Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Teenagera Krále přiblížila k formuli 1 stáj z Mostu

Josef Král | foto: www.josefkral.cz

21 2010
Stáj z Mostu, o níž laici možná ještě ani neslyšeli, vstoupila mezi světovou motoristickou smetánku. Čím? Tím, že dostala talentovaného jezdce Josefa Krále do prestižní formulové série GP2 označované za přípravku na F1. Bohemia Racing Team. Okruhová stáj s mosteckou adresou.

"Máme aktivity po celé republice. Že jsme v Mostě, to je spojené se závodním okruhem a zázemím, které tam máme," uvedl manažer týmu Petr Najman. Zároveň ale přiznal: "Z vedení a členů naší stáje rodilých Mostečáků moc nebude. Kancelář máme i v Praze."

Když však Najman dává manažerům velkých stájí svou vizitku, jako sídlo má napsanýMost. "Spousta lidí zmotorismu to hned spojí s okruhem." BRT jezdí domácí okruhový šampionát, v němž soupeří s Charouzovým týmem, a účastní se také vybraných podniků v cizině.

Její vozový park tvoří dvě stříbrné Audi A4 DTM R12. Kromě Krále za stáj závodí ještě Milan Maděrič, Tomáš Kostka, Michal Matějovský a Švéd Thed Björk. Králův úspěch, jímž podpis kontraktu s britskou stájí Super Nova bezesporu je, si nechce BRT přivlastnit.

"Ano, je za tím spousta úsilí i finančních prostředků, ale to hlavní jsou Josefovy výsledky," zdůraznil manažer Najman. Na podzim Král v monopostu formule GP2 výborně zvládl testy ve španělském Jerezu.

"Spousta týmů a manažerů své jezdce na tohle cíleně připravuje, absolvují tajné testy, učí se okruh, tráví čas na simulátoru. Josef nic z toho neměl, byl opravdový nováček, který s autem neměl zkušenost. V kontextu toho se jeho časy posuzovaly," líčí Najman.

Definitivně mladík z Hradce Králové přesvědčil v ostrých závodech asijské série v Abú Zabí, kde byl senzačně pátý a třetí. Následovaly ještě oficiální testy ve Francii.

Součástí Králova smluvního vztahu s týmem Super Nova je i mostecký BRT. Kolik musel do stáje přinést peněz, to Najman neprozradil. "Nejsou to veřejné informace."

Krále čeká rok snů v šampionátu, který je považován po F1 za druhý nejkvalitnější na světě. Nejdříve dokončí asijskou GP2, 9. května pak v Barceloně začne hlavní seriál.

"Dvanáct z 15 závodů se jede současně s F1. Budou tam tedy všichni manažeři, šéfové týmů, majitelé, inženýři. Pokud se chcete do F1 dostat, jsou důležité nejen výsledky, ale i jakýsi PR v paddocku. Díky startu v GP2 ho tam můžeme budovat," plánuje Najman, který s Králem absolvuje všechny závody.

Nadějný teenager se možná ukáže letos i v Mostě při domácím šampionátu. "Teoreticky to možné je, ale záleží na termínech."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze