Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tam, kde se hraje golf, žáci ze tříd neutíkají

Školní golf - ilustrační foto. | foto: Martin Kabát

30 2010
Sázka na školní golf vychází i proto, že do hry se nepouštějí jen žáci, ale často i jejich rodiče. Podobně jako na jiných hřištích, kde funguje spolupráce golfového klubu, případně provozovatele a investora, se školami v okolí, mají tuto zkušenost také ve Slavkově u Brna.

Šéf zdejších profesionálů Jiří Kromichal pokládá zavedení výuky golfu do pravidelného rozvrhu zároveň za velmi efektivní způsob, jak vychovávat kvalitní sportovní golfisty.

Školní golf má v Golf clubu Austerlitz víceletou tradici a ve středu se rozjíždí další rok. Slavkovský head pro Jiří Kromichal poukazuje i na to, že golf, považovaný často za sport pro vyšší vrstvy, se tak dostane do všech sociálních skupin.

Golfové hřiště Austerlitz, Slavkov u Brna.

Golfové hřiště Austerlitz, Slavkov u Brna.

Jaké jsou zásadní předpoklady úspěšné spolupráce klubu a školy?
Základních předpokladů je celá řada. Zájem klubu musí být postaven na základech realistického přístupu s dostatečně dlouhodobou vizí. Vedení klubu v čele s prezidentem Jiřím Kovářem považuje školní golf za jednu ze svých priorit a přístup ke školnímu golfu může sloužit jako příklad pro další kluby. Základem je přirozeně zájem vedení školy, klíčovým pak postoj učitelů tělesné výchovy. Pokud toto funguje, je už jenom otázkou času, kdy se golf dostane do pravidelného rozvrhu jednotlivých tříd.

Jak vypadá začátek školního roku ve Slavkově?
V partnerských školách je golf zařazen do rozvrhu. Startujeme s třemi stovkami dětí. Jsme připraveni i na horší klimatické podmínky. V jedné ze škol jsme vybudovali indoor. Spolupracujeme i s dalšími školami v regionu, například v Bučovicích A víte, co je zajímavé? Někteří ředitelé škol řeší problémy s ubývajícími žáky, klesajícími dotacemi a nutností snižovat stavy učitelů. Školy, které spolupracují s námi, otevírají více tříd a přibírají nové učitele.

Školní golf - ilustrační foto.

Školní golf - ilustrační foto.

Vyzkoušeli jste nějaký systém propojení školního a sportovního golfu?
Samozřejmě. V první řadě členové tréninkového centra mládeže a závodních družstev pravidelně pomáhají s výukou ve třídách. Pro školáky jsou skvělým příkladem a motivací. Výrazným talentům nabízíme vstup do klubu, tréninky a účast v soutěžích. Dokážeme pomoci dětem ze sociálně slabších rodin.

Jak na školní golf reagují rodiče?
V drtivé většině velmi pozitivně. Zájem o to, aby jejich děti chodily do školy s výukou golfu, něco napovídá. Ale je tu ještě jeden moment. Celá řada rodičů se nechce nechat doma dětmi zahanbit a přichází na driving také. Jeví se mně to jako zcela přirozený způsob, jak ke golfu dostat nové zájemce. Pokud by se systematicky řešený školní golf podařilo dostat do většiny klubů, jsem si jist, že je to mnohem efektivnější než stávající kampaň České golfové federace.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze