Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Veselý je poprvé v Davis Cupu jedničkou. US Open mě hodně nakoplo, řekl

NETRADIČNÍ LÍDR. Jiří Veselý bude poprvé v daviscupovém týmu jedničkou. | foto: AP

14 2015
Na žebříčku ATP vyskočil po US Open na 40. místo. A vzhledem k neúčasti Tomáše Berdycha tak bude Jiří Veselý v daviscupovém utkání proti Indii nejvýše postaveným českým tenistou. A tedy: jedničkou výběru pro důležité barážové střetnutí. „Očekávání možná bude větší,“ připustil.

Hned na druhém turnaji roku 2015 v Aucklandu získal titul, pak ale přišla řada bolavých porážek. Celkem čtrnáctkrát prohrál v 1. kole. Už začínal letošní sezonu odepisovat.

Ale pak zažil Jiří Veselý vzpruhu. Na posledním grandslamu sezony uhrál dvě kola, až ve třetím musel kvůli přeleženému krku vzdát zápas s Johnem Isnerem. „Hodně mě to nakoplo,“ říkal 22letý tenista před odletem do Indie.

Krk už je v pořádku?
Už nic přeleženého nemám. Mám trochu chycené hlasivky, prochladl jsem i v Česku, ale už se z toho dostávám, takže všechno je v pořádku. Věřím, že v pátek budu stoprocentní.

Trénink už jste stihl?
Začal jsem lehce trénovat až v pátek. Týden jsem byl víceméně mimo provoz, prochladl jsem z klimatizací. Je to věc, která se špatně léčí, musí to odeznít samo. Teď mám kolem sebe spoustu fyzioterapeutů a doktorů, takže věřím, že do pátku to bude stoprocentní a připravím se.

Bál jste se, že by zdravotní problémy mohly ovlivnit daviscupovou účast?
Určitě bych radši odlétal s tím, že bych byl v plném tréninku a zcela připravený. Ale myslím si, že ještě pořád je několik dnů čas na to, abych se dostal zpátky do formy. V USA jsem předvedl na posledním turnaji dobré výkony, takže se budu snažit udržet si tohle nastavení až do Davis Cupu a věřím, že tam předvedeme dobrý výkon.

Jaké je být poprvé v roli jedničky?
Pro mě se nic moc nemění, je to jen papírová záležitost. Důležité bude, abychom získali tři body. Jestli to budu já, Lukáš, Adam nebo Radek, to záleží na tom, jak se budeme cítit. Ale věřím, že máme dost silný tým na to, abychom to zvládli.

Cítíte větší zodpovědnost?
Člověk chce uhrát bod stejně, ať je jednička, dvojka nebo trojka. To očekávání je možná větší, ale to jsou takové vnější věci. Důležité je soustředit se na vlastní hru a na to, abychom získali tři body. Věřím, že se to povede.

Jak vás povzbudilo US Open?
Nakoplo mě hodně. Předtím to bylo takové nijaké, ale grandslam je grandslam a tam se dvě kola počítají. Porazil jsem nepříjemného Karloviče. S Isnerem to možná bylo taky hratelné, už se nedozvíme, jak by to dopadlo, kdybych byl v pořádku. Ale cítím se teď dobře a myslím si, že to bylo důležité mentální nastartování před závěrem sezony, kdy už je spousta hráčů takových trochu vyčichlých. Toho bych možná mohl využít a ještě se pokusit uhrát nějaké pěkné výsledky.

Jak máte rád indickou kuchyni?
Zatím s ní moc nejsem přítel, ale myslím, že ta kuchyně nebude úplně hrozná, že si budeme moci vybrat i nějakou svoji, kterou třeba máme rádi.

Máte zkušenosti s indickým prostředím?
Hrál jsem poslední dva roky turnaj v Čennaí, takže vím, jak to přibližně v Indii vypadá. Je tam samozřejmě strašně moc lidí, je to druhý nejlidnatější stát. Předpokládám, že přijde domácí tým podpořit spousta Indů. Ale myslím, že oni byli vždycky féroví, nedělali věci, které se nedělají. Věřím, že to bude v naprostém pořádku.

Souhlasíte, že jste i bez Berdycha favorité?
Myslím, že jo. Máme dost zkušený tým, i žebříčkové postavení máme daleko lepší. Pravda, v Davis Cupu se tyhle rozdíly smazávají, ale když budeme hrát svoji hru a soustředit se, tak máme velké šance, aby se ten úspěch povedl.Najdete na iDNES.czmobilní verze