Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Desetibojař Doležal zahodil strach z tyčky a v Sheffieldu zářil

Jan Doležal | foto: Radek Kalhous, MAFRA

30 2014
Nezklamal, naopak příjemně překvapil a ještě vylepšil dosavadní osobní maximum při sedmiboji v hale. Vícebojař z Hradce Králové Jan Doležal při svém prvním startu v mužské reprezentaci v anglickém Sheffieldu zazářil.

Z mezistátního utkání pěti zemí pomohl Čechům vydolovat třetí místo. Přitom se spoléhalo na jeho zkušenější kolegy. V celkovém individuálním pořadí obsadil solidní patnácté místo.

Na sedmnáctiletého benjamínka národního týmu vícebojařů je to vskutku slušný výkon.

"Můžu být spokojený, ale mohl jsem se předvést ještě lépe. Bylo to hodně začátečnické a neohrabané. Nejsem zvyklý zkraje sezony závodit. Ale tady jsem závodil snad v největší hale, jakou jsem kdy viděl," říká mladý královéhradecký atlet.

Spokojenost je na místě. Vždyť rodák z Třebechovic se na anglických závodech prosadil a získal 5 192 bodů.

Překonal tím juniorský krajský rekord, o to cennější je, že to bylo navíc v disciplínách pro dospělé. A navrch zářil ve svých neoblíbených disciplinách.

Jan Doležal

na MÚ v Sheffieldu

Výkony
60m 7,25 vteřin
skok do dálky 6,92 metrů
vrh koulí 13,58 metrů
skok vysoký 182 centimetrů
60 m překážek 8,64 vteřin*
skok o tyči 450 centimetrů*
běh na 1000m 2:59.69
celkový bodový zisk 5192 bodů
(pozn.: hvězdička značí osobní rekord závodníka)

V minulých letech "zápasil" zejména se skokem o tyči. Bojoval s technikou tak, až si k těžkému atletickému odvětví vypěstoval pořádnou averzi a nenávist. Jenže v Sheffieldu šokoval. Osobní rekord si tu vylepšil rovnou o 38 na současných 450 centimetrů.

Začal na 380 centimetrech. Následně se prokousával výškami. "Říkal jsem si, co se to děje. Najednou jsem byl na té výšce a úplně v pohodě," pokračuje. Překonal i laťku ve výšce čtyř metrů a šedesáti centimetrů, jenže: "Laťka se pohupovala. A když jsem odcházel z doskočiště, najednou spadla." Rozhodčí mu pokus neuznali a hala burácela a lidé pískali na sudí. "Podle starých pravidel by mi pokus uznali," lituje. Nenáviděnou tyč najednou přijal za svou.

A také překonal sám sebe. Mítink absolvoval se zraněným kotníkem. V sobotu navíc neodstartoval dobře, protože se cítil ztuhlý z pátečního pozdního příletu. Nerozhýbanost se projevila na startu jeho sedmiboje, jenže už první den naznačil, že půjde o překonání hranice 5 tisíc bodů.

"Slušně mi vyšla alespoň koule. Byla i napínavá. Pořád jsme se s Jirkou Sýkorou nemohli trefit přes třináct metrů, až jsme najednou posledním pokusem trefili hranici 13,60 metrů," soukal nevěřícně Jan Doležal. Navíc se ve sprintu na 60 metrů pral s vyššími překážkami. A přál si ještě zlepšit výkon ve výšce.

Suma sumárum, jeho první velké vystoupení v mužích se setkalo s velkým úspěchem. "Nechtěl jsem převést průměrný výkon juniora, ale chtěl jsem se chlapům vyrovnat a předčit je," uzavřel Jan Doležal.Najdete na iDNES.czmobilní verze