Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kvitová či Nadal říkají: Seznamy zakázaných látek nečteme

Ke kauze dopingu v tenise se vyjádřil i Rafael Nadal. | foto: Reuters

12 2016
Před sedmi lety měl pozitivní test na kokain. „Smutné časy. Nejtěžší období v mé kariéře,“ vzpomíná francouzský tenista Richard Gasquet. Ač se hájil, že kokain nikdy nebral, stejně dostal trest za doping. Dva a půl měsíce nesměl hrát.

Ale ani tato nepříjemná zkušenost nezměnila přístup Gasqueta k e-mailům Světové antidopingové agentury (WADA) ohledně seznamu zakázaných látek. „Moc to nečtu,“ řekl New York Times.

Po pondělním přiznání Marie Šarapovové k pozitivní dopingové zkoušce se stala obezřetnost hráčů vůči dopingu velkým tématem. Šarapovová totiž vysvětlovala, že zakázané meldonium se v jejím těle objevilo proto, že nezkontrolovala e-mail, kde se psalo o uvedení látky na seznam nepovolených substancí.

Šarapovové se zastal Head

Zatímco někteří sponzoři jako Nike, TAG Heuer či Porsche po vypuknutí dopingové kauzy přerušili s Marií Šarapovovou spolupráci, jiná velká společnost se za ni postavila. Firma Head, která zásobuje ruskou tenistku raketami, oznámila, že se chystá se Šarapovovou prodloužit smlouvu. A nejen to: výkonný ředitel společnosti Jonah Eliasch prohlásil, že meldonium vůbec nemělo být zakázáno. A že by chtěl, aby Světová antidopingová agentura zveřejnila studie, které by zdůvodnily, proč se meldonium na seznam nepovolených látek dostalo.

Od začátku to působilo podivně: vyhlášená profesionálka mezi tenistkami opomněla skutečnost, že se její lék stal dopingem?

Spoléháme na tým

Jenže v podobném přístupu ke zprávám WADA není zdaleka sama. „Na odkaz s tím seznamem nekliká nikdo,“ řekl Jiří Fencl, trenér tenistky Lucie Hradecké.

Podobně mluví i Petra Kvitová: „Beru jen vitaminy, takže to ani kontrolovat nemusím. Prakticky to neprohlížím,“ prohlásila.

A ve světě není situace odlišná. „Nečtu to nikdy,“ říká světová pětka Rafael Nadal. „Ty maily nekontroluju,“ tvrdí třetí hráčka světa Agnieszka Radwaňská.

Lze to pochopit: při množství povinností tenistů a jejich nabitém programu je logické, když zdánlivě vedlejší starosti opomenou. „Tenistům chodí stovky e-mailů. Chápu, že to někdy přehlédnou. Soustředí se na sportovní výkon, trénují, cestují, pořád jsou v letadle. Mají tisíce jiných starostí,“ říká Jan Šťovíček, expert na sportovní právo.

Ale takřka všichni tenisté zároveň dodávají – seznamy kontroluje někdo zmého týmu. Druhý muž žebříčku Andy Murray konzultuje problematické záležitosti s doktorem britské Lawn Tennis Association, podobně i Nadal spoléhá na svého doktora, který rovněž pracuje pro španělskou tenisovou federaci.

„Nemůžete neustále myslet na všechny špatné věci, co se mohou přihodit. Mám stoprocentní důvěru ve svůj tým,“ řekl Nadal.

Není divu, že se tenisté raději obracejí na odborníky. „Seznam, který dostáváme, je hodně obtížný na čtení a porozumění,“ prohlásil Scott Clark, lékař, který spolupracuje se čtyřmi tenisty na okruhu ATP. Přiznává však, že by nejspíš ani on sám nekontroloval lék, který už hráč nějakou dobu užívá.

Berdych: Dal bych si pozor

Ne všichni ovšem mají pro přístup Šarapovové pochopení. Třeba česká mužská jednička Tomáš Berdych říká, že seznam zakázaných látek nekontroluje, protože žádný lék neužívá. Kdyby ho však bral, dával by si extrémní pozor: „Pokud by to bylo něco nového, jako první věc bych desetkrát zkontroloval uvšech zdrojů, doktorů... zkrátka všude, kde by to šlo, jestli to mohu používat. A pak bych hledal, co je nového s WADA a jejich seznamem.“

Světová jednička Serena Williamsová zase tvrdí, že korespondenci související se zakázanými látkami kontroluje sama. „Mám na to v týmu lidi, kdyby mi něco uniklo – myslím, že to je důležité. Ale také se domnívám, že je důležité, abych ty zprávy četla také,“ řekla.

Dnes už by její slova patrně podepsala i Šarapovová.Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.czmobilní verze