Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šarapovovou podpořily soupeřky. Bývalý kouč tvrdí: Bála se i aspirinu

9 2016
Od pondělního večera běží kauza tenistky Marii Šarapovové takřka on-line. Ruska se přiznala k dopingu, ačkoliv se hájí, že meldonium užívala už deset let jako lék a pouze si nevšimla, že se látka dostala mezi zakázané. Tato verze se čím dál víc zpochybňuje. Šarapovové kolegyně ocenily formu jejího prohlášení.

„Jako většina lidí jsem byla překvapená a zaskočená,“ řekla světová jednička Serena Williamsová a velká rivalka Rusky na tiskové konferenci v New Yorku a dodala, že se k aféře postavila Šarapovová čelem.

„Byla upřímná a projevila hodně odvahy, když se přiznala, že se nepodívala na seznam zakázaných látek. Řekla, že je připravena nést plnou zodpovědnost, ukázala odvahu a velké srdce. Vždy to ukazovala i na kurtu.“

Maria Šarapovová na tiskové konferenci, kde hovořila o svém pozitivním testu na...
Maria Šarapovová hovoří o svém pozitivním testu na doping.
JE MI TO LÍTO. Maria Šarapovová hovoří o svém pozitivním testu na doping.
Maria Šarapovová informuje novináře: „Hrozí mi trest za doping.“

Slavná Chris Evertová, předchůdkyně a krajanka Williamsové, prohlásila ve vysílání ESPN, že Šarapovové doping je překvapením pro všechny. „Ona byla ta poslední v tenisové světě, od které bychom něco takového čekali,“ řekla osmnáctinásobná vítězka dvouhry na grandslamu. „Ale zase je tu varování pro ostatní - musíte být opatrní, i když jste hvězda.“

Právě ona neopatrnost blonďaté sportovní celebrity z Ruska a jejího bohatého týmu vyvolává nejvíc pochybností. Jak řekla před exhibičním duelem se Serenou Williamsovou dánská hráčka Caroline Wozniacká: „Když bereme nějaký lék, tak jej kontrolujeme klidně i čtyřikrát, protože občas i takové věci jako třeba kapky na kašel nebo třeba nosní sprej mohou být na seznamu nepovolených látek.“

Šarapovová byla údajně pětkrát varována

Meldonium

Lotyšská společnost, která preparát vyrábí, ale tvrdí, že obvyklá délka podávání léku je mnohem kratší a pohybuje se od čtyř do šesti týdnů. „Léčebná kůra se může dvakrát až třikrát za rok zopakovat,“ uvedla firma Grindeks ve vyjádření pro AP. Dodala, že na delší užívání látky musí dohlížet lékař.

Meldonium užívala ruská tenistka Maria Šarapovová již 10 let.

Meldonium užívala Maria Šarapovová deset let, mimo jiné také jako prevenci proti cukrovce.

Když meldonium užívala deset let, proč nezažádala o výjimku potvrzenou lékařem?

A že se k Šarapovové nedoneslo dříve, že její lék se stane zakázaným, když o tom údajně byly informovány v předstihu všechny sportovní svazy v Rusku?

Navíc podle britských médií byla v prosinci loňského roku pětkrát Světovou antidopingovou organizací varována. A zareagovala až tento týden s tím, že přehlédla přílohu v e-mailu.

Jevgenij Kafelnikov, bývalý skvělý hráč a nyní místopředseda Ruské tenisové federace, řekl, že lékař ruské reprezentace o tom nic nevěděl.

„Užívala to deset let jako lék, co to tedy měla za nemoc? Jen nám to, páni lékaři, řekněte,“ napsal Kafelnikov ironicky na Twitteru.

„Jakmile se kterýkoli sportovec vydá touto cestou, přestávám si ho jakkoli vážit.“

Ke kauze vítězky pěti grandslamů se vyjádřili i muži, kteří Šarapovovou pomáhali dostat na vrchol. Nick Bollettieri, jenž proslul tenisovou akademií na Floridě, řekl: „ve všem byla vždy profesionálka, držela se mezi mantinely, ale každý musí akceptovat následky za to, co v životě udělá.“

Zajímavé vyjádření poskytl serveru BBC také Jeff Tarango, podle něhož ruská tenistka se v kariéře dříve chovala k lékům obezřetně. „Bála se vzít i aspirin,“ uvedl její bývalý kouč.

Melodicky znějící název léku teď rezonuje šokovaným tenisovým světem. Šarapovové v uších nepříjemně zní, dokud si nevyslechne trest.

Jaký bude? Jde o to, zda příslušné orgány uvěří kajícné verzi, nebo její omluvu nepřijmou...

Věříte, že ruská tenistka Maria Šarapovová dopovala neúmyslně a zakázanou látku meldonium užívala ze zdravotních důvodů už deset let?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 16. března 2016. Anketa je uzavřena.

Ne, podobně jako ostatní ruští sportovci se pokoušela podvádět a zvýšit si výkon. 3627
Ano, pouze si nepohlídala aktualizovaný seznam zakázaných látek. 2157

Šarapovová oznámila pozitivní dopingový nález v pondělí v Los AngelesAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze