Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Druhá tenisová liga? Ne, na Štvanici se ukáže hvězdný Slovák i duo H+H

Olympijské reprezentantky Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou se představí na štvanickém turnaji Prague Open. | foto: AP

21 2016
Už také pomyslná tenisová planeta se pomalu otáčí směrem k brazilskému Riu, kde se koná olympijský turnaj. Avšak dokonce i medailové naděje mohou spatřit čeští fanoušci na domácí půdě. Na Štvanici o víkendu startuje podnik Prague Open, který zahrnuje mužský challenger a ženský turnaj kategorie ITF.

Mohlo by se zdát, že štvanický antukový turnaj pod hlavičkou místního 1. ČLTK patří do druhé tenisové ligy. Avšak organizátorům se povedlo přilákat zvučná jména.

Na challengeru ATP s dotací 42 500 eur se jako hlavní hvězda představí Martin Kližan, vítěz nedávného turnaje v Hamburku. Prostořeký a emocemi oplývající Slovák se díky svému pátému triumfu posunul ve světovém žebříčku na 28. místo.

„To je obrovsky potěšitelná zpráva,“ řekl Vladislav Šavrda za organizátory ředitel mužské části unikátního dvojturnaje. „Jednali jsme s ním ještě před Hamburkem. Bude to jeden z žebříčkově nejvýše postavených tenistů na turnaji v Česku. Prahu si oblíbil, je to pro něj špičkově vedený podnik.“

Advantage Cars Prague Open by Zenova

pražský dvojturnaj na Štvanici 25. - 31. 7.

Vstup je během celého týdne na mužský i ženský turnaj zdarma. Organizátoři připravili speciální program pro dětské návštěvníky a doufají, že v prázdninovém termínu se jim podaří dostat co největší počet diváků. „Jsem si vědom, že návštěvnost se odvíjí od úspěchů Čechů a Češek, ale když se podaří naplnit malý centrkurt s kapacitou zhruba dvanáct set diváků, budu spokojený,“ prohlásil Vladislav Šavrda. Ostatně hodně lidí dorazilo i minulý rok, kdy Česko sužovala tropická vedra.

Šavrda tvrdí, že příslib účasti mu dali také daviscupoví reprezentanti Jiří Veselý a Adam Pavlásek.

„Jenže manažer s jejich startem na Štvanici nesouhlasil. To je bohužel výsledek nezdravé rivality mezi dvěma kluby. Škoda pro český tenis i pro pražského diváka,“ zalitoval štvanický manažer.

Přesto také na jednom z vltavských ostrovů bude pinkat do míčku muž se zkušenostmi z Davis Cupu - devatenáctiletý talent Zdeněk Kolář měl možnost trénovat při čtvrtfinále proti Francii v Třinci jako pátý člen českého týmu.

Divokou kartu by měli dostat Jan Šátral (208. hráč ATP) či Jan Mertl (306.), v hlavní soutěži figuruje také domácí Marek Michalička (279.) i minulí šampioni jako Rogerio Dutra Silva z Brazílie, argentinský hráč Horacio Zeballos či Kazach Alexandr Nědovjesov.

Největší tahák se však ukrývá v pavouku ženské čtyřhry. Před odletem do Ria budou o domácí titul bojovat Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou, stříbrné z Londýna 2012. Duo H+H dokonce kvůli tomu oželí čtvrteční přesun leteckým speciálem s ostatními sportovci a na olympiádu poletí později po vlastní ose. „Za to bych jim chtěl poděkovat,“ uvedl Šavrda na čtvrteční tiskové konferenci.

Známá domácí jména se představí samozřejmě také v singlu 75tisícovému podniku ITF. Kromě Hlaváčkové s Hradeckou nastoupí třeba Petra Cetkovská a hlavně - roli turnajové dvojky plní Denisa Allertová, loňská finalistka.

„Na turnaj mám skvělé vzpomínky, hlavní je, že turnaj je doma, takže přijdou kamarádi, na tribuně budou čeští fanoušci,“ těší se 23letá Allertová, která si před novináře odskočila z dopoledního tréninku. „Musím zaklepat, že zdraví konečně drží. Snad se mi bude dařit.“

Za jistých okolností by i pro Allertovou mohla být Štvanice přípravou pro Rio, 83. tenistka světa je totiž první olympijskou náhradnicí.Najdete na iDNES.czmobilní verze