Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenisovému sudímu zakázali činnost. I tak se zúčastnil US Open

Tenis, ilustrační fotografie | foto: AP

19 2016
V časech, kdy tenis bojuje s korupčním podezřením, se zrodil příběh, který jeho důvěryhodnosti příliš nepřispívá. Chorvatský rozhodčí Denis Pitner dostal loni v srpnu roční zákaz činnosti za to, že během turnaje posílal jednomu trenérovi informace o hráči, a za to, že se pravidelně připojoval k účtu, z něhož se sázelo na tenisová utkání. Krátce poté se jako čárový rozhodčí zúčastnil jednoho ze čtyř největších turnajů roku, grandslamového US Open.

„Dost mě zaskočilo, že nedostal doživotní zákaz, ale pouze roční distanc, který moc nezafungoval,“ podivila se i česká sudí Lenka Podjuklová, která se s Pitnerem osobně zná.

Jak k tomu mohlo dojít? Americká tenisová asociace (USTA) tvrdí, že nastal omyl a že se Pitner akreditoval ještě předtím, než obdržela zprávu o jeho trestu. Ten zůstával dlouho tajný, až minulý týden o něm a o doživotním zákazu pro dalšího sudího, Kirilla Parfenova z Kazachstánu, informoval deník Guardian.

„Kvůli chybě v našich procesech, kterou nyní vyšetřujeme, nebyla akreditace pana Pitnera zrušena. Proto mohl pracovat jako čárový rozhodčí na US Open 2015,“ uvedl mluvčí USTA Chris Widmaier.

Jenže účastí na US Open působení chorvatského sudího stále neskončilo, letos v lednu třeba rozhodoval na mužském turnaji v Dauhá. Reakce okruhu ATP? Podobná jako v případě USTA: Nastala chyba, vyšetříme ji, aby se už neopakovala.

Zjevně však nejde jen o prázdné fráze. Také Podjuklová, která jako čárová sudí loni poprvé pronikla i na grandslamy, pocítila, že pravidla mezi rozhodčími zpřísnila: „Na podzim jsem musela podepsat papír, že jako rozhodčí při zápasech nesmím mít telefon na dosah ruky.“

A věří i tomu, že - obzvlášť po zveřejnění aktuálního příběhu - nedojde ani k opakování situace, která nastala s Pitnerem. „Lidé, kteří vybírají rozhodčí na turnaje, si budou tento seznam určitě více hlídat,“ řekla Podjuklová.

Podezření z korupce v tenise, spojené především s nekalými sázkami, výrazně zesílilo během letošního Australian Open. Tehdy přišly BBC a web BuzzFeed News se zprávou, podle níž šestnáct tenistů z elitní padesátky žebříčku bylo za posledních deset let podezřelých z ovlivňování zápasů. Mezi nimi údajně i grandslamoví vítězové.

Před týdnem oznámily vládnoucí tenisové orgány zřízení nezávislé revizní komise IRP, vybavené bohatým rozpočtem a silnými pravomocemi pro vyšetřování současných nařčení.

To má trvat minimálně rok. Co o sobě tenis do té doby ještě zjistí?Najdete na iDNES.czmobilní verze