nechává volnou. Tento tenisový „zákon“ porušil jen třikrát (1991, 1997 a 2004), přičemž tehdy se jednalo o roky, kdy ještě na centrálním kurtu nebyla k dispozici střecha (ta byla zprovozněna v roce 2009).

Jenže právě kvůli volné neděli je často program až příliš nahuštěný. Wawrinkovi navíc vadí, že pořadatelé neberou ohledy na výtky samotných hráčů. „Prostě řeknou, jaký bude program - a tak to je. I když s nimi o tom chcete mluvit, nic nezmění. Nenaslouchají hráčům, dělají jen to, co si myslí, že je pro ně dobré.“

Řadu hráčů už tím však namíchli. A další mohou po následujících nabitých dnech přibýt...Najdete na iDNES.czmobilní verze