Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Wimbledonskou kometu Smitkovou potápěli diváci. Na kurtu znovu plakala

Tereza Smitková | foto: AP

27 2014
New York (Od našeho zpravodaje) - Na rozhovor dorazila s ubrečeným obličejem. Slzy k 19leté tenistce Tereze Smitkové tak nějak patří. Roní je i při zápasech, v nichž nakonec zvítězí. Při premiéře mezi dospělými na US Open podlehla Portoričance Puigové 6:3, 3:6, 3:6 a hodně ji to mrzelo. „Škoda, že jsem ve druhém setu přestala chodit agresivně do returnu a pustila ji do hry,“ řekla blondýnka tenkým hláskem.

Před dvěma měsíci ve Wimbledonu senzačně pronikla do osmifinále. Včetně kvalifikace na londýnské trávě vyhrála šest zápasů.

Vydělala první velké peníze. Pocítila větší náraz popularity a také zášti závistivých fanoušků. Musela rychle změnit program turnajů, v hektické době si ani nestihla koupit škodovku, kterou si přála.

Na cestách postrádala trenéra Machovského, jenž měl naplánovanou dovolenou a pak povinnosti u tenisového svazu. „Nějak jsem to pytlíkovala, nedařilo se mi. Není to ono, když nemůžu trénovat se svým koučem,“ řekla v New Yorku.

Chvílemi se smála, což kontrastovalo se zarudlostí jejích očí. Je na sebe přísná. Po Wimbledonu má slušnou bilanci 5–5 (včetně kvalifikací). Tři utkání v hlavních soutěžích ztratila až po třísetových bojích. „To je škoda!“ lamentuje.
Na US Open udělala dvojchybu hned v úvodním gamu, neboť se pár diváků v hledišti zvedlo těsně před jejím druhým servisem. Teprve si zvykala na to, že newyorské obecenstvo postrádá klasické tenisové vychování.

V betonovém království ji zarazili i divocí portoričtí příznivci. Halasně oslavovali Puigovou, i když ji třeba ve výměně zachránila jen šťastná náhoda. „Vyskočili a tleskali jako blázni. To mě trochu potápělo. Snad je to poučení pro příště,“ řekla Smitková.

Kromě tenisových lekcí se teď musí soustředit na studia na průmyslové škole stavební a na maturitu, k níž se má v Hradci Králové dostavit 12. září. Na turnajích občas mrkla na literaturu, teď ji čeká „svaťák“. Raketu na chvíli odloží, odhlásila se z několika podniků v Asii. „Ale po matuře se zase vrhnu na tenis,“ říká. „Chci uhrát další pěkný výsledek, aby ten Wimbledon nebyl jen výkřik do tmy.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze