Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čekala jsem velké peklo, řekla Plíšková. Pak v něm i s pomocí koly uspěla

Karolína Plíšková podává proti Simoně Halepové v duelu 1. kola Fed Cupu. | foto: Česká sportovní/ Pavel Lebeda

6 2016
Kluž (Od našeho zpravodaje) - Přes dvě a půl hodiny se Karolína Plíšková rvala s neúnavnou bojovnicí Simonou Halepovou. Drobná Rumunka kmitala po základní čáře, sbírala body z takřka ztracených výměn a naplněná hala Polivalenta bouřlivě slavila každý její úspěch. Přesto Češka odolala a poprvé v kariéře zdolala hráčku z elitní trojky žebříčku: „Do dalších zápasů cenný úspěch,“ uznala.

Zásluhou výhry Plíškové 6:7 (4:7), 6:4, 6:2 se české tenistky ujaly ve složitém zápase 1. kola Fed Cupu s Rumunskem vedení 1:0. „Mohlo to být i ve dvou setech, ale hlavně, že jsem vyhrála,“ řekla 23letá Češka, která proti Halepové uspěla ve čtvrtém vzájemném zápase poprvé.

Co bylo na zápase nejtěžší?
Psychicky to ani tak náročné nebylo, hrály jsme docela vyrovnaný zápas a obě jsme si vedly docela dobře. Nervózní jsme asi byly obě, ale docela rychle nervozita spadla. Poprvé jsem uhrála set, který jsem s ní zatím nikdy neudělala. Pak jsem se cítila líp a do třetího setu jsem šla trošku agresivněji. Jsem ráda, že jsem vyhrála.

Přišlo vám, že Halepové začaly ve třetím setu docházet síly?
Pro nás obě to bylo fakt náročné. Ten povrch je těžký, měly jsme dlouhé výměny. Zasekává se to na něm, bolí mě celé tělo. Nejspíš i pro ni to bylo náročné, i když je na tom fyzicky asi líp než já. Ale fyzička je spojená s psychikou. Třetí set byl nejlehčí z těch tří a ona pak dělala víc chyb, asi i proto, že jsem do toho začala víc chodit.

RADOST. Karolína Plíšková během duelu proti Simoně Halepové v 1. kole Fed Cupu.
Karolína Plíšková bojuje proti Simoně Halepové v duelu 1. kola Fed Cupu.
TĚŽŠÍ CHVÍLE. Karolína Plíšková během duelu proti Simoně Halepové v 1. kole Fed...

Co vám dodalo síly do třetí sady?
Asi druhý set. První nebyl špatný, ale ve druhém jsem hrála líp. Prohrála jsem si blbě servis na 4:4 ze 40-15, ale pak jsem při jejím servisu otočila z 15-40 a potom jsem to v klidu doservírovala. Celý třetí set jsem měla šance skoro v každém gamu a mohlo to být klidně 6:1. Začala jsem hrát víc agresivněji. A možná proto, že jsme už obě nemohly, tak to bylo trošku jiné. Ona pak byla poslední dvě hry trošku nalomená.

Poprvé v kariéře jste porazila hráčku z elitní trojky žebříčku. Může to být pro kariéru další milník?
Doteď se mi to nepodařilo, i když jsem byla docela blízko. Už dřív jsem hrála těsně třeba s Petrou Kvitovou, ale tohle je určitě cenný skalp. Není to sice turnaj, ale nemyslím si, že by tady byla jiná úroveň, je to vyhecovanější.

Kam byste tuto výhru z hlediska důležitosti zařadila?
Bylo to daleko těžší než singl v pražském finále s Pavljučenkovovou za stavu 1:2. To sice bylo v Praze, byly tam jiné tlaky, jiná atmosféra. Teď šla ona do zápasu jako favorit. Určitě je to cenné vítězství. Doteď jsem nad ní nevyhrála, neudělala jsem ani set. A venku před takovým publikem jsem taky ještě nehrála. Jsem ráda, že jsem to zvládla. Kdybych prohrála, byla bych hodně nešťastná, ale myslím, že ten zápas byl dobrý z obou stran.

PODPORA. Nehrající kapitán fedcupového týmu Petr Pála povzbuzuje Karolínu...

Nehrající kapitán fedcupového týmu Petr Pála povzbuzuje Karolínu Plíškovou

PODPORA. Čeští fanoušci v Kluži během duelu Karolína Plíšková vs. Simona...

Čeští fanoušci v Kluži během duelu Karolína Plíšková vs. Simona Halepová

Ceníte si, že se vám povedlo hrát proti Halepové trpělivě?
V tomto ohledu to byl asi nejcennější zápas, co jsem odehrála proti těmto hráčkám. Ona nedá nic zadarmo, servisem jsem si nepomáhala až tolik, jak jsem normálně zvyklá. Es a přímých bodů ze servisu tam nebylo tolik, všechno se muselo vydřít, uhrát, moc lehkých bodů nebylo. Že bych dostala nějaké chyby z returnu nebo že bych zabila hned prvním míčem, to tam bylo párkrát. Ale bylo to spíš vydřené a přes výměny, já takhle normálně nehraju. Ale na tomto povrchu to nejde ustřelit hned prvním míčem. Z tohoto pohledu je to taky cenné vítězství.

Během náročného zápasu jste doplňovala energii i kolou, že?
Ano. Byly tam dlouhé výměny, hrály jsme docela dlouho. Nějaké síly nám to vzalo asi oběma. Měla jsem gel, kolu, rozdělané pití, všechno se dělalo proto, abych nedostala křeče a vydržela to do konce.

Fotogalerie

Stává se vám to jindy, že při zápasech pijete kolu?
Ne, moc to nedělám. Ale cítila jsem, že potřebuju cukr. Ona se asi cítila hůř než já, ale nechtěla jsem mít komplikace, abych cítila křeče. Proto jsem se udržovala napružená, abych to dohrála v klidu. Vím, že kola není ideální, ale je tam cukr a občas si to pár hráčů dá. Nedělám to běžně, ale tohle byl jeden z nejtěžších zápasů, co jsem v kariéře odehrála.

Bouřlivé publikum vás nijak nerozhodilo?
Ani ne. Jak jsem to zažila v Praze, tak to bylo pro soupeřky horší. Počítala jsem s tím. Lidi skandovali, ona je tady pro ně bůh, takže to jsem čekala. Byla jsem připravená na velké peklo, takže mě to nepřekvapilo.

Pokud Češky vyhrají další dva zápasy, už byste znova nastoupit nemusela... Uvítala byste to?
No přála bych si to, ale budu připravená na cokoli. Nemám problémy, že bych byla rozsekaná, podívám se na Petru a dám se dohromady.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze