Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ten, který nahradí Armstronga?

22 2006
Macon - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) -Floyd Landis se směje. Co bude dál? "To by nebyla žádná sranda, kdybych vám to řekl." Až po chvíli dodá: "Jo, rád bych tenhle závod vyhrál." Myslí Tour de France. Dvě etapy ho dělí od životního triumfu. Ve středu byl málem na dně. "Necítil jsem se dobře, ale věřte mi, jel jsem, co to šlo," vrtí hlavou.

Ztratil deset minut na čelo. Ve čtvrtek pak předvedl jednu z nejúžasnějších sólo jízd cyklistické historie.

"Věděl jsem, že když ujedu, za mnou se to rozsype a nebudou schopni mě dohonit." Což se stalo. Pozdě v noci si pak dal ještě pivo. "Jedno, ještě neslavím," dodal.

Dnes - pokud zvládne časovku, kterou umí - bude moci slavit. Ale pozor: při prologu těsně před startem píchnul a vyrazil o 7 vteřin později. Při první časovce mu praskla řidítka a při výměně kola ztratil nejmíň půl minuty. Co se mu přihodí do třetice?

"Má potenciál, aby nahradil Armstronga," řekl o něm pětinásobný král Bernard Hinault už měsíc před startem. "Jezdí chytře, dělá, co má. Dře a je tvrdohlavý," prohlásil sám Lance Armstrong.

Teď to vypadá, že po sedmi výhrách texaského "Bosse" zavlají znovu nejvýš "hvězdy a pruhy". Přitom první Američan vyrazil na Tour až v roce 1981, Eric Boyer tu byl 12. O pár let později stanul na startu i pětinásobný olympijský šampion v rychlobruslení Eric Heiden.

A dnes? Landis sahá po vítězství, je tu komplexní Leipheimer, časovkář Zabriskie, žlutý dres držel i Hincapie. K nim připočtěte Hamiltona, který se po dvouletém trestu chystá na mistrovství světa. V záloze čeká mladý Danielson.

Floyd Landis

Tým: Phonak. Žije v Kalifornii, přes léto také ve Španělsku.
Narozen: 14. října 1975 v Lancasteru.
Výhry: Tour de Georgia, Tour of California, Paříž-Nice (2006) a Tour of Algarve (2004).
Tour de France: 2002 - 61., 2003 - 77., 2004 - 23., 2005 - 9.
Trpí nedokrvováním kostí, po pádu má rozpadlý kyčelní kloub.
Manželka Amber Basile

Ale teď přichází chvíle nespoutaného rebela Landise. Ryšavý chlapík vyrostl v přísné mennonitské komunitě (pacifistická církev křesťanských anabaptistů, pozn. red.) na pensylvánském venkově. Silný vztah k rodině a tradicím mu pomohl vyplnit jeho sen. Když ho otec donutil vzít práci v supermarketu, na kole trénoval v noci.

Zkoušel i horské kolo. A v roce 1999 se ukázal 3. místem na tradičním Tour de l’Avenir. "Neměl jsem peníze, bylo mi třiadvacet a bylo to krásné," vzpomíná.

V roce 2002 dostal kontrakt v US Postal a to ho posunulo do vyšší cyklistické společnosti. Ve stáji byl tři roky. Déle nevydržel Armstrongovo panování. "Nejde s ním kamarádit. Tým má jako firmu, která pro něj pracuje," říkal. Po čase se usmířili.

Našel se ve Phonaku. Tým obviňovaný z dopingové podpory mu dal volnost. Nejdřív pracoval pro Hamiltona, po jeho potrestání za manipulace s krví se stal kapitánem. "Důvěra týmu pro mě byla důležitá," říká. "Věříme Floydovi, že pro nás může vyhrát," dodává šéf týmu John Lelangue.

Když Armstrong odešel, Landis byl první, kdo řekl: "Nebudu příštím Lancem. Nikdo ho nemůže nahradit. Chci být sám sebou a vyhrát pár závodů."Nejčtenější

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.czmobilní verze