Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Teď vyhraju Tour. A pak budu dělat domestika bráchovi, říká Andy Schleck

LÍDR. Andy Schleck ve žlutém trikotu po 9. etapě Tour de France. | foto: AP

14 2010
Saint-Jean (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Schleck kontra Contador. Saxo Bank kontra Astana. Ale taky Sever proti Jihu. Úterní klání dvou hvězd Tour bylo zároveň bitvou zemí. Chcete příklad?

Stoupání na Col de la Madeleine. Oba dojíždějí Španěla Gutierreze, odpadlíka ze skupiny uprchlíků, který závodí za konkurenční stáj Caisse d´Epargne. Přesto okamžitě podává krajanu Contadorovi vlastní lahev s pitím.

Záhy se před nimi zjeví další odpadlík, Němec Voigt ze Saxo Banku. Pro změnu má navrch Schleck, jenž po závodě děkuje: "Jens mi hodně pomohl."

Třikrát, čtyřikrát, pětkrát se snaží Schleck, hubený pětadvacetiletý mladík s andělskou tváří, Contadorovi ujet. Španěl vždy odolá. "Věděl jsem, že když se pokusím nastoupit ještě pošesté, odrovnám tím sám sebe," přiznává po závodě.

Ale co se nestane. Tři kilometry před vrcholem Madeleine přijíždí Contador vedle Schlecka a navrhne mu: "Když už víckrát nezaútočíš, pojedu s tebou."

"Dobře, ale ty mi neujedeš ve sjezdu a na posledních 10 kilometrech," odvětí Schleck.

Alberto Contador (vlevo) a Andy Schleck v 9. etapě Tour de France.

NEROZLUČNÍ. Alberto Contador (vlevo) a Andy Schleck v královské alpské etapě.

Uzavřeli dohodu. Dnes ještě spolu. Proti ostatním.

Povedlo se. Lucembursko je znovu v cyklistické extázi. Červený lev na modrobílém poli, někdejší erb českého krále Jana Lucemburského, se třepetá na stovkách vlajek podél trati.

Země s půlmilionem obyvatel, jejíž nejvyšší vrchol Kneiff měří 560 metrů a jejíž fotbalisté měli v kvalifikaci mistrovství světa skóre 4:25, opět píše dějiny Tour.

Tři Lucemburčané už jsou zapsáni na desce cti jejích vítězů: Faber za rok 1909, Frantz za léta 1927 a 1928, Gaul za triumf roku 1958.

Tři Lucemburčané také v posledních třech letech nosili na Tour žlutý trikot lídra: Kim Kirchen a Fränk Schleck předloni, mladší Schleck nyní. "Jenže já jsem asi jediný, kdo má šanci dovézt ho opravdu až do Paříže," usoudil Andy.

Frank Schleck  po kolizi ve 3. etapě Tour de France

KONEC TOUR. Fränk Schleck po kolizi ve 3. etapě.

BRÁCHO, PRO TEBE. Andy Schleck vyhrál 8. etapu, i pro svého bratra Fränka, který musel po pádu odstoupit.

BRÁCHO, PRO TEBE. Andy Schleck vyhrál 8. etapu.

Kirchen na závodě Kolem Švýcarska po srdeční příhodě skončil v nemocnici. Fränk Schleck si na kostkách cestou do Arenbergu zlomil před týdnem klíční kost. "Bojuju i za ně. Každé ráno si s Fränkem telefonujeme," říká Andy.

"Je i na dálku mojí obrovskou podporou. Slíbil jsem mu, že s ním za to pojedu na Vueltu a budu mu tam pomáhat, aby ji vyhrál."

Jen si to představte: Andy Schleck, dost možná vítěz této Tour, je v září ve Španělsku superdomestikem svého bratra. "Proč ne?" říká. "Bez Fränka bych nikdy nebyl tam, kde jsem teď."

A právě teď je nejlepší na světě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze