Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tatranem zmítá ´stávka´ dvou klíčových hráčů

25 2006
Praha - Florbalový mistr Tatran Techtex Střešovice zažívá nemilou situaci. Suverénem domácí soutěže zmítá spor. O co jde? Po neshodách s trenéry vyhlásilo duo zkušených hráčů Tomáš Kafka a Juraj Šádek stávku. O víkendu odmítli nastoupit do ligového zápasu proti Brnu. Tatran oslabený o klíčové muže podlehl soupeři 2:7.

"Ti dva provedli věc, která se prostě nedělá. Ani ve sportovním týmu, ani ve firmě. Strhla se kvůli tomu docela mela," řekl šéf střešovického klubu Martin Vaculík.

"Mělo to být konstruktivní gesto, nikoli ničící," brání se jeden z rebelů, gólman Tomáš Kafka. "Je to jen vyústění dlouhodobějších problémů v týmu. Chceme na ně upozornit ještě před play-off. Dokud je čas."

V zápase nenastoupily ani další dvě opory, kapitán Fuchs a střelec Hozman. Podle Vaculíka to bylo po předchozí domluvě s trenéry. Podle jiných hlasů však právě absence těchto dvou hráčů v nominaci nastartovala následnou stávku.

Úplné kořeny sváru jsou však zřejmě v nedávném Poháru mistrů. S trenéry se tam nepohodl zkušený útočník Šádek. Proč? Snad proto, že florbal je amatérský sport, hráči vedle něj provozují i svá civilní zaměstnání.

Jenže postupně jsou nároky na florbalisty čím dál větší. Více tréninku, více času věnovaného florbalu. Když se na Poháru mistrů ukázalo, že rozdíl mezi elitními Švédy, Finy a na druhé straně českými hráči je stále propastný, kouč Zdeněk Skružný vysvětloval: "Už to není v členské základně. My teď musíme hlavně zintenzivnit přípravu."

 Ovšem pro starší hráče, kteří se buď ve svých zaměstnáních vypracovali do lepších pozic, nebo je zatěžují studijní záležitosti, může být náročnější tréninkový program problémem.

"Přesto bych současnou situaci nenazýval sporem mezi staršími hráči a koučem Skružným. Je to spíš nešťastné nedorozumění," vysvětluje Vaculík.

I Kafka odmítá, že by veteráni odmítali tréninkovou lopotu. "Ne, my nechceme slevit. O tom to není. To by byl krok zpět. Vždyť takový Jura Šádek za čtrnáct let chyběl tak na jednom procentu všech tréninků."

Klub chce řešit situaci dnes, vedení o tom jedná se samotnými florbalisty.

"Zatím nechceme nic předjímat, ale každopádně jednoznačně stojíme za trenéry," tvrdí Vaculík. "Není to krize. Jen se to malinko vyhrotilo. Zaujmeme přísné stanovisko, ale na druhé straně se chceme seriózně zabývat i připomínkami hráčů."

Stávkou jsme chtěli problém vyřešit, říká hráč  

Když v nominaci na sobotní zápas neuslyšel gólman Tomáš Kafka jména svých dvou spoluhráčů, měl jasno – ani on nenastoupí. "Byla v tom souvislost, ale chtěli jsme upozornit na dlouhodobější potíže," tvrdí.

Na jaké tedy?
Jsou to interní věci. Ale obecně jde o problém v komunikaci mezi trenéry a hráči, z něhož plynula špatná až nevraživá atmosféra.

Přesto je forma "stávky" ve florbale dost překvapující.
Tohle bylo gesto, kterým jsme chtěli problém vyřešit. Mělo být konstruktivní, jenže bylo pochopeno jako zničující. Ale už jsme měli schůzku s prezidentem klubu, brzy se snad vše vysvětlí.

Vy jste i jedničkou v reprezentaci, tu také vede kouč Skružný. Nemůže vám tenhle čin ublížit?
Tohle není žádný osobní konflikt se Skružou, je to věcná záležitost.

Autoři:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze