Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Trumf Berdychova soka? Přísný kondiční kouč, který cepoval i Kvitovou

THIEMOVI MUŽI. Trenér Günter Bresnik (vlevo) a kondiční kouč Alex Stober mají velkou zásluhu na vzestupu Dominika Thiema. | foto: Profimedia.cz

10 2017
Za vzestupem tenisty Dominika Thiema, pondělního soka Tomáše Berdycha, stojí dvě uznávané veličiny. Trenér Günter Bresnik, bývalý kouč Borise Beckera, který ho vede odmala - a také kondiční specialista Alex Stober. Přísný muž s hvězdnými referencemi: Pete Sampras, Li Na či Petra Kvitová.

Nyní je jeho hlavním klientem Thiem, sympatický Rakušan, který se i díky drilu šedovlasého muže propracoval na osmé místo žebříčku. „Jsem moc spokojený s tím, jak jsme pokročili,“ pochvaluje si 54letý Stober.

Pracovat spolu začali v prosinci 2015. „Tehdy se našlo ještě hodně věcí, na kterých bylo potřeba pracovat,“ vzpomíná. Svalové dysbalance, dynamika, ohebnost, síla, stabilita... „Býval hráčem, který se soustředil hlavně na tenis. Ale kondice je stejně důležitá.“

Uměřený Němec Stober je vyhlášený svou přísností. Třeba při otázce, jaké z moderních trendů využívá, odvětí: „Žádné tajné triky v kondiční přípravě nejsou. Jde o intenzitu, hodiny tréninku a disciplínu.“

Thiem jeho mantru přijal - a výsledky jsou znát. Ze slibného tenisty se stal za uplynulých 19 měsíců také velmi slušný atlet, který těží ze své rychlosti.

V LETU. Dominic Thiem returnuje v zápase s Vaskem Pospisilem.

V LETU. Dominic Thiem returnuje v zápase s Vaskem Pospisilem.

„Na tom se snažíme pracovat, aby byl co nejrychlejší. Je to důležité, může rychle přecházet k síti, pohybovat se na základní čáře zleva doprava. Mužský tenis je hodně rychlý, takže potřebujete rychlé reakce,“ tvrdí Stober.

Ta Stoberova zjevně nese úspěchy, však jeho služby využívaly hvězdy jako Pete Sampras, Andre Agassi či Li Na, kterou dovedl k triumfu na Australian Open. S Petrou Kvitovou spolupracoval jen půl roku, během něhož si Češka vzala odpočinkovou pauzu; tohle spojenectví se nevydařilo.

Thiem už byl během spolupráce se Stoberem na žebříčku i sedmý, míří však ještě výš. Úspěch v pondělním osmifinále s Tomášem Berdychem ho může vrcholu žebříčku a velkým trofejím zase přiblížit.

A Stoberovi znovu vylepšit jeho už tak nablýskaný životopis.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze