Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Televize řekla ne a nejlepší český profesionál Nový musí improvizovat

Nová Amerika Trophy 2009 - Marek Nový, 2. kolo. | foto: Martin Kabát

5 2010
Nečekanou změnu v přípravě musel udělat Marek Nový, vítěz Národního Order of Merit 2009. Původně se měl zúčastnit dlouhodobé přípravy ve Španělsku pod vedením kouče české amatérské reprezentace Keitha Williamse a dalších trenérů. Dva dny před Silvestrem jej však zastihla zpráva, že kemp se ruší. "Je to komplikace, propadly mi letenky," uvedl v rozhovoru pro golf.idnes.cz.

Přípravu dvanácti hráčů a hráček z celého světa měla po celou dobu natáčet televize. "Jenže anglická produkce to odsunula na neurčito," osvětluje jediný český golfista, jenž se měl projektu zúčastnit.

Na konci roku jste se rozhodoval, jestli do projektu vstoupíte. Připomeňte, čím byl lákavý?

Tři měsíce v kuse bych byl v teple v zahraničí. Sice bez turnajů, zato s trenérem Williamsem. Měl být k dispozici fitness trenér, psycholog. Zajímavé by to bylo i pro sponzory.

Máte už náhradní variantu přípravy?

Teď odlétám aspoň na týden soukromě do Španělska. Chtěl bych hrát turnaje Zimní série EPD Tour.

Do těch jste se ale původně nepřihlásil. Půjde to ještě?

Řeší se to. Letos se hrají nejenom v Turecku, ale později ještě v Maroku, tam bych to měl určitě stihnout. Chci je kombinovat s přípravou v zahraničí, pak odletím trénovat do Ameriky, jak jsem měl naplánováno, ještě než přišla ta španělská nabídka.

zimní série epd tour

Belek, Turecko
26. - 28. 1.                      Sueno Dunes Classic
30. 1. - 1. 2.                    Sueno Pines Classic
4. - 6. 2.                          Montgomerie Classic
9. - 11. 2.                        Lykia Links Classic

Marrákeš, Maroko
23. - 25. 2.                      Samanah Classic
28. 2. - 2. 3.                    Al Maaden Classic
4. - 6. 3.                          Amelkis Classic

Hlavní sezona začne v polovině května. Okopírujete v ní loňský model?

Budu hrát hlavně v zahraničí a jen když budu mít volno, odehraju i některé české turnaje. Česká túra je dobrá, prvních patnáct hráčů je na dobré úrovni, ale není to cesta někam, je to jen o tom, zahrát si turnaj.

Loni jste si v součtu všech turnajů na dotacích vydělal něco přes 472 tisíc korun, v zahraničí něco přes polovinu. Je EPD Tour dostatečně lukrativní?

Je tam startovné 250 až 300 eur, naopak prize money zase není tak vysoké. Spousta turnajů je bez hlavního sponzora, tím je sám klub, protože dává k dispozici hřiště. Ale hraje se většinou v Německu, takže odpadnou letenky jako třeba v Alps Tour, tam už je to všechno skoro na letadlo. Francie, Švýcarsko, tam jsou navíc dražší hotely. I když startovné je nižší, pro mě je lepší jet 600 kilometrů autem než tisíc letět a tam si muset auto půjčit. Náklady pak naskakují.

Hazlov, Bohemia Franzensbad Classic, Marek Nový.

Kolik peněz potřebujete na sezonu?

Kdyby to bylo ideální a odehrál bych všechno, co chci, měl k dispozici trenéry, které chci, bylo by to určitě přes milion korun. Spořivou verzi jako minulý rok bych odhadoval na 500 až 700 tisíc.

Ve finančním žebříčku EPD Tour 2009 jste skončil šestnáctý. Budete chtít dostat se výš?

Už jsem tam mohl být. Chtělo to nějaký turnaj vyhrát, protože to je pak zisk dvojnásobný. Byl jsem dvakrát druhý, umisťoval jsem se dobře, ale nevyhrával jsem. Jelikož jsem hrál domácí kvalifikaci na Čeladnou, tři turnaje EPD jsem vynechal a nehrál jsem ani tři ze Zimní série. Šest ze sedmnácti, to je obrovská ztráta. Ti, co postoupili, měli průměr asi tisíc eur na turnaj, já měl asi 900.

v hazlově EPD Tour nebude

V kalendáři EPD Tour 2010 není žádný český turnaj. Po liberecké Ypsilonce, kde se nehrálo už loni, se z něj vytratil i západočeský Hazlov. Manažer Golf Resortu Františkovy Lázně Milan Richter vysvětlil: "První ročník byl jakž takž, druhý už skončil velkou finanční ztrátou. Když nejsou sponzoři, ekonomicky je pořádání takového turnaje neudržitelné. Letos u nás EPD Tour určitě nebude. Jestli uspořádáme třeba nějaký domácí turnaj, o tom budeme jednat v březnu."

Turnaj European Tour se letos v Čeladné bude hrát znovu. Nemůže se stát, že bez kvalifikace se tam nedostanete?

Čeladná je velká šance a super věc pro sponzory, nechtěl bych o ni přijít. Myslím, že jako vítěz Národního Order of Merit bych měl dostat kartu. Petr Skopový ji loni dostal, i když nebyl na postupovém místě. Nějaká cesta, jak tam hrát, by se měla najít.Najdete na iDNES.czmobilní verze