Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Česko? To je vzor pro ostatní, tvrdí nový šéf světového tenisu

Vlevo šéf Mezinárodní tenisové federace (ITF) David Haggerty. | foto: ČTK

17 2015
Tenis dřív sám hrával, ale upřímně uznává: „Mezi hvězdy jsem nepatřil. Snad jsem jako manažer trochu lepší!“ Jeho úspěchy o tom svědčí. David Haggerty, 58letý muž s knírem, se v září stal novým prezidentem Mezinárodní tenisové federace (ITF). A v konzervativním sportu slibuje změny. Jako jeden z hlavních cílů si vytyčil změny v poněkud zkostnatělých týmových kláních Davis Cupu a Fed Cupu. „Pokud se shodneme na nápadech, může dojít ke změnám nejdříve v roce 2017,“ řekl.

Jaké úkoly jsou pro vás nejdůležitější?
Prvním bylo najít si bydlení v Londýně, což jsem už zvládnul. Teď se můžu soustředit na další. Davis Cup a Fed Cup jsou pro nás jako ITF ohromně důležitý majetek.I tady v Praze můžete vidět, jak dobré akce to jsou. Vy Češi děláte skvělou práci, co se podpory těchto týmových soutěží týče, ať už jde o Fed Cup i Davis Cup. V tom musíme pokračovat všichni. Rádi bychom zvýšili prestiž i zisky z těchto akcí pro ITF, abychom mohli peníze rozdělovat dál po celém světě a ještě víc financovat rozvoj tenisu.

Zvažujete změny ve formátu Fed Cupu a Davis Cupu?
Rozhodně o nich přemýšlím. Ale aby k tomu došlo, musí se stát ještě spousta věcí. Současný formát je dobrý a musíme zvážit všechny okolnosti, abychom ho skutečně udělali ještě lepším a nesebrali nic z atmosféry těchto skvělých soutěží – jako například domácí zápasy. Přijel jsem do Prahy na finále a říkám si: Chlapče, tohle ti přijde hodně dobré. Takže o změnách uvažujeme, ale musíme být opatrní.

Jaké kroky lze tedy učinit?
Chci dělat věci, na kterých se shodneme všichni. Teď po finále budeme mít v Praze první schůzku nového vedení ITF. Mám své nápady, ale je ještě předčasné o nich hovořit. Určitě jste slyšeli o možnosti finále na neutrální půdě nebo hraní systémem Final Four. Musím vše dobře zvážit a až pak budeme dělat změny.

V jakém horizontu by mohly změny proběhnout?
Pokud se všichni shodneme, že teď máme dobrý nápad, který jsme schopní prosadit, může dojít ke změnám nejdřív v roce 2017. Ale to je podle mě velmi nereálné. Bude to trvat ještě pár let.

Jaké jsou výhody formátu Final Four, o němž jste mluvil?
Nejsem si jistý, že nějaké jsou. Jedna z nejlepších věcí, kterou i tady vidím, jsou domácí diváci, jejich vášeň a ohromná podpora. Kdybychom měli Final Four, tak jak zajistíme, abychom o toto nepřišli? Na druhou stranu bychom mohli lépe propagovat tenis po celém světě. Fed Cup i Davis Cup jsou výjimečné soutěže, grandslamy jsou teď ale ještě o dost výš. Měli bychom se pokusit jim Fed Cup a Davis Cup co nejvíc přiblížit.

Zvažujete je hrát jen jednou za dva roky?
Mluvil jsem s mnoha hráči a mám od nich asi 200 doporučení, co bychom mohli změnit. Koncept podobný golfovému Ryder Cupu, který se hraje každé dva roky, je mezi nimi. Ale myslím, že jednou z výhod našich soutěží je to, že se hrají každoročně. Mým cílem je spíš přimět každého hráče a hráčku, aby byli ochotní hrát Davis Cup a Fed Cup každý rok, stejně jako nastupují na grandslamech.

Jak na to? Zvýšit jim odměny za start?
Ano. Pokud vybereme víc peněz a použijeme je jako motivaci pro hráče, budou chtít hrát každý rok. Taky můžeme rozdělit víc prostředků jednotlivým federacím, které pak vychovají další hráče. Každý se nemusí stát profesionálem. Ale rádi ovlivníme děti a jejich životy. Já se při hraní tenisu naučil tolik věcí!

Co už jste stihl zažít v Praze?
Byl jsem tu před dvěma lety se svou dcerou, která tady byla na studijním pobytu. Poslala mi seznam úkolů: Taťko, pamatuješ si tu restauraci a tu pivnici, kde jsme ochutnávali pivo? Tohle musíš ukázat svým přátelům a tam musíš taky zajít.

Povedlo se?
V sobotu nás český svaz pozval na večeři s báječným programem. Cítíme se tu tak vítaní. Lidi jsou skvělí, diváci fandí s takovým nadšením. Máte krásnou zemi a výborné tenisty.

Jaký vlastně máte vztah s českým tenisem?
Znám předsedu svazu Ivo Kaderku. Dřív jsem pracoval pro Head nebo Prince, potkával jsem spoustu lidí z branže. Znám dobře Tomáše Berdycha, loni jsme večeřeli v jedné restauraci v Pekingu.

Považujete za zázrak, co tak malá země v tenise dokázala?
To bych neřekl. Spíš bych Česko představoval jako vzor, ze kterého se kdekdo může učit. Dáváte naději a inspiraci řadě zemí, které si stěžují, že nemají peníze, že jsou příliš malé. V USA máme hodně dobrých hráčů, ale mnohem víc obyvatel. Můžete být hrdí na to, co jste dokázali.Najdete na iDNES.czmobilní verze