Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Takhle se loučit nevadí, míní Rajdlová. S lyžováním končí kvůli těhotenství

Kamila Rajdlová | foto: Zbyněk StanislavČTK

3 2010
"Kamča je za největší hvězdu." Tahle věta zazněla směrem ke Kamile Rajdlové během tiskové konference českých lyžařů-běžců. Nebyla ale míněna závistivě. Směřovala totiž k ženě, která si podobnou pozornost užívá asi naposledy. K ženě, která se ve 32 letech rozloučila se sportovní kariérou.

V posledních letech nejlepší česká běžkyně na lyžích totiž čeká další přírůstek do rodiny. S partnerem, trenérem českých skokanů Davidem Jiroutkem, má už dvouapůlletou dceru Michaelu.

"Bylo mi ctí Kamču trénovat. I když z těch čtyř let dvakrát otěhotněla," pobavil svým bonmotem trenér Václav Korunka. "Vzal to v obou případech v pohodě," dodala Rajdlová.

Kamila Rajdlová

Běžkyně na lyžích, 32 let Klub: Dukla Liberec Startovala šestkrát na mistrovství světa a třikrát na olympiádě.

V dubnu 2008 se jí narodila dcera Michaela. Teď čeká narození druhého potomka.

K závodění se vrátila koncem roku 2008 a propracovala se na pozici české jedničky.

Největší úspěchy: třikrát desáté místo na 10 km ve Světovém poháru, čtvrtá ve štafetách na olympijských hrách, třetí ve Světovém poháru.

Kamilo, kdy začínalo být jasné, že do následující sezony už nenastoupíte?
Tušila jsem už před týdny, kdy jsem byla naposledy na ledovci, Ale ještě je brzy něco oznamovat. Termín mám na konci května. Stát se může cokoli. Jenomže dělám práci, u které se to asi musí říct velmi brzo.

Byla to událost nenadálá, nebo jste s něčím takovém počítali?
Po odtrénovaném létě jsme to tak úplně neplánovali, Ale už mi není dvacet ani pětadvacet let, Takže tak to je. A já jsem za to ráda.

Je nějaká šance, že se ještě vrátíte?
Ne, o tom já už neuvažuju. Je mi přes třicet. říká se samozřejmě: Nikdy neříkej nikdy. Ale nevím, co by se muselo přihodit. Už teď to pro mě bylo organizačně strašně náročné. Vlastně to i trochu přispělo k tomu, že je mi to ne snad jedno. Ale rozloučit se s lyžováním takhle mi nevadí. Je to malé vysvobození.

Soukromý život vám to tedy asi výrazně ulehčí.
Určitě. Dřív to bylo fakt těžký, zvládat to všechno dohromady, i když mi samozřejmě rodina pomáhala. I moji rodiče by ale rádi měli svoje zájmy a tohle jim svazovalo ruce. Myslím, že se všem uleví.

A váš partner David Jiroutek teď bude mít víc času trénovat, že?
Já myslím, že jsme se střídali. Je spousta chlapů, kteří by se nepostarali. On je schopen se o Michalku postarat. Bude to teď mezi námi složitější spíš v tom, že jsme oba byli zvyklí cestovat. Teď bude cestovat spíš on. A já už vím, že jsem po třech týdnech doma skoro na zbláznění.

Neuvažovala jste o rozlučce už někdy dřív?
Já se chtěla loučit už po olympiádě. Že je to jen pár měsíců později, takový je osud. Je to asi jediná věc, kvůli které lyžování opustím s lehkým svědomím.

Kamila Rajdlová a David Jiroutek

Kamila Rajdlová a David Jiroutek

Vidíte v Česku nějakou dámu, která by v budoucnu mohla dobře lyžovat?
Není to úplně veselé. Malých holek není moc. Ale v každé zemi nastala taková krize. Už s odchodem Katky Neumannové naše úroveň klesla. Věřím, že se postupně vybuduje systém a mladé naděje se najdou. Teď ale ženské lyžování nemá před sebou nadějnou vyhlídku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze