Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


České tenisty v Indii ohlídá bodyguard. Vstup na baráž bude zdarma

ZDE SE BUDE HRÁT. Centrální dvorec v tenisovém komplexu Rádže Kumára Khánny bude hostit barážové utkání mezi Českem a Indií v Davis Cupu. | foto: Vladimír Šafařík, Česká sportovní

28 2015
Už za tři týdny čeká české tenisty důležitý zápas v Davis Cupu. Po neúspěchu v 1. kole proti Austrálii musí na cestu do daleké Indie, kde budou hájit příslušnost ke Světové skupině. Vlastního kuchaře nakonec na cestu nevezmou, zato berou muže z ochranky, aby jim zajistil v druhé nejlidnatější zemi světa klid.

Před několika dny se z inspekční cesty z Dillí, místa konání akce, vrátil Vladimír Šafařík, ředitel agentury Česká sportovní, která organizuje české daviscupové zápasy.

„A první dojmy byly veskrze pozitivní,“ řekl. „Centrální dvorec je velmi krásný. Dobré je, že se hraje v Dillí a není to nikde v exotických destinacích. Je to v hlavním městě, kde sídlí česká ambasáda, která je v tuto chvíli naším prostředníkem mezi vším. Díky nim a novému panu velvyslanci se o nás starají jako o vlastní. Zařizují nám podmínky, jaké potřebujeme.“

Co to znamená? Česká výprava nakonec odmítla oficiální hotel Hyatt Regency a dala na radu týmového lídra Tomáše Berdycha, který hrál loni v Dillí asijskou ligu. Ten doporučil hotel, v němž bydlí i světoví státníci při návštěvách Indie - a jeho volbu podpořila i ambasáda.

„Je to velice špičkový hotel se stravováním na úrovni. I jejich indická kuchyně je s akcentem na určité evropské prvky. Bude to hotel, který splňuje veškerý komfort,“ přiblížil Šafařík.

Češi nejprve zvažovali, že do Indie vyrazí i s vlastním kuchařem, stejně jako to udělali v roce 2013 při čtvrtfinále v kazašské Astaně. „Nebude to třeba. Hotel veškeré gastronomické nároky splňuje,“ tvrdí Šafařík.

Tradiční realizační tým však doplní jiný člen. „Bereme člověka, který se stará o bezpečnost týmu. Ne že by tam bylo nebezpečno, ale je tam spousta lidí. A zejména zájem o Tomáše bude tak velký, že se budeme muset snažit nějakým způsobem držet určitou privátnost.“

Obavy z indické dopravy

Tato slova pronáší Šafařík s vědomím, že utkání bude v Indii věnována mimořádná pozornost. Jistě, tenis není v zemi sportem číslo jedna, tamní národ má radši kriket či pozemní hokej. Ale i tenis nabývá na popularitě. A Indové mocně touží po návratu do Světové skupiny, v níž byli naposledy v roce 2011.

Na úspěchu akce si dají pořadatelé mimořádně záležet. Utkání se totiž odehraje jen pár dnů před volbou nového šéfa Mezinárodní tenisové federace. A jedním z kandidátů je také Ind Anil Khanna, předseda Asijské tenisové federace.

„I on bude chtít, aby všechno klaplo a bylo to hodnoceno velice pozitivně. Hned po utkání se bude stěhovat do Chile, kde se bude konat volba,“ přiblížil Šafařík.

Co je však pozoruhodné - i s ohledem na evidentní zájem o utkání - je skutečnost, že lístky na barážové utkání budou zdarma. Kapacita centrálního kurtu v tenisovém komplexu Rádže Kumára Khánny přitom není nijak velká, vejde se na něj čtyři až pět tisíc lidí.

„Každý, kdo přijde, tak má možnost se tam dostat. Pořadatelé musí kontrolovat počet lidí, takže budou vydávat volné vstupenky, aby věděli, kolik diváků tam vlastně je,“ popsal Šafařík, který počítá s rezervací zhruba stovky lístků pro české fanoušky. Jen v Dillí přitom žije přes 14 milionů lidí... „Indové musí vědět, co dělají.“

Momentálně je v zemi monzunové období, hodně prší, teploty sahají k 35 stupňům. Koncem září, kdy se utkání odehraje, už by však podmínky měly být lepší - menší horko i méně dešťů.

Jedna věc přesto dělá Šafaříkovi starosti - doprava. „Provoz je v Dillí monstrózní. Z hotelu to máme na kurty asi tři kilometry, ale dá se to jet 10 minut i 40-45 minut,“ popsal. „Provoz je zcela nekontrolovatelný a může se stát cokoliv.“

Možné je vše? Pro dopravu to platí jistě. Češi ale věří, že sportovní překvapení na úkor jejich favorizovaného v týmu v tomto případě nepřijde.Najdete na iDNES.czmobilní verze