Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Takhle nehraje zraněný tenista, říkali Argentinci o Štěpánkovi

Radek Štěpánek děkuje po postupu fyzioterapeutovi Pavlu Kolářovi, který mu hodně pomohl. | foto: Reuters

13 2009
Pro české tenisty ve čtvrtfinále Davis Cupu to byl středobod dění a klíč k vítězství. Pro jejich argentinské protějšky zase prostředek chytré taktické hry. Zraněné pravé koleno Radka Štěpánka.

Kvůli zranění Radek Štěpánek v pátek nenastoupil do dvouhry a v sobotu při čtyřhře častokrát podivně uskakoval a kulhal. Přesto i s pochroumaným úponem čtyřhlavého stehenního svalu na pravé noze dokázal vyhrát rozhodující pátý zápas čtvrtfinálového klání s Argentinou.

"Od začátku jsme věděli, že Štěpánkovo zranění není opravdové," žehral přesmutný argentinský tenista Juan Monaco, jehož český hráč porazil ve třech setech. A nehrající kapitán jeho týmu Tito Vazquéz dodával: "Češi měli velmi chytrý herní plán. Štěpánek běhal po celém kurtu. Takhle nehraje zraněný tenista."

Štěpánek opravdu v rozhodujícím utkání pádil po taraflexu ze strany na stranu, od sítě za základní čáru. "S pohybem jako takovým jsem problém neměl. Největší potíží bylo opřít se o nohu do bekhendu," vysvětloval.

Zranění kolena pronásleduje Štěpánka už delší dobu. Obnovil si je ve Wimbledonu, kam za ním spěchal fyzioterapeut Pavel Kolář, aby zahájil rychlé léčení.

Vše o Davis Cupu

logo - Davis Cup

Před Davis Cupem však Štěpánka začala bolest znovu stíhat při druhém tréninku. Fyzioterapeuti a lékaři si jej vzali do práce. "Dělali jsme elektroléčby, manuální léčbu, masáže, zábaly na noc. Všechno možné," líčil Štěpánek.

Přesto se stále nemohl zbavit bolesti, která útočila nejen na jeho tělo, ale i mysl. Té nepomohlo ani to, že je ve své hře zvyklý vycházet z fyzičky.

"Zranil se v Prostějově, netrénoval. Ani ve Wimbledonu toho moc nenatrénoval. Pak pět dní odpočíval. On je ohromně pracovitý kluk, který se potřebuje připravovat. S takovým deficitem hrát rozhodující utkání Davis Cupu, to je neskutečné," říkal nehrající kapitán Jaroslav Navrátil.

Štěpánek měl za sebou navíc i čtyřhru, při níž jeho nohu škrtily tejpy. Po ní se nezdálo moc nadějné, že by v neděli hrál. "Nejdůležitější bylo, že v sobotu dostal injekci a v neděli tablety proti bolesti. Při čtyřhře mu tejpy nohu sice držely, ale když šel do nízkých volejů, koleno cítil. Po injekci a prášcích neměl tolik problémů," říkal Navrátil. Štěpánek přitakával: "Noha mi úplně otupěla a cítil jsem jen tlakovou bolest. Snažil jsem se to na sobě nedat znát."

Ovšem nejen úleva od bolesti pomohla Štěpánkovi v rozhodnutí, že na pátý zápas bude připraven. "Přemlouvali jsme ho dost a všichni. Byl na něj trochu tlak," líčil kapitán Navrátil.

Štěpánka neponoukali jen lidé v týmu, ale i jeho manažer a kondiční trenér. "Byl to vabank i riziko od nás, kdo jsme ho přesvědčovali, protože nikdo nevěděl, jestli jeho tělo nevypoví službu," uvedl trenér Marek Všetíček pro ČTK. "Říkali jsme mu, že jinak to nejde, že musí nastoupit a vzít na sebe odpovědnost, i kdyby nedohrál. Lidi chtějí vidět srdíčko a Radek to vzal pozitivně. Jeho tělo i hlava šly z rezerv."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze