Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lendl: Trénovat českého tenistu? Nikdy neodmítnu nabídku bez přemýšlení

Ivan Lendl | foto: Vladimír Vokál, iDNES.cz

18 2016
Britská média čile řeší, jestli se nevrátí k Andymu Murraymu, kterého dotáhl ke dvěma grandslamovým titulům. V Česku se spekuluje, zda by se přece jen neujal Tomáše Berdycha, který podobně jako Murray nyní kouče nemá. Ale Ivan Lendl, majitel osmi grandslamových titulů, se jen usmívá: „Spekulace jsou většinou zbytečné.“

Šestapadesátiletý Lendl je nyní v USA, kde dohlíží na vývoj tenisových talentů v americké tenisové asociaci USTA. Zotavil se po operaci obou kyčlí a znovu nadšeně sportuje. A fandí na dálku českým hokejistům na světovém šampionátu v Moskvě.

Za dva týdny se chystá do Prostějova, kde bude ambasadorem mužského challengeru UniCredit Czech Open. „A moc se na to těším,“ řekl.

Jak se zrodilo toto vaše angažmá?
Nabídl mi to Mirek Černošek (majitel pořádající agentury TK Plus), vždycky se strašně rychle domluvíme. Nebylo třeba nad ničím přemýšlet, do Prostějova se vždycky rád podívám, je tam hezky, mám tam moc přátel a turnaj se mi tam líbí.

Co vás čeká v roli ambasadora?
Už mi to vysvětlovali. Všechno bude v klidu, moc se na to těším. Je to velice příjemná doba, těch několik dní, co v Prostějově strávím. Mám tam několik starších i mladších přátel.

Kdo myslíte, že vyhraje?
Fandím všem českým klukům. Složení startovního pole bude záležet taky na tom, jak se komu bude dařit v Paříži. Bylo by fajn, kdyby kluci jako Veselý, Štěpánek, Pavlásek hráli v Prostějově, ale na druhou stranu bych byl radši, kdyby zůstali v Paříži a hráli tam dál singla. Prostějov má krásné zázemí a krásný turnaj, ale Paříž je grandslam.

Murray: Chtěl bych zase dělat s Ivanem

Andy Murray oznámil minulý týden konec spolupráce s Amelií Mauresmovou - a nyní hledá nového kouče. Není proto divu, že se spekuluje o obnovení jeho spojení s Lendlem, což on sám nevyloučil. „Rád bych s ním zase dělal, ale tehdy byl pro nás problémem čas. Muselo by to dávat pro nás pro oba smysl,“ citoval druhého hráče světa Daily Mail. „Jsem ochoten udělat kompromisy ohledně toho, kde bychom trénovali. A i dalších věcí.“

Kromě role ambasadora se však spekuluje i o jiném vašem potenciálním angažmá, a sice návratu do role trenéra některého z elitních tenistů. Dostal jste už nějakou nabídku?
Ne, zatím se mnou nikdo nic nekonzultoval.

A kdyby přišla?
Nikdy žádnou nabídku neodmítnu bez rozmýšlení, ale nerad spekuluju. Spekulace jsou většinou zbytečné.

Dobře. Vezete si do Česka sportovní náčiní, golfové hole a tenisovou raketu?
Hole si beru, máme v pátek golfový turnaj. Tak to bude fajn jako vždycky, zahrát si s klukama a projít se po Slavkově. Tenis teď nemám v plánu si zahrát, ale kdyby se mi chtělo, nebo mě někdo ukecal, tak si nějakou raketu půjčím.

Jak pojmete turnaj?
Jdu si to užít jako společenskou událost. Ale jako každý sportovec chci vždycky hrát co nejlépe.

Jaká je forma?
Zatím jsou špatné podmínky, bylo chladno, tráva ještě pořádně neroste, balon špatně sedí, není to nejlepší, ale začíná to létat lépe. Měl jsem v říjnu druhou operaci kyčle, jsem opravdu spokojený, jak to dopadlo. Začínám mít opět sílu ve švihu.

Proslýchá se, že jste už pět týdnů po operaci kyčlí držel raketu. Je to tak?
Posiloval jsem před zákrokem, aby po operaci byly svaly silné a mohly se opravdu zapojit. Ale musel jsem vytrpět osm týdnů, protože to je doba, jak dlouho kost zarůstá bez nějakého náporu. Nevýhoda toho, že jsem se cítil tak dobře po dvou až třech týdnech byla, že jsem se dalších pět až šest týdnů musel opravdu držet a nemohl jsem toho moc dělat. Bylo to těžké, ale vydržel jsem to.

Teď už můžete sportovat bez omezení?
Jsem schopen jezdit na kole, na kolečkových bruslích, hraju tenis, golf, plavu, všechno bez problémů, jako by se nic nestalo. Naopak se cítím mnohem lépe, protože po jakémkoliv úsilí ho můžu druhý den opakovat, což se předtím nedalo, musel jsem odpočívat.

Jste nadšený hokejový fanoušek. Sledujete výkony Čechů na mistrovství světa?
Sleduju. Viděl jsem, že vyhráli 5:4 se Švýcarskem. Jsem rád, že vyhráli skupinu a strašně jim přeju, aby udělali medaili, nejlépe tu zlatou.

Líbí se vám, jak je tým složený?
Držím jim moc palce, už i kvůli Vláďovi Vůjtkovi, je z Ostravy stejně jako já. Z dálky se to špatně posuzuje, ale z toho, co sem tam zachytím, tak mi přijdou opravdu jako tým, že všichni hrají za všechny. A opravdu jim fandím.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze