Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


KOMENTÁŘ: Nejhorší nevynucená chyba Marie Šarapovové

Maria Šarapovová oznamuje, že byla pozitivně testována na doping. (7. března 2016) | foto: Reuters

9 2016
Jak uspořádat tiskovou konferenci na krizové téma? Tenistka Maria Šarapovová nabídla v pondělí návod. Chystala se sdělit světu, že dopovala.

Záležitost šokující a skandální, vždyť Ruska je vzorem sportovní dokonalosti. Pohledná, elegantní, úspěšná. Žádná sportovkyně nemá na Facebooku víc fanoušků (přes 15 milionů), žádná nevydělává víc peněz.

Dopingové provinění by mohlo celou pracně budovanou image rozbourat.

Jenže stejně profesionálně, jako Šarapovová přistupuje k tréninku, pojala i tiskovou konferenci.

Maria Šarapovová oznamuje svůj pozitivní test na doping

Předstoupila před média sama, neschovávala se za mluvčího. Oblékla si černý kostýmek, většinu doby držela zasmušilý výraz. Bez okolků sdělila, co musela. Nehledala výmluvy, přiznala chybu, vzala na sebe zodpovědnost. Dokonce si na odlehčení dovolila vtip na nevzhledný koberec v místnosti („Tady bych konec kariéry neoznamovala!“). Vylíčila, že lék, který obsahoval zakázanou substanci, bere kvůli zdravotním problémům už deset let. Zodpověděla několik otázek, za deset minut měla hotovo. A když skončila, člověku se ji chtělo spíš litovat než odsuzovat.

Jistě, kolem případu zůstávají záhady. Ta nejpodivnější: Jak mohla celému jejímu týmu uniknout skutečnost, že lék, který Šarapovová bere, se dostal na seznam zakázaných látek? Proč hájila jeho užívání rodinnou anamnézou cukrovky, když na ni meldonium dle expertů nezabírá? Jak to, že na její aféru reagovali sponzoři tak rázně, když u jiných sportovců leckdy vyčkávají?

Je zřejmé, že tenistka udělala chybu. Selhání, jež ji bude bolet víc než všechny nevynucené chyby, které kdy napáchala na kurtu. Už nyní s ní sponzoři přerušují spolupráci. Mluví se o tom, že může dostat zákaz činnosti na několik let.

A třeba skutečně dostane. Třeba na jejím příkladu tenis vyšle sdělení: Porušujete pravidla, budete pykat. Ať už jste bezejmenná hvězdička z pozadí, nebo velká ikona sportu.

Ale moc se takovému scénáři věřit nechce.

Šarapovová pro ženský tenis znamená tolik! Ač není světovou jedničkou, ač ji na kurtu jasně válcuje superžena Serena Williamsová, přesto je právě vytáhlá blondýna narozená na Sibiři nejobletovanější tváří sportu. Kolem ní se točí velká jména sponzorů, kolem ní poletují miliony, za ní stojí – a nehledě na aktuální aféru budou stát – zástupy fanoušků z celého světa.

Kdyby ji tenis tvrdě potrestal, tratil by na tom sám.

Serena Williamsová a Caroline Wozniacká mluví o dopingu kolegyně

Trest přijde. Ale jak moc bude opravdu bolet?

Dá se to ukázat na jiném příkladu. Elitní herec přijde pozdě na divadelní představení. Zapomene text, vyrobí na jevišti ostudu. Určitý trest ho logicky nemine – ale zároveň by si divadlo samo ublížilo, kdyby ho na delší dobu vyřadilo ze hry.

Podobný přístup se dá očekávat i v případě Šarapovové. Přiznala chybu, neskrývala ji, chce spolupracovat, nikdy v minulosti se neprovinila. Příslušné orgány musí reagovat, musí trestat.

Výsledkem může být scéna, která svou dramatičností bude odpovídat pochybení tenistky, ale reálnými důsledky nikomu výrazně neublíží. Tenisové orgány vynesou mírnější, několikaměsíční trest, v němž zohlední ochotu Šarapovové a její dosavadní „čistý štít“. Ruska si nějakou dobu od tenisu odpočine, čehož může využít k definitivnímu doléčení těla zmítaného zraněními. Sponzoři zahrozí odchodem, ale až se Šarapovová vrátí na kurt, mohou spojení rychle obnovit.

I proto, jak elegantně tenistka s dopingovým přiznáním vyrukovala. I proto, že v očích mnoha je nyní obětí, ne tou chybující.

Věříte, že ruská tenistka Maria Šarapovová dopovala neúmyslně a zakázanou látku meldonium užívala ze zdravotních důvodů už deset let?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 16. března 2016. Anketa je uzavřena.

Ne, podobně jako ostatní ruští sportovci se pokoušela podvádět a zvýšit si výkon. 3627
Ano, pouze si nepohlídala aktualizovaný seznam zakázaných látek. 2157


Najdete na iDNES.czmobilní verze